Rafinowana mąka - konsekwencje, jakie wywołuje w organizmie

Rafinowana mąka może powodować różne problemy zdrowotne. Czy zwykle spożywasz ją w znaczących ilościach? Dowiedz się więcej.
Rafinowana mąka - konsekwencje, jakie wywołuje w organizmie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2023

Mąka rafinowana jest częścią regularnej diety milionów ludzi na całym świecie i chociaż pojawiły się ostrzeżenia przed jej spożywaniem, wielu wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak szkodliwa może być dla zdrowia.

Ten produkt przechodzi szereg procesów przemysłowych, które niestety obniżają jego wartość odżywczą i właściwości.

Mimo że w minimalnych ilościach nie powoduje znaczących efektów, to jej nadmierne i częste spożywanie może wywołać niepożądane reakcje w organizmie.

Najbardziej niepokojące jest to, że można ją znaleźć w wielu produktach spożywczych na rynku i z tego powodu trudno jest ograniczyć jego spożycie.

Ważne jest, aby każdy znał konsekwencje jedzenia rafinowanej mąki w nadmiarze, aby mógł przynajmniej spróbować ograniczyć ją w swojej diecie.

Rafinowana mąka – konsekwencje spożywania

1. Zwiększa ryzyko cukrzycy

Rafinowana mąka może powodować cukrzycę.

Osoby, które codziennie spożywają ten składnik, są bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę niż osoby, które wybierają mąkę razową.

  • Zawierają wysoki poziom prostych węglowodanów, które wytwarzają wysokie szczyty cukru, gdy nie są wykorzystywane jako źródło energii dla organizmu.
  • W szczególności amylopektyna, jeden z jej węglowodanów, łatwo przekształca się w cukier i wpływa na poziom glukozy we krwi.

2. Może powodować tycie

Według badań przeprowadzonych przez szpital La Paz w Madrycie, za wzrost masy ciała i problemy metaboliczne w największym stopniu odpowiedzialna jest żywność sporządzona z rafinowanej mąki lub rafinowanego cukru.

  • Jedzenie tego składnika jest jedną z największych przeszkód dla osób pragnących zdrowo schudnąć.
  • Zawarte w nim węglowodany spowalniają tempo przemiany materii, a zwiększając poziom glukozy we krwi, zwiększają gromadzenie się tłuszczu, zwłaszcza w okolicy brzucha.
  • Ponadto, ponieważ nie sycą, zwiększają apetyt na jedzenie.

3. Rafinowana mąka utrudnia trawienie

Kobieta z niestrawnością.

Jedną z cech charakterystycznych tego rodzaju mąki jest to, że w wyniku procesu, któremu jest poddawana, większość zawartego w niej błonnika pokarmowego zostaje usunięta.

W wyniku tego po spożyciu mogą wystąpić choroby układu pokarmowego i jelita grubego.

  • Mała ilość błonnika powoduje trudności w trawieniu pokarmu, co z kolei powoduje zaparcia i stany zapalne. W rzeczywistości rafinowana mąka nie jest produktem, który zaleca się w dietach na ten stan.
  • Ponadto powoduje zmiany we florze bakteryjnej jelit, zwiększając produkcję gazów, niestrawność i ból.

4. Zwiększa ryzyko chorób zapalnych

Osoby narażone na czynniki ryzyka chorób zapalnych, takich jak zapalenie stawów, powinny wykluczać ten składnik ze swoich planów żywieniowych.

  • Chociaż w minimalnych porcjach nie wywołuje znaczących reakcji, jej regularne przyjmowanie może wywołać reakcje zapalne układu odpornościowego.
  • Przypisuje się to zaburzeniom równowagi, jakie powoduje poziom glukozy we krwi, co zakłóca funkcje przekształcania białek w źródła energii dla organizmu.
  • Kiedy się gromadzi, generuje reakcję zwaną glikacją, która wywołuje proces zapalny w zdrowych tkankach.

5. Mogą powodować nietolerancje pokarmowe

Nietolerancja glutenu.

Nietolerancje pokarmowe powodują reakcje zapalne w organizmie i szeroką gamę objawów trawiennych, które wpływają na jakość życia. Mogą one być spowodowane długotrwałym narażeniem na dodatki i chemikalia obecne w przetworzonej żywności, jak stwierdzono w raporcie (tylko w języku hiszpańskim) z Centre Mèdic Atlàntida (Barcelona).

Rafinowane mąki zawierają wysoki poziom glutenu, rodzaju białka, które jest trudne do strawienia i które może powodować tego typu problemy.

6. Może zwiększać ryzyko depresji

Jak stwierdzono w badaniu przeprowadzonym przez Autonomous University of Nuevo Leon (Meksyk), podczas gdy spożywanie rafinowanych pokarmów daje lekkie uczucie chwilowej przyjemności, gromadzenie się zawartych w nich węglowodanów jest związane z tendencją do depresji i złego samopoczucia.

  • Substancje te, które podnoszą poziom glukozy we krwi, zmieniają chemię mózgu i wywołują uczucie fizycznego i psychicznego zmęczenia.
  • Wiążą się one z zaburzeniami snu i zmniejszoną produktywnością podczas codziennych zadań.
  • Daleko od dodawania organizmowi energii, wywołują uczucie zmęczenia i senności.
  • To wyjaśnia, dlaczego po ich zjedzeniu niektórzy ludzie czują się nieco przygnębieni i odczuwają potrzebę drzemki.

Czy zwykle spożywasz tę żywność jako część swojej regularnej diety? Jeśli tak, koniecznie spróbuj ograniczyć jej spożycie.

Chociaż rafinowana mąka jest produktem, który trudno jest całkowicie wyeliminować z diety, istnieje wiele zdrowych alternatyw. Pomagają one zastąpić ją w wielu różnych przepisach.

Chociaż może ci się wydawać, że nie jest dla ciebie zła, po ograniczeniu jej spożycia zauważysz korzyści w swoim organizmie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Febles, C. I., Arias, A., Hardisson, A., Rodríguez-Alvarez, C., & Sierra, A. (2002). Phytic acid level in wheat flours. Journal of Cereal Science. https://doi.org/10.1006/jcrs.2001.0441
  • Robin, F., Théoduloz, C., & Srichuwong, S. (2015). Properties of extruded whole grain cereals and pseudocereals flours. International Journal of Food Science and Technology. https://doi.org/10.1111/ijfs.12893
  • Bhatt, S. M., & Gupta, R. K. (2015). Bread (composite flour) formulation and study of its nutritive, phytochemical and functional properties. ~ 254 ~ Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.