Rafael Nadal i jego problemy zdrowotne
Rafael Nadal na zawsze zapisze się w historii tenisa ze względu na jego grę, zdobyte tytuły i pobite rekordy. Zbudował i nadal buduje imponującą karierę. Gdyby nie pewne kontuzje, mógłby wygrać nawet więcej niż on. To prawda, że kontuzje towarzyszą praktycznie wszystkim elitarnym sportowcom, nie tylko w tenisie, ale niemal we wszystkich dyscyplinach.
Jednak „pechem” Nadala było to, że musiał cierpieć z powodu nawracających dolegliwości, które pojawiały się z sezonu na sezon. Poniżej przedstawimy podsumowanie wszystkich kontuzji, które najbardziej dręczyły tenisistę w jego prawie 20-letniej karierze zawodowej.
Rafael Nadal i kontuzje, które skomplikowały jego karierę
W swojej dotychczasowej 19-letniej karierze Rafael Nadal doznał 21 kontuzji. I to nie obejmuje drobnych problemów, które nie oznaczały, że musiał wycofać się z turnieju lub w ogóle się nie pojawiać. Kilka z tych obrażeń miało miejsce w obszarach lub strukturach ciała, które zostały już wcześniej dotknięte. Oznacza to, że były to powtarzające się kontuzje, jak zobaczymy na poniższej liście.
1. Problemy z brzuchem
Rafael Nadal, największy zwycięzca turnieju wielkoszlemowego wszech czasów (22 tytuły), musiał wycofać się z Wimbledonu 2022 z powodu rozdartego brzucha. Miał zagrać w półfinale londyńskiej imprezy, ale nie był w stanie zagrać.
Kolejna kontuzja dotknęła pobliski obszar jego ciała już kilka miesięcy wcześniej, na zawodach Masters 1000 w Indian Wells. W tym przypadku doznał złamania przeciążeniowego w lewym trzecim łuku żebrowym podczas gry w półfinale przeciwko również Hiszpanowi Carlosowi Alcarazowi.
Lata wcześniej, w 2018 i 2019 roku, Majorka miała również problemy z mięśniami w okolicy brzucha. Biorąc pod uwagę powtórzenie się tej kontuzji, wydaje się jasne, że tenisista zajmuje w dużej mierze środkową część swojego ciała, aby poruszać się tak, jak na korcie.
Przeczytaj również: Entezopatia nadkłykcia bocznego: objawy łokcia tenisisty
2. Kolana, kolejne źródło kontuzji Rafaela Nadala
Tkanki miękkie obecne w tym stawie od zawsze były problemem dla Rafaela Nadala. Nie jest to jednak zaskakujące, jeśli weźmie się pod uwagę ekstremalne fizyczne zużycie, jakie Hiszpan ma w każdym meczu, wynik jego zaciekłości i uporu, by nie stracić piłki. To jego znak rozpoznawczy, ale ma wysoką cenę.
Od 2008 roku Rafa musiał znosić stany zapalne ścięgien kolan (zapalenie ścięgien). Jeden z pierwszych problemów pojawił się w ścięgnie rzepki prawego kolana. W następnym roku, w 2009, ta sama kontuzja kosztowała go utratę niepokonanego rekordu w Roland Garros, turnieju, w którym jest obecnie najwyższym zwycięzcą w historii, z 14 zwycięstwami. Nie był również w stanie zagrać w Wimbledon w tym roku.
W kolejnych latach następowały po sobie kontuzje ścięgien kolan. Jeszcze w 2012 roku doznał zerwania ścięgna, co wymagało 7-miesięcznej rekonwalescencji. Po kilku latach „spokoju” w tym zakresie, w 2018 roku ponownie wycofał się z turnieju (US Open) z powodu silnego bólu ścięgna rzepki prawego kolana. Przy tak wielu latach uderzeń i zużycia ten problem stał się już chroniczny dla organizmu Hiszpana.
3. Urazy nadgarstka
Podobnie jak kolana, również nadgarstki są bardzo wymagającym obszarem dla rywalizujących tenisistów. Rafael Nadal, swoim charakterystycznym uderzeniem forhendem, wystawiał na próbę swoje nadgarstki w każdym z ponad 1200 meczów rozegranych w swojej karierze zawodowej.
W 2016 roku pojawiła się pierwsza szkoda związana z tym obszarem. W szczególności doszło do wyjęcia tylnej pochewki łokciowej jego prawego nadgarstka. Z tego powodu był poza obwodem przez trzy miesiące.
Dwa lata później dyskomfort przeniósł się na drugi nadgarstek i objawił się stanem zapalnym. Ponownie musiał porzucić w środku Rolanda Garrosa i rywalizować zinfiltrowanym na Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016, aby znieść ból. Ostatecznie w 2019 roku zrezygnował z turnieju pokazowego z powodu nawrotu.
4. Zespół Müllera-Weissa, jeden z ostatnich urazów Nadala
Ten problem zaczął się w 2005 roku, na początku jego kariery. Zespół Müllera-Weissa to choroba zwyrodnieniowa, która objawia się w jednej z kości stopy, w szczególności w łódeczkowatej. Powoduje deformację tkanek, która może prowadzić do bólu i drętwienia kończyny.
Spowodowany opóźnieniem kostnienia kości łódeczkowatej (kości znajdującej się na wierzchołku łuku wewnętrznego z tyłu stopy), zespół może prowadzić do innych problemów w kończynach dolnych. Osoby cierpiące na tę chorobę często modyfikują swój naturalny sposób stawiania kroków, aby uniknąć bólu.
W przypadku Nadala kontuzja ponownie pojawiła się z większą intensywnością na Roland Garros 2021 (choć wciąż był mistrzem) i zmusiła go do opuszczenia praktycznie reszty sezonu, w tym Igrzysk Olimpijskich i Wielkich Szlemów.
Rafael Nadal, gwiazda tenisa nawiedzana przez kontuzje
Duża liczba kontuzji, które Nadal miał w swojej karierze, ma związek z jego fizycznym występem w każdym meczu. Zwłaszcza gdy był młodszy, Hiszpana charakteryzował hart, wytrzymałość i siła psychiczna. Dla wielu jest najlepszym sportowcem wszech czasów na poziomie psychologicznym.
Jednak całe to zużycie odbiło się na nim na przestrzeni lat i coraz częściej. Musiał nawet zmodyfikować swoją strategię i uderzenia, aby być bardziej agresywnym i grać krótsze punkty. Ogólnie rzecz biorąc, jasne jest, że odniósł sukces i osiągnął prawie wszystko, co zamierzał zrobić. Teraz jednym z ostatnich celów w jego karierze jest wyleczenie kontuzji i zakończenie kariery tenisowej tak, jak on i tenis zasługują na zakończenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Amalfitano, P. 22 de marzo de 2022. Informe especial: la pesadilla de Rafael Nadal, 21 lesiones en 19 años. El Gráfico. https://www.elgrafico.com.ar/articulo/1129/50642/informe-especial-la-pesadilla-de-rafael-nadal-21-lesiones-en-19-anios
- Jiménez Valencia, S. 7 de julio de 2022. Las lesiones de Rafael Nadal, el tenista que aprendió a jugar (y a triunfar) con dolor. CNN en Español. https://cnnespanol.cnn.com/2022/07/07/rafael-nadal-lesiones-dolor-orix/
- Rodríguez, R. 4 de junio de 2022. El ‘viacrucis’ de Rafa Nadal: cómo sufrir 22 lesiones en 19 años y, aun así, ser el mejor. El Confidencial. https://www.elconfidencial.com/deportes/tenis/2022-06-04/historial-lesiones-rafa-nadal-roland-garros_3435188/
- https://www.atptour.com/es/players/rafael-nadal/n409/fedex-atp-win-loss
- M. Núñez-Samper; E. Maceira Suárez; P. Fernández de Retama. 2007. Enfermedad de Müller-Weiss. Revista del Pie y Tobillo. https://www.fondoscience.com/sites/default/files/articles/pdf/rpt.2100.fs070407-enfermedad-de-muller-weiss.pdf