Radzenie sobie z emocjami - 5 prostych wskazówek
Radzenie sobie z emocjami jest niezbędne, jeśli chcemy być szczęśliwymi ludźmi i czuć się dobrze. Może to poprawić nasze życie oraz dobre samopoczucie.
Okazuje się jednak – jak doskonale sobie z tego zdajemy sprawę – radzenie sobie z emocjami to nic łatwego. Zwłaszcza w obliczu tego, co spotyka nas w naszym codziennym życiu. My, ludzie nie jesteśmy odporni na czas i przypadek, na stres ani na presję, jaką wywiera na nas świat każdego dnia.
Jesteśmy pewni, że więcej niż raz słyszałeś o czymś takim, jak inteligencja emocjonalna oraz o właściwym radzeniu sobie ze stresem. Prawdą jest jednak to, że niezależnie od tego, jak dobrze znamy teorię, bardzo ciężko jest nam wprowadzić ją w praktykę.
To zupełnie tak jak często słyszane przez nas twierdzenia w stylu: “Nie przejmuj się na wyrost” lub: “Skup się na sobie i nie marnuj energii na wszystkich dookoła”. Są to idee, które znamy na wylot, a mimo to z wielu powodów wcale ich nie stosujemy w praktyce.
Proponujemy Ci refleksję na ten temat podczas lektury przygotowanego dla Ciebie artykułu. Jeżeli interesuje Cię radzenie sobie z emocjami, podamy Ci kilka wskazówek, które na pewno Ci się przydadzą.
1. Radzenie sobie z emocjami – wczuwam się w swoją sytuację
Zapewne nieskończoną ilość razy słyszałeś, że jako istoty ludzkie musimy nauczyć się wczuwać w sytuację innych ludzi. Bardzo często podkreśla się znaczenie empatii.
- Jeżeli chcemy rozwijać w sobie szacunek do innych i żyć z nimi w dobrych relacjach, musimy nauczyć się rozumieć cudzy punkt widzenia, potrzeby i nastawienie.
- Jednak ludzie, którzy żyją pod presją stresu i którzy w swoim codziennym życiu są poddawani wielu napięciom, zapominają o czymś bardzo ważnym: zanim wczujemy się w cudzą sytuację, należy najpierw wczuć się we własną, aby dobrze zrozumieć swoje uczucia.
- Zazwyczaj jednak ponad własne potrzeby stawiamy to, czego pragną inni: szef, partner, dzieci, rodzice, sąsiadka, ktokolwiek…
- Bywa, że jak satelita zaczynamy krążyć dookoła osób, które nas otaczają. Czynimy z nich centrum naszego wszechświata. Chcemy ich zadowolić i staramy się utrzymać z nimi jak najlepsze kontakty. Robimy tak aż do momentu, w którym całkowicie zapominamy o sobie.
Radzenie sobie z emocjami wymaga tego, byś zaczął rozumieć i cenić swoje potrzeby. Nazywaj po imieniu to, co czujesz i świadomie poznaj świat swoich emocji. Ty sam jesteś bohaterem swojej własnej historii.
Koniecznie sprawdź też artykuł: Narzekanie innych pochłania naszą energię
2. Nie tłumię moich negatywnych emocji, kanalizuję je
Jeżeli istnieje coś, co nam – ludziom – wychodzi w kwestii emocji wprost doskonale, jest to tłumienie ich i nie pozwalanie sobie na nie.
Jeśli jestem na kogoś zły, wolę nic nie mówić, żeby jeszcze nie pogorszyć sytuacji; jeżeli coś wydaje mi się złe, udaję, że wszystko jest ok. A gdy czuję wściekłość, tłumię ją, ponieważ w przeciwnym razie mam uczucie, że za chwilę stracę panowanie nad sobą…
Jeżeli zdarza nam się myśleć i czuć w taki sposób, prędzej czy później objawi się to u nas w postaci bólów głowy, problemów z trawieniem, bólu mięśni, zawrotów głowy a nawet pewnych rodzajów alergii.
Pamiętaj, że odpowiednie radzenie sobie z emocjami wymaga z naszej strony codziennych wysiłków.
- Emocji nie należy tłumić, należy je raczej kanalizować. Jeżeli czujesz złość, spaceruj, rysuj, tańcz, pływaj, biegaj lub rozmawiaj z kimś.
- Słów nie należy ukrywać, tylko wymawiać z szacunkiem i asertywnością.
- To z kolei, co nas drażni, należy wypowiedzieć na głos. Tylko w taki sposób ustanowi się zdrowe granice ochronne.
3. Mój pałac mentalny spokoju i samotności
Radzenie sobie z emocjami wymaga od nas ustanowienia odpowiednich granic chroniących nas przed stresem i presją, jaką wywiera na nas otoczenie.
- Silny umysł to synonim nastawienia, które umożliwia nam od czasu do czasu odłączyć się od wszystkiego, co nas otacza. Pozwala nam to na wejście w głębszy kontakt z samymi sobą.
- Naucz się w swoim codziennym życiu robić dobry użytek z “mentalnego pałacu samotności”. Jest to prywatny zakątek Twojego umysłu, w którym możesz się bezpiecznie schronić.
- Uciec do swojego mentalnego pałacu wcale nie oznacza, że uchylasz się od swoich odpowiedzialności.
- Oznacza to raczej, że dajesz sobie chwilę oddechu, podczas której odsuwasz od siebie codzienny hałas i bałagan, rozmowy, które Cię nie interesują i całą tę presję, jaką wywiera na Tobie świat. Presję, która sprawia, że zapominasz, ile jesteś wart i co tak naprawdę czujesz.
Gdy czujesz, że sięgasz swoich limitów, oddychaj. Wyobraź sobie las, w którym zanurzasz się w spokoju, aż dotrzesz do bezpiecznego i przytulnego zamku.
Króluje w nim cisza i spokój, masz w nim swoje najlepsze towarzystwo – siebie samego…
4. Radzenie sobie z emocjami a mindfulness
Mindfulness może stanowić dla nas istotne źródło pomocne w radzeniu sobie z emocjami i stresem, jaki doskwiera nam w codziennym życiu.
- Mindfulness pomaga nam być bardziej obecnymi i skupionymi na tym, co tu i teraz. Uświadamiamy sobie dzięki temu, co dzieje się w naszym wnętrzu i dookoła nas.
- Co więcej, idea ta uświadamia nam, że chociaż czasami nie jesteśmy w stanie zmienić tego, co dzieje się dookoła nas, mamy wpływ na to, w jaki sposób oddziałuje to na nas samych.
Odczuwanie spokoju, akceptowanie emocji, jakie się u nas pojawiają oraz uświadamianie sobie, że tu i teraz, właśnie w tym momencie otwierają się przed nami możliwości rozwoju to niezbędne filary, na jakich opiera się radzenie sobie z emocjami.
Co więcej, mindfulness dostarcza nam użytecznych technik medytacji i relaksacji. Są one wręcz doskonałe jeśli chodzi o kontrolowanie stresu oraz niwelowanie poziomu niepokoju.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Jak wyeliminować stres z organizmu?
5. Żyj i pozwól żyć
To proste i podstawowe zdanie stanowi fundament szacunku do innych oraz do siebie samego. Jest to również klucz w dziedzinie życia, jaką jest radzenie sobie z emocjami.
- Po pierwsze, zasada ta uczy nas podjęcia odpowiedzialności, jaką jest budowanie swojego wewnętrznego świata. Tylko w taki sposób bowiem możemy stać się tym, kim chcemy. To z kolei uczyni nas szczęśliwymi ludźmi. Jest to ścieżka, w którą powinniśmy inwestować jak najwięcej czasu i energii. Bez strachu.
- Drugi – równie istotny – aspekt to uznanie, że tak samo jak my mamy prawo żyć i podejmować decyzje, inni też mają prawo to robić. Mogą być dokładnie tym, kim chcą, a nam nie wolno jest ograniczać ich wolności.
Pamiętaj więc, akceptuj drugich takimi, jakimi są. Akceptuj ich sposób myślenia, nawet, jeśli jest całkiem odmienny od Twojego. Nawet jeśli są dziwaczni i wykazują czasem dziwne, niezrozumiałe dla nas zachowania.
Szanuj drugich tak samo, jak szanujesz siebie samego, a unikniesz frustracji i wielu negatywnych odczuć. Jeśli chcesz, żeby dobre radzenie sobie z emocjami stało się częścią Twojego życia, już dziś zacznij wprowadzać w czyn proponowane przez nas rady.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Grossman P, Niemann L, Schmidt S, Walach H. Mindfulness-based stress reduction and health benefits: A meta-analysis. Journal of psychosomatic research 2004; 57 (1): 35-43. Available at: https://doi.org/10.1016/S0022-3999(03)00573-7. Accessed 03/01, 2019.
- Macías MA, Madariaga Orozco C, Valle Amarís M, Zambrano J. Estrategias de afrontamiento individual y familiar frente a situaciones de estrés psicológico. Psicología desde el Caribe 2013; 30 (1).Available at: https://www.redalyc.org/html/213/21328600007/. Accessed 03/01, 2019.
- Luna NC, Molero D. Revisión teórica sobre el autoconcepto y su importancia en la adolescencia. Revista Electrónica de Investigación y Docencia (REID) 2013; 10. Available at: https://revistaselectronicas.ujaen.es/index.php/reid/article/view/991. Accessed 03/01, 2019.