Raczkowanie - dlaczego jest tak istotne w rozwoju

Rodzice powinni wiedzieć, jak ważne jest raczkowanie w rozwoju dziecka. Przeczytaj o tym wszystko tutaj, aby zachęcić ich do tego.
Raczkowanie - dlaczego jest tak istotne w rozwoju

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2022

Raczkowanie to pierwsza forma ruchu człowieka. Niemowlęta zaczynają używać rąk i nóg do samodzielnego poruszania się. W tym artykule omówimy, dlaczego raczkowanie jest tak istotne w rozwoju dziecka. Co do zasady indeksowanie powinno rozpocząć się między 6 a 10 miesiącem, ale nie zawsze tak jest. A ich nowo nabyta niezależność nie jest tu jedynym czynnikiem – o tym fascynującym temacie opowiemy Wam tutaj. Czytaj!

Raczkowanie – dlaczego tak ważne?

Raczkowanie to czynność, w której dziecko przemieszcza się, używając jednocześnie stóp i rąk. Należy podkreślić, że nie ma tylko jednego rodzaju raczkowania (tradycyjnego, którego wszyscy oczekują). Istnieją różne rodzaje i wszystkie przynoszą takie same korzyści dziecku. Poniżej przyjrzymy się szczegółowo tym korzyściom.

  • Pomaga rozwijać mięśnie: kiedy dziecko używa rąk i nóg w skoordynowany sposób, wspiera kończyny górne i dolne. Pomaga to ujędrnić mięśnie, co pozwoli im później siedzieć i chodzić.
  • Promuje koordynację wzrokową i ruchową: oznacza to, że mogą koordynować, gdzie wskazują swoje oko i gdzie kładą ręce i stopy. To przygotowanie do kolejnego ważnego dla motoryki kamienia milowego, jakim jest chodzenie.
  • Poprawia równowagę: Raczkowanie tworzy reakcje podtrzymujące i równoważące, ponieważ dziecko przenosi ciężar ciała z jednej ręki na drugą i z jednej stopy na drugą, aby się poruszać. To z kolei przyczynia się do wypracowania stabilności miednicy i uzyskania prawidłowego ustawienia kręgosłupa. Istnieje również rozwinięcie poprzeczne, które synchronizuje prawą rękę z lewą stopą i prawą stopę z lewym ramieniem.
  • Rozwój zmysłów: Pobudza większą ciekawość i chęć poznawania otaczającego ich świata. Odkryją nowe tekstury, kolory, zapachy i smaki, ponieważ będą chciały włożyć wszystko do ust. Przyczynia się to do rozwoju mózgu, ponieważ w półkulach istnieje połączenie, które umożliwia przepływ informacji. To z kolei sprzyja większej sprawności poznawczej i emocjonalnej.
  • Pomaga ustalić świadomość czasoprzestrzenną: Przechodząc samodzielnie z jednej strony na drugą, zaczynają obliczać, ile czasu zajmie im przejście z punktu A do punktu B.
  • Rozwija autonomię: dziecko zaczyna przychodzić i odchodzić, jak chce i może podejmować pierwsze decyzje.
Dziecko na dywanie
Czołganie się ma wpływ na rozwój wielu umiejętności dziecka. Z tego powodu wygodnie jest go stymulować.

Co się stanie, jeśli dziecko zacznie chodzić przed raczkowaniem?

Przyjrzymy się teraz znaczeniu raczkowania w rozwoju dziecka. Jeśli dziecko nie raczkuje, zanim zacznie chodzić, traci możliwość rozwinięcia wszystkich korzyści, jakie to zapewnia. W rzeczywistości czynność chodzenia staje się bardziej skomplikowana, ponieważ upada i nie wie, co robić. Z drugiej strony dziecko, które już się czołgało, może swobodnie się poruszać i samodzielnie wstawać.

Dlaczego dziecko nie raczkuje?

Głównym powodem, dla którego dziecko nie raczkuje, jest brak stymulacji w pierwszych miesiącach życia. Ale ważne jest, aby wiedzieć, że jedna trzecia dzieci nigdy nie raczkuje, a więc raczkowanie można nazwać bardziej znakiem „uspokajającym” w jego obecności niż znakiem „alarmowym” w przypadku jego braku.

W związku z tym istnieją dwie szczególne okoliczności, które powodują, że raczkowanie nie występuje: dziecko urodziło się przedwcześnie lub było hospitalizowane. W przypadku wcześniaka kamienie milowe rozwoju psychoruchowego zostaną osiągnięte później, a skorygowany wiek powinien być wykorzystany do obliczenia rozwoju dziecka, tj. wiek, który miałby, gdyby urodził się w terminie.

Raczkowanie jest związane z motoryką dużą i psychomotoryką. Wykorzystuje złożony zestaw relacji i interakcji symbolicznych, poznawczych i sensomotorycznych. Jako całość dostarcza dziecku niezbędnych elementów do zintegrowania się z jego kontekstem rodzinnym i społecznym.

Kiedy patrzymy na znaczenie raczkowania, istotne jest, aby dziecko nabyło wzorców raczkowania, praktyki, która będzie sprzyjać rozwojowi orientacji, lokalizacji, równowagi, trójwymiarowej percepcji i koordynacji. W tym sensie rodzice powinni unikać chodzików, ponieważ uniemożliwią one dziecku eksplorację i poznanie otoczenia.

Dlatego rodzice nie powinni powstrzymywać dziecka od pragnienia lub impulsu do raczkowania, wymuszając to, co nastąpi naturalnie, tylko stwarzając do tego warunki. W szczególności powinni jak najdłużej pozostawić go na podłodze, ale w klimatyzowanym środowisku i wolnym od wszelkich elementów, które mogłyby być niebezpieczne.

Jak pobudzić dziecko do raczkowania?

Ponieważ nadal przyglądamy się znaczeniu raczkowania, istnieje kilka prostych strategii, które mogą stymulować raczkowanie u niemowląt. Pamiętaj, że ten nowy etap zwykle pojawia się, gdy dziecko nauczyło się już samodzielnie siadać. Jeśli tak jest lub jeśli już pokazały pierwsze oznaki chęci indeksowania, możesz wdrożyć następujące rozwiązania.

1. Użyj obiektów zainteresowania

Umieść przedmiot zainteresowania w odpowiedniej odległości, aby dziecko mogło się podnieść i spróbować go złapać. Kiedy zainicjuje ruch, umieść je w pozycji do raczkowania, aby zachęcić je do osiągnięcia celu. Przedmiotem może być zabawka lub coś bezpiecznego w jasnym kolorze.

2. Użyj ręcznika

Zwiń ręcznik w kształt wałka, chwyć dziecko i połóż je na wierzchu, aby poruszało się do przodu i do tyłu. Możesz także owinąć tułów dziecka ręcznikiem lub prześcieradłem i podnieść je na ramionach i nóżkach.

3. Czołgaj się z dzieckiem

Czołgaj się na czworakach obok niego i poruszaj się razem z nim, wydając różne dźwięki, aby zachęcić je do pójścia w tym kierunku. Możesz je także ścigać lub bawić się z nim, aby cię goniło.

4. Ustaw tor przeszkód

Kiedy zobaczysz, że Twoje dziecko jest w pozycji raczkującej i może się poruszać, ustaw przedmioty jako przeszkody, które będą dla niego do pokonania jeden po drugim. Mogą to być twoje nogi, ręcznik, zabawki itp.

5. Niech spędza czas na brzuchu

Połóż je na brzuchu z otwartymi ramionami, gdy zauważysz, że może stać prosto i podnieść głowę i szyję. W ten sposób poczuje się komfortowo w tej pozycji, gdy zacznie się czołgać.

Kobieta czołgająca się z dzieckiem.
Zabawa z dzieckiem, czołganie się obok niego i używanie obiektów zainteresowania to kilka prostych strategii, które pomogą mu raczkować.

O czym pamiętać?

Jak już zauważyłeś, znaczenie raczkowania u niemowląt jest kluczem do rozwoju dzieci, nie tylko na poziomie mięśniowym i stawowym, ale także w kontekście mózgu i sfery psychologicznej. Z reguły niemowlęta zaczną raczkować, gdy będą w stanie kontrolować równowagę. Mimo to rodzice mogą zastosować kilka strategii, aby ułatwić ten proces.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.