Książeczki sensoryczne dla niemowląt — cechy i zalety

Książeczki sensoryczne dla niemowląt pobudzają zmysły Twojego dziecka, zachęcają do jego rozwoju i nabywania umiejętności. Dowiedz się więcej.
Książeczki sensoryczne dla niemowląt — cechy i zalety
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Książki są główną częścią dzieciństwa.  Towarzyszą nam w tych cennych rodzinnych chwilach przed snem i przenoszą dzieci do fantastycznych i wyimaginowanych światów. Nie musisz jednak czekać, aż maluchy nauczą się czytać, zanim będą mogły czerpać korzyści z książek. Jeśli Twoje dziecko ma co najmniej sześć miesięcy, książeczki sensoryczne dla niemowląt mogą stać się jedną z jego ulubionych zabawek.

Książeczki sensoryczne są mniejsze niż zwykle i wykonane są z różnych materiałów, takich jak tektura, filc czy pianka EVA. Oprócz obrazków i tekstu zawierają tekstury, dźwięki, światła i inne gry sensoryczne, które stymulują zmysły i naukę dziecka. Chcesz dowiedzieć się więcej o ich zaletach? Czytaj!

Czym są książeczki sensoryczne dla niemowląt?

Zmysły pozwalają dzieciom odkrywać i poznawać otaczające je środowisko. Dzięki bodźcom i informacjom, które otrzymują, mogą uczyć się, odkrywać i nawiązywać kontakty w swoim środowisku. Dlatego książeczki sensoryczne dla niemowląt są doskonałym narzędziem pedagogicznym.

W rzeczywistości są niezbędne w każdym domu z niemowlętami. Występują w różnych formach, na przykład:

  • Książeczki do kąpieli, z których maluch może korzystać w wannie.
  • Śpiewniki.
  • Książeczki, które pozwalają im odkrywać różne tekstury.
  • Książeczki z elementami manipulacyjnymi takimi jak rzepy czy guziki.

Ten rodzaj książki jest inspirowany filozofią Montessori i ma na celu promowanie uczenia się i rozwoju podstawowych umiejętności u dzieci. W tym celu dostarczają doznań zmysłowych dostosowanych do wieku niemowlęcia, zdolnych wzbudzić jego uwagę i ciekawość.

Dziecko z książeczką
Książeczka sensoryczna to narzędzie dydaktyczne, które pomaga stymulować zmysły dziecka.

Książeczki sensoryczne dla niemowląt — zalety

Ten rodzaj książki zapewnia szereg korzyści dla rozwoju dziecka. Chociaż często można je znaleźć w większości domów, wielu nie zdaje sobie sprawy z ich ogromnego potencjału. Z tego powodu pokażemy Ci niektóre z ich głównych zalet.

Pobudzają rozwój zmysłów

Książki te oferują zróżnicowaną i odpowiednią stymulację do wieku dziecka. W ten sposób pomagają regulować ich uwagę i tolerować bodźce. Może to być bardzo przydatne dla dzieci z trudnościami, takimi jak zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) lub zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), które są hipo lub nadwrażliwe na stymulację.

Promują koordynację ruchową i koordynację wzrokowo-ruchową

Korzystając z książeczki i manipulując interaktywnymi elementami, dziecko rozwija zdolności manualne, ćwiczy koordynację i motorykę oraz usprawnia ruchy mięśniowe i szkieletowe.

Rozbudzają ciekawość i kreatywność

Dzięki scenkom, postaciom i tekstom przyciągają uwagę najmłodszych oraz pobudzają ich wyobraźnię i kreatywność.

Pomagają ćwiczyć pamięć i rozumienie pojęć

Dzieci uczą się kojarzyć słowa z przedmiotami, teksturami, dźwiękami i obrazami, co pozytywnie wpływa na ich pamięć. Ponadto ułatwia zrozumienie pojęć, ponieważ mogą sami ich doświadczyć.

Pomagają w przyswajaniu języka i umiejętności czytania i pisania

Książeczki sensoryczne dla niemowląt i niemowląt pomagają dziecku poszerzyć zasób słownictwa oraz zaznajomić się z literami i dźwiękami.

Sprzyjają rozpoznawaniu kolorów, kształtów i rozmiarów

Pracując z kilkoma zmysłami, promują naukę takich pojęć, jak kształty, kontury, kolory i rozmiary. Dzieci mogą dotykać i wchodzić w interakcje z elementami w książce, zamiast po prostu je obserwować.

Książka sensoryczna.
Różne kształty, kolory i tekstury sprawiają, że książki sensoryczne są dla dzieci sposobem na naukę.

Zachęcają do naukowego myślenia i rozwiązywania problemów

Są doskonałym narzędziem dla dzieci do odkrywania i odkrywania we własnym tempie. W ten sposób mogą generować hipotezy i samodzielnie je testować. To rozwija ich umiejętności naukowe i rozwiązywania problemów. Pobudzane są nawet inne umiejętności, takie jak przyswajanie schematów myślowych i rozumienie pojęć logiczno-matematycznych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze książki sensorycznej?

Jak wspomnieliśmy, na rynku dostępnych jest wiele książek o tematyce sensorycznej, ale możesz też zrobić je w domu. Musisz jednak upewnić się, że spełniają one następujące wymagania:

  • Mały i łatwy do opanowania rozmiar dla dziecka, dostosowany do jego wieku.
  • Grube strony i wytrzymałe materiały, które pozwalają na obchodzenie się z nimi bez ryzyka.
  • Przyciągające wzrok ilustracje i atrakcyjny wygląd. Pastelowe kolory mogą być bardziej odpowiednie niż intensywne kolory dla niektórych dzieci, które są przytłoczone nadmierną stymulacją.
  • Powinny mieć różne kształty, faktury i elementy stymulujące zmysły, takie jak słuch, dotyk, wzrok, a nawet węch.
  • Ważne jest, aby posiadały interaktywne elementy, które pomogą dziecku odkrywać i uczyć się. Na przykład gumowe piłki do zgniatania, papiery, które grzechoczą po zgnieceniu, rzepy, zamki błyskawiczne, guziki lub zatrzaski.
  • Żywe obrazy, prosty tekst i podstawowe historie, które są łatwe do naśladowania dla dzieci.
  • Powinny być dostosowane do wieku dziecka. Na przykład niemowlęta mogą cieszyć się zgniataniem kolorowego papieru, a przedszkolaki mogą uczyć się różnych tonów instrumentu muzycznego, naciskając klawisze.

Książki sensoryczne: naturalna alternatywa w technologicznym świecie

Urządzenia technologiczne od kilku lat zajmują ważne miejsce, jeśli chodzi o zabawę i edukację niemowląt i niemowląt. Jednak prostsze alternatywy, wykonane z naturalnych materiałów i zaprojektowane tak, aby dziecko było aktywnym czynnikiem w jego własnym uczeniu się, są bardzo pozytywnym narzędziem.

Tak jest w przypadku książek sensorycznych, zabawnych, dydaktycznych i wszechstronnych elementów, które mogą przyciągnąć uwagę dziecka, jednocześnie promując jego rozwój na różnych poziomach. Wybór tego typu zabawki to dobry sposób na towarzyszenie im w rozwoju i respektowanie ich potrzeb i etapów.

Ogólnie rzecz biorąc, zachęca do pewnego rodzaju stymulacji, która staje się ich głównym sposobem uczenia się. Zachęcamy do ich wypróbowania, a nawet stworzenia własnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pauta Yanza, M., & Perazzo, D. (2020). QUIET BOOK: AULA SENSORIAL DIGITAL. Convergence Tech4(IV), 36–48. https://doi.org/10.53592/convtech.v4iIV.33
  • Escanta, M. (2016) Desarrollar las relaciones lógico matemáticas en niños y niñas de 5 años de edad mediante la utilización de Quiet Books. Manual instructivo y de actividades dirigido a docentes del Centro de Desarrollo Infantil “Portal de Belén» del Distrito Metropolitano de Quito, periodo académico 2016. (Bachelor Thesis)
  • Ramírez Cueva, I., & Susanibar Escobar, L. M. (2021). Los libros sensoriales inspirados en el método Montessori para favorecer el desarrollo de las habilidades manuales en los niños del jardín 384 rosa de américa–Valdivia en Santa María. (Bachelor Thesis)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.