Punkty uciskowe na ciele, które pomogą uśmierzyć ból

· Luty 22, 2018
Możesz w to nie wierzyć, ale wywieranie nacisku na konkretne części Twojego ciała może być bardzo pomocne przy walce z różnego rodzaju bólem. Dzieje się tak dlatego, że wszystko w twoim ciele jest ze sobą połączone.

W dzisiejszych czasach, poświęcamy znacznie więcej uwagi naszemu zdrowiu psychicznemu i fizycznemu niż kiedyś. Są jednak chwile, kiedy czujesz się źle zarówno fizycznie, jak i psychicznie z tego czy innego powodu.  Wiedza o tym gdzie znajdują się punkty uciskowe na naszym ciele może być lekarstwem na poprawę samopoczucia.

Kiedy ludzie czują się źle, pierwszą rzeczą, którą zwykle robią, jest samoleczenie. Niezależnie czy jest to lekki ból głowy, ból gardła czy ból brzucha do lekarza udają się dopiero, gdy odczuwają znacznie silniejszy ból.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jaki ból i choroby są powiązane z zakończeniami nerwowymi w naszym ciele.

Dzięki temu, bóle o słabszym nasileniu możemy leczyć samodzielnie stymulując punkty uciskowe. Należą do nich bóle głowy, ból gardła i bóle brzucha. Dodatkowo możemy wykorzystywać techniki naturalnego leczenia, zaczerpnięte z medycyny Wschodu.

W tym artykule pokażemy Ci kilka masaży i technik, które możesz wykorzystać w zależności od rodzaju i umiejscowienia bólu.

Punkty uciskowe, które pomogą uśmierzyć ból i złagodzić inne dolegliwości

1. Masaż na ból gardła

Jednym z najczęstszych bólów, na które cierpimy, jest ból gardła. Aby go złagodzić, wystarczy każdego dnia pocierać uszy.

 • Jest to skuteczne ponieważ stymulujemy punkty uciskowe  znajdujące się w wewnętrznej części uszu.
 • Jeśli będziesz je masować codziennie, wywołasz mimowolny odruch, który złagodzi podrażnienia i swędzenie w gardle poprzez skurcz mięśni.
punkty uciskowe ucisk na ból gardła

2. Ucisk łagodzący ból brzucha

Innym powszechnym problemem, który dokucza nam w codziennym życiu jest ból brzucha. 

 • Aby złagodzić niewielki dyskomfort, wystarczy mocniej ucisnąć kciukiem żołądek.
 • Kiedy to zrobisz, zakończenia nerwowe w Twoim kciuku pomogą zrównoważyć Twój oddech.

Pomaga to pozbyć się bólu brzucha, zwłaszcza jeśli jest on spowodowany dużym stresem, z którym zmagasz się w codziennym życiu. Kiedy to zrobisz, zakończenia nerwowe w kciuku pomogą zrównoważyć Twój oddech. Wtedy Twoje tętno zwolni, a to pomoże Cię uspokoić.

3. Odetkaj zatkany nos

 • Jeśli dopadło Cię przeziębienie i masz zatkany nos, wystarczy, że przez kilka sekund będziesz trzymać język przyklejony do podniebienia.
 • Innym sposobem jest uciśnięcie palcem każdego nozdrza.

Dzięki tym łatwym ruchom, będziesz zarządzać ciśnieniem w nozdrzach. Następnie zredukujesz ilość wydzieliny, która gromadzi się wewnątrz. Pozwala to złagodzić ból i rozrzedza wydzielinę. W rezultacie możesz znów swobodnie oddychać.

punkty uciskowe

4. Pozbądź się bólu zęba

Ból zęba jest jednym z najbardziej powszechnych i zarazem najbardziej irytujących bólów. Możesz jednak rozwiązać ten problem, trzymając w dłoni kostkę lodu.

 • Kostka lodu trzymana w dłoni przyniesie ulgę w bólu zęba ze względu na zakończenia nerwowe połączone z mózgiem, które znajdują się w kciuku i palcu wskazującym.

5. Masaż, który łagodzi bóle głowy

Najczęstszym bólem, na który wszyscy cierpimy jest ból głowy. Często pojawia się z powodu codziennego stresu i problemów.

 • Aby się go pozbyć, wystarczy ucisnąć kciuk przez pięć minut.
 • Jak wspomnieliśmy wcześniej,

  Twój kciuk i palec wskazujący są bezpośrednio połączone z mózgiem, więc poprzez ich stymulację możemy uśmierzyć ból.

6. Kontroluj nadciśnienie

 • Aby obniżyć wysokie ciśnienie krwi, jedyne co musisz zrobić, to ścisnąć środkowy palec swojej dominującej ręki tak mocno, jak tylko możesz.
 • Zmniejszy to również Twój niepokój i wybuchy złości.

7. Masaż, który stabilizuje tętno

punkty uciskowe a serce

 • Jeśli zauważysz, że twoje tętno jest wyjątkowo szybkie, wystarczy masować palec serdeczny. Pozwoli to spowolnić tętno i przywrócić je do normy.
 • Należy również wykonywać ćwiczenia oddechowe. Wykonuj głębokie wdechy przez nos i wydechy przez usta.
 • Wykonując te ćwiczenia oddechowe, masuj palec serdeczny przez 5 minut. Oddychaj powoli.
 • W ten sposób zarówno puls, jak i rytm serca powrócą do normy.

8. Uspokój mdłości

 • Masowanie środka dłoni zmniejsza nudności i potrzebę zwymiotowania. Dzieje się tak, ponieważ środek dłoni jest połączony z centrum emocji.
 • Pamiętaj, że temu uciskowi musi towarzyszyć powolne, zrelaksowane oddychanie.

9. Kontroluj napady paniki

W obliczu możliwego ataku paniki, wszystko co musisz zrobić, to trzymać złączone dłonie. Nie musisz na nie naciskać, wystarczy jedynie trzymać je razem przez kilka minut. W tej postawie przepływ krwi i oddychanie wrócą do normy, dzięki czemu sie uspokoisz.

punkty uciskowe a atak paniki