Punkty uciskowe na ciele, które pomogą uśmierzyć ból

Możesz w to nie wierzyć, ale wywieranie nacisku na konkretne części Twojego ciała może być bardzo pomocne przy walce z różnego rodzaju bólem. Dzieje się tak dlatego, że wszystko w Twoim ciele jest ze sobą połączone.
Punkty uciskowe na ciele, które pomogą uśmierzyć ból

Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca, 2019

Wiedza o tym gdzie znajdują się punkty uciskowe na naszym ciele może być lekarstwem na poprawę samopoczucia i wiele różnych dolegliwości.

Kiedy ludzie czują się źle, pierwszą rzeczą, którą zwykle robią, jest samoleczenie. Niezależnie czy jest to lekki ból głowy, ból gardła, czy ból brzucha – do lekarza udają się dopiero, gdy odczuwają znacznie silniejszy ból.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ból i choroby są powiązane z zakończeniami nerwowymi w naszym ciele.

Dzięki temu, bóle o słabszym nasileniu możemy leczyć samodzielnie stymulując punkty uciskowe. Do tych przypadłości należą między innymi bóle głowy, ból gardła i bóle brzucha. Dodatkowo możemy wykorzystywać techniki naturalnego leczenia, zaczerpnięte z tradycyjnej medycyny Wschodu.

W tym artykule pokażemy Ci masaże i techniki, które możesz wykorzystać w zależności od rodzaju i umiejscowienia bólu.

Punkty uciskowe, które pomogą uśmierzyć ból i złagodzić różne dolegliwości

1. Masaż na ból gardła

Jednym z najczęstszych rodzajów bólu, na które cierpimy, jest ból gardła. Aby go złagodzić, wystarczy każdego dnia pocierać uszy. Tak – nie przesłyszałeś się!

Kobieta z bólem gardła

 • Jest to niezwykle skuteczne ponieważ stymulujemy punkty uciskowe znajdujące się w wewnętrznej części uszu.
 • Jeśli będziesz je masować codziennie, wywołasz mimowolny odruch, który złagodzi podrażnienia i swędzenie w gardle poprzez skurcz mięśni.

2. Punkty uciskowe na złagodzenie bólu brzucha

Innym powszechnym problemem, który dokucza nam w codziennym życiu, jest ból brzucha.

 • Aby złagodzić niewielki dyskomfort, wystarczy mocniej ucisnąć kciukiem żołądek.
 • Kiedy to zrobisz, zakończenia nerwowe w Twoim kciuku pomogą zrównoważyć Twój oddech.

Pomaga to pozbyć się bólu brzucha, zwłaszcza jeśli jest on spowodowany dużym stresem, z którym zmagasz się na co dzień. Podczas masażu Twoje tętno zwolni, a to pomoże Cię uspokoić.

3. Odetkaj zatkany nos

 • Jeśli dopadło Cię przeziębienie i masz zatkany nos, wystarczy, że przez kilka sekund będziesz trzymać język przyklejony do podniebienia.
 • Innym sposobem jest uciśnięcie palcem każdego nozdrza.
Kobieta zatyka nos - punkty uciskowe

Dzięki tym łatwym ruchom, będziesz zarządzać ciśnieniem w nozdrzach. Następnie zredukujesz ilość wydzieliny, która gromadzi się wewnątrz. Pozwala to złagodzić ból i rozrzedza śluz. W rezultacie możesz znów swobodnie oddychać.

4. Pozbądź się bólu zęba

Ból zęba jest jednym z najbardziej powszechnych i zarazem najbardziej irytujących rodzajów bólu. Możesz jednak rozwiązać ten problem, trzymając w dłoni kostkę lodu.

 • Kostka lodu trzymana w dłoni przyniesie ulgę w bólu zęba ze względu na zakończenia nerwowe połączone z mózgiem, które znajdują się w kciuku i palcu wskazującym.

5. Punkty uciskowe na złagodzenie bólu głowy

Bez wątpienia najczęstszym bólem, na który wszyscy cierpimy, jest ból głowy. Często pojawia się on z powodu codziennego stresu i problemów.

 • Aby się go pozbyć, wystarczy ucisnąć kciuk przez pięć minut.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Twój kciuk i palec wskazujący są bezpośrednio połączone z mózgiem, więc poprzez ich stymulację możemy uśmierzyć ból.

6. Kontroluj nadciśnienie

 • Aby obniżyć wysokie ciśnienie krwi, jedyne co musisz zrobić, to ścisnąć środkowy palec swojej dominującej ręki tak mocno, jak tylko możesz.
 • Zmniejszy to również Twój niepokój i wybuchy złości.

7. Masaż, który stabilizuje tętno

 • Jeśli zauważysz, że twoje tętno jest wyjątkowo szybkie, wystarczy masować palec serdeczny. Pozwoli to spowolnić tętno i przywrócić je do normy.
kobieta trzyma się za serce - punkty uciskowe

 • Należy również wykonywać ćwiczenia oddechowe. Rób głębokie wdechy przez nos i wydechy przez usta.
 • Wykonując te ćwiczenia oddechowe, masuj palec serdeczny przez 5 minut. Oddychaj powoli.
 • W ten sposób zarówno puls, jak i rytm serca powrócą do normy.

8. Uspokój mdłości

 • Masowanie środka dłoni zmniejsza nudności i potrzebę zwymiotowania. Dzieje się tak, ponieważ środek dłoni jest połączony z centrum emocji.
 • Pamiętaj, że temu uciskowi musi towarzyszyć powolne, zrelaksowane oddychanie.

9. Punkty uciskowe pomagają kontrolować napady paniki

W obliczu możliwego ataku paniki, wszystko co musisz zrobić, to trzymać złączone dłonie. Nie musisz na nie naciskać, wystarczy jedynie trzymać je razem przez kilka minut. W tej postawie przepływ krwi i oddychanie wrócą do normy, dzięki czemu szybko się uspokoisz.

 

To może Cię zainteresować ...
Akupresura – rozluźnij się w 30 sekund
Krok do ZdrowiaRead it in Krok do Zdrowia
Akupresura – rozluźnij się w 30 sekund

Akupresura jest jedną z najstarszych alternatywnych metod leczenia rozmaitych dolegliwości. Doskonale zwalcza również stres oraz ból głowy.