Punkty uciskowe na ciele, które pomogą uśmierzyć ból
Wiedza o tym gdzie znajdują się punkty uciskowe na naszym ciele może być lekarstwem na poprawę samopoczucia i wiele różnych dolegliwości.
Kiedy ludzie czują się źle, pierwszą rzeczą, którą zwykle robią, jest samoleczenie. Niezależnie czy jest to lekki ból głowy, ból gardła, czy ból brzucha – do lekarza udają się dopiero, gdy odczuwają znacznie silniejszy ból.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ból i choroby są powiązane z zakończeniami nerwowymi w naszym ciele.
Dzięki temu, bóle o słabszym nasileniu możemy leczyć samodzielnie stymulując punkty uciskowe. Do tych przypadłości należą między innymi bóle głowy, ból gardła i bóle brzucha. Dodatkowo możemy wykorzystywać techniki naturalnego leczenia, zaczerpnięte z tradycyjnej medycyny Wschodu.
W tym artykule pokażemy Ci masaże i techniki, które możesz wykorzystać w zależności od rodzaju i umiejscowienia bólu.
Punkty uciskowe, które pomogą uśmierzyć ból i złagodzić różne dolegliwości
1. Masaż na ból gardła
Jednym z najczęstszych rodzajów bólu, na które cierpimy, jest ból gardła. Aby go złagodzić, wystarczy każdego dnia pocierać uszy. Tak – nie przesłyszałeś się!
- Jest to niezwykle skuteczne ponieważ stymulujemy punkty uciskowe znajdujące się w wewnętrznej części uszu.
- Jeśli będziesz je masować codziennie, wywołasz mimowolny odruch, który złagodzi podrażnienia i swędzenie w gardle poprzez skurcz mięśni.
Przeczytaj również: Masaż – 6 partii ciała, na których warto się skupić
2. Punkty uciskowe na złagodzenie bólu brzucha
Innym powszechnym problemem, który dokucza nam w codziennym życiu, jest ból brzucha.
- Aby złagodzić niewielki dyskomfort, wystarczy mocniej ucisnąć kciukiem żołądek.
- Kiedy to zrobisz, zakończenia nerwowe w Twoim kciuku pomogą zrównoważyć Twój oddech.
Pomaga to pozbyć się bólu brzucha, zwłaszcza jeśli jest on spowodowany dużym stresem, z którym zmagasz się na co dzień. Podczas masażu Twoje tętno zwolni, a to pomoże Cię uspokoić.
3. Odetkaj zatkany nos
- Jeśli dopadło Cię przeziębienie i masz zatkany nos, wystarczy, że przez kilka sekund będziesz trzymać język przyklejony do podniebienia.
- Innym sposobem jest uciśnięcie palcem każdego nozdrza.
Dzięki tym łatwym ruchom, będziesz zarządzać ciśnieniem w nozdrzach. Następnie zredukujesz ilość wydzieliny, która gromadzi się wewnątrz. Pozwala to złagodzić ból i rozrzedza śluz. W rezultacie możesz znów swobodnie oddychać.
4. Pozbądź się bólu zęba
Ból zęba jest jednym z najbardziej powszechnych i zarazem najbardziej irytujących rodzajów bólu. Możesz jednak rozwiązać ten problem, trzymając w dłoni kostkę lodu.
- Kostka lodu trzymana w dłoni przyniesie ulgę w bólu zęba ze względu na zakończenia nerwowe połączone z mózgiem, które znajdują się w kciuku i palcu wskazującym.
5. Punkty uciskowe na złagodzenie bólu głowy
Bez wątpienia najczęstszym bólem, na który wszyscy cierpimy, jest ból głowy. Często pojawia się on z powodu codziennego stresu i problemów.
- Aby się go pozbyć, wystarczy ucisnąć kciuk przez pięć minut.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, Twój kciuk i palec wskazujący są bezpośrednio połączone z mózgiem, więc poprzez ich stymulację możemy uśmierzyć ból.
6. Kontroluj nadciśnienie
- Aby obniżyć wysokie ciśnienie krwi, jedyne co musisz zrobić, to ścisnąć środkowy palec swojej dominującej ręki tak mocno, jak tylko możesz.
- Zmniejszy to również Twój niepokój i wybuchy złości.
7. Masaż, który stabilizuje tętno
- Jeśli zauważysz, że twoje tętno jest wyjątkowo szybkie, wystarczy masować palec serdeczny. Pozwoli to spowolnić tętno i przywrócić je do normy.
- Należy również wykonywać ćwiczenia oddechowe. Rób głębokie wdechy przez nos i wydechy przez usta.
- Wykonując te ćwiczenia oddechowe, masuj palec serdeczny przez 5 minut. Oddychaj powoli.
- W ten sposób zarówno puls, jak i rytm serca powrócą do normy.
8. Uspokój mdłości
- Masowanie środka dłoni zmniejsza nudności i potrzebę zwymiotowania. Dzieje się tak, ponieważ środek dłoni jest połączony z centrum emocji.
- Pamiętaj, że temu uciskowi musi towarzyszyć powolne, zrelaksowane oddychanie.
Przeczytaj również: Łagodzenie nudności – naturalne, domowe sposoby
9. Punkty uciskowe pomagają kontrolować napady paniki
W obliczu możliwego ataku paniki, wszystko co musisz zrobić, to trzymać złączone dłonie. Nie musisz na nie naciskać, wystarczy jedynie trzymać je razem przez kilka minut. W tej postawie przepływ krwi i oddychanie wrócą do normy, dzięki czemu szybko się uspokoisz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alberto Lou. (2005). Manual de Digitopuntura. https://es.scribd.com/doc/197079643/Alberto-Lou-Manual-de-Digitopuntura
- Barton, RT. (1952). Algunos fundamentos de la higiene de oído, nariz y garganta. Medicina de posgrado, 12 (5), 451–456. https://doi.org/10.1080/00325481.1952.11708072
- José Antonio Torres Forjans. (2012). El masaje: una terapéutica de excelencia para canalizar el estrés laboral. Revista Motricidad y Persona: serie de estudios, ISSN-e 0718-3151, Nº. 10, 2012, págs. 63-78. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4027627
- Manrique, L. (2014). Conocimientos anatómicos en las diferentes técnicas de masajes en la columna vertebral. In 10° Congreso Argentino y 5° latinoamericano de Educación Física y Ciencias. http://www.memoria.fahce.unlp.edu.ar/library?a=d&c=eventos&d=Jev3183
- Melnick, S. (2017). Success Under Stress. Skillsoft.
- Underdown A, Barlow J, Chung V, S.-B. S. (2008). Intervenciones con masajes para la promoción de la salud mental y física en lactantes menores de seis meses de vida (Revisión Cochrane traducida). La Biblioteca Cochrane Plus.
- Vazquez Gallego, J. (2009). Manual Profesional del Masaje. In Manual Profesional del Masaje.