Przykurcz mięśni: zapobieganie i leczenie
Jeśli nie chcesz, aby dopadł Cię przykurcz mięśni, musisz pamiętać o rozgrzewce i lekkim rozciąganiu przed rozpoczęciem uprawiania sportu.
Zapobieganie przykurczom mięśni jest bardzo istotne. Przykurcz mięśni to długi i bezwarunkowy skurcz. Zdarza się bardzo często i może dotknąć każdego z nas. Problem objawia się w formie intensywnego bólu w określonym obszarze ciała, który nie pozwala poruszać się w prawidłowy sposób.
Zazwyczaj dotyka obszar pleców. Jednak w rzeczywistości może pojawić się praktycznie w każdej części ciała. Chociaż zazwyczaj jest kojarzony z ćwiczeniami, to pojawia się również u osób, które prowadzą siedzący tryb życia i tych, które ćwiczą jedynie od czasu do czasu.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przykurcz mięśni jest irytujący i problematyczny. Dlatego też w dzisiejszym artykule wytłumaczymy, jak można mu zapobiegać.
Przykurcz mięśni
Przykurcze to utrzymujące się i bezwarunkowe skurcze mięśni, które pojawiają się zazwyczaj z powodu niepoprawnie wykonywanych ćwiczeń. Mogą być również wywoływane przez bardzo duży wysiłek wykonywany bez wcześniejszego przygotowania mięśni.
Kolejna przyczyna to utrzymywanie przez dłuższy czas nieprawidłowej pozycji ciała. Poza tym są kojarzone z osobami, które nie są zbyt rozciągnięte.
Przykurcz mięśni może również pojawić się w momentach dużego napięcia oraz stresu. W dzisiejszych czasach takie skurcze często dotykają obszaru szyi oraz mięśnia czworobocznego. Prowadzi do tego napięcie oraz postawa ciała, którą przyjmujemy pracując przy komputerze lub oglądając telewizję.
Ból wywoływany przez przykurcz mięśni wiąże się z faktem, że przepływ krwi jest zaburzony. Dlatego też w niektórych obszarach pojawia się stan zapalny i zbierają się odpady. Ten rodzaj bólu pojawia się także, gdy włókna mięśni nie są w stanie rozluźnić po ćwiczeniach.
Przeczytaj również: Pięć ćwiczeń wzmacniających kręgosłup – poznaj je i zacznij ćwiczyć!
Zapobieganie przykurczom mięśni
Przykurcz mięśni ma kilka przyczyn, których z łatwością można uniknąć. Oto parę pomysłów, które pomogą Ci się przed nim ochronić:
Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu
Takie ćwiczenia chronią włókna mięśniowe przed nadwyrężeniem. Najlepiej jest wykonywać je tuż przed ćwiczeniami i po ich zakończeniu.
Ćwicz regularnie
Jeśli będziesz ćwiczyć codziennie z umiarem i stopniowo zwiększać intensywność treningu, uda Ci się uniknąć przykurczy mięśni. Możesz zacząć od krótkich spacerów, aby z czasem zwiększyć czas ich trwania i prędkość kroków. Poza tym możesz rozpocząć trening z lekkim obciążeniem, jeśli chcesz zwiększyć siłę.
Dbaj o zachowanie prawidłowej postawy ciała
Jak już wspomnieliśmy, większość skurczy mięśni w dzisiejszych czasach wynika ze złej postawy ciała. Spędzamy dużo czasu przed ekranem komputera lub telewizora i rzadko kiedy zwracamy uwagę na pozycję, którą przyjmujemy. Dlatego też zacznij zwracać uwagę na swoją posturę i poprawiaj ją, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Jeśli pracujesz w biurze i musisz spędzać dużo czasu w tej samej pozycji, rób sobie krótkie przerwy. Wstań i trochę się poruszaj. To najlepszy sposób na pozbycie się napięcia, które kumuluje się w mięśniach.
Zapobieganie przykurczom mięśni: ogranicz stres
Obecnie życie wielu osób wypełnia szalona gonitwa za obowiązkami, co przekłada się na zwiększenie poziomu stresu i niepokoju. Niestety właśnie ten stres wywołuje często stałe napięcie mięśniowe. Oznacza to, że musisz postarać się je zmniejszyć lub uśmierzyć. Postaraj się prowadzić zdrowsze życie.
Aby to osiągnąć możesz spróbować ćwiczyć jogę. Nie tylko pomoże Ci zapanować nad niepokojem, ale również wpłynie pozytywnie na Twoje mięśnie. Wszystko dzięki temu, że joga zwiększa elastyczność oraz rozluźnia ciało. To jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń, które zapobiegają skurczom mięśni.
Wypróbuj również inne techniki relaksacyjne. Możesz na przykład robić ćwiczenia z dziedziny uważności, postawić na aromaterapię i medytację. Pomogą Ci zmniejszyć niepokój i patrzeć z większą przychylnością na samą siebie i Twoje otoczenia.
Przeczytaj również: Ćwiczenia bezpieczne dla Twoich stawów
Inne podpowiedzi
Postaraj się unikać nagłych zmian temperatury. Jeśli jest zimno zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę przed wyjściem na zewnątrz, zwłaszcza jeśli masz zamiar ćwiczyć. Duża rolę odgrywa również znajomość poprawnych technik wykonywania ćwiczeń. Niewłaściwy trening może prowadzić do powstania kontuzji i przykurczu mięśni.
Podsumowanie
Najlepszy sposób na uniknięcie tego problemu to dbanie o umiarkowane natężenie treningu. Musisz stopniowo zmniejszać jego intensywność. Ważną rolę odgrywa również kontrolowanie techniki wykonywania ćwiczeń. Nie zapominaj o rozgrzewce i rozciąganiu przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej oraz po jej zakończeniu.
Zasięgnij opinii fizjoterapeuty jeśli przykurcz mięśni dotknie Cię mimo podjęcia wszelkich środków ostrożności. On pomoże Ci rozwiązać problem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- José Fernando Jiménez Díaz (2006). Lesiones musculares en el deporte (España). https://www.redalyc.org/pdf/710/71000304.pdf
- Mohamed El Bakkali El Gazuani (2015). Fisiología del calentamiento previo al ejercicio físico y su importancia en la prevención de lesiones musculares. Revisión narrativa (España). http://tauja.ujaen.es/bitstream/10953.1/1761/1/TFG%20EL%20BAKKALI%20EL%20GAZUANI_MOHAMED.pdf