Przyczyny wypadania włosów: 10 najczęstszych
Włosy przechodzą przez różne etapy. Najpierw rosną i przyjmują składniki odżywcze, po czasie przestają rosnąć, a na koniec wypadają. Z cebulki może następnie wyrosnąć nowy włos. W kontekście tego właśnie cyklu, warto znać najczęstsze przyczyny wypadania włosów.
To normalne, że tracimy do około 100 włosów dziennie. Martwić należy się wówczas, gdy włosów wypada więcej a sytuacja ta utrzymuje się przez dłuższy czas. Jeśli czujesz, że Twoje włosy znacząco się przerzedziły, szukaj rozwiązań. Zacznij oczywiście od ustalenia prawdopodobnej przyczyny wypadania włosów.
Osoby, którym dokucza nadmierne wypadanie włosów widzą swój problem gdy szczotkują włosy, czeszą je albo suszą ręcznikiem. Często wspomina się też o znajdowaniu rano dużej ilości włosów na poduszce.
Kiedy wypadanie przeradza się w poważny problem, na głowach pacjentów mogą nawet pojawić się przerzedzania i łyse obszary. To nie tylko problem powierzchowny i estetyczny. Łysienie może bardzo znacząco wpłynąć na samoocenę.
Na rynku jest wiele produktów, których producenci obiecują cudowne działanie w kwestii hamowania wypadania włosów. Ale leczenie trzeba zacząć od poznania przyczyny wypadania włosów. Dzięki temu będziesz mogła skutecznie i szybko znaleźć rozwiązanie.
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów
Nadmierne wypadanie włosów pojawia się wtedy, kiedy mieszki włosowe przechodzą gwałtowną zmianę. Inne czynniki również mogą mieć tu znaczenie.
1. Przewlekły, silny stres
Przedłużający się silny stres może mieć wpływ na wypadanie włosów. Wypadanie jest wtedy efektem zwiększonej produkcji kortyzolu, czyli hormonu stresu, który negatywnie oddziaływuje na włosy.
2. Przyjmowanie pewnych typów leków
Wiele popularnych i często przepisywanych pacjentom leków powoduje w ramach skutków ubocznych nadmierne wypadanie włosów. Przyjmowanie tego typu leków przez długi czas powoduje stopniowe osłabianie mieszków i cebulek. W efekcie, włosy wypadają ponad miarę.
Oto podstawowa lista leków, które mogą powodować utratę dużej ilości włosów:
- Chemioterapia
- Lekarstwa regulujące ciśnienie krwi
- Lekarstwa na chorobę Parkinsona
- Leki przepisywane na choroby układu krążeniowego
3. Niedobór żelaza
Przyczyny wypadania włosów leżą często w niedoborach pokarmowych. Brak żelaza nierzadko przyczynia się do powstawania tego typu problemów.
Niskie stężenie żelaza sprawia, że najmniejsze naczynia krwionośne – tak zwane naczynia włosowate – nie otrzymują takiej ilości tlenu jakiej potrzebują. Mówimy tu również o niedotlenieniu skóry głowy. To prowadzi do osłabienia włosów.
4. Nadmiar sebum
Jeśli chcesz, aby Twoje włosy były silne, piękne i zdrowe, musisz zadbać o równowagę skóry głowy.
Jeśli gruczoły produkują zbyt dużo sebum, może pojawić się szereg problemów. Zalegające w mieszkach włosowych i na skórze głowy sebum sprawia, że mieszki włosowe nie otrzymują potrzebnego tlenu i składników odżywczych. Co więcej, pojawia się także nieestetyczny łupież.
5. Infekcje skóry głowy
Skóra głowy to wbrew pozorom jeden z najdelikatniejszych i najwrażliwszych obszarów naszego ciała. Jeśli nie dbamy o nią odpowiednio, narażamy się na ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
Takie choroby to mają wpływ nie tylko na same mieszki włosowe i włosy. Mogą także prowadzić do pojawiania się alergii i innych powikłań zdrowotnych.6. Spożywanie alkoholu i palenie tytoniu
Toksyczne związki znajdujące się w papierosach powodują, że do skóry głowy dociera mniej tlenu.
Nadużywanie tytoniu i alkoholu sprawia, że komórki powoli ulegają uszkodzeniu. Rośnie więc ryzyko osłabienia włosów.
7. Pewne choroby
Przyczyny wypadania włosów mogą też wiązać się z Twoim ogólnym zdrowiem. Wiele przewlekłych chorób powoduje osłabienie układu odpornościowego. W efekcie organizm nie przyswaja w pełni wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Włosy powoli robią się słabsze i zaczynają nadmiernie wypadać.
Oto lista chorób, które mogą mieć negatywny wpływ na stan włosów
- Choroby tarczycy
- Toczeń
- Kiła
- Nowotwory
- Choroby autoimmunologiczne
8. Łysienie androgenowe
Przyczyny wypadania włosów mogą także mieć związek z genami. Jeśli chodzi o łysienie androgenowe, mieszki ulegają osłabieniu z powodu podwyższonego stężenia męskich hormonów. Te zaburzenia hormonalne z kolei warunkowane są genetycznie.
9. Łysienie plackowate
Łysienie plackowate nie ma jednej pewnej przyczyny. Natomiast naukowcy zaobserwowali, że często dokucza pacjentom, u których pojawiła się choroba autoimmunologiczna.
Łysienie plackowate polega na utracie włosów z różnych obszarów ciała. Na skórze pozostają odsłonięte okrągłe miejsca.
Łysienie plackowate dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku. Najczęściej jednak pojawia się u młodzieży i dzieci.
10. Zaburzenia równowagi hormonalnej
Nadmierne wypadanie włosów może także wynikać z zaburzeń równowagi hormonalnej. Ten powód dotyka częściej kobiety. Często jest to problem pojawiający się u pacjentek po ciąży lub w trakcie menopauzy.
Taka sytuacja jest tymczasowa i zazwyczaj ustępuje kiedy hormony wrócą do odpowiedniej równowagi. Wypadanie włosów związane z hormonami może dotyczyć także osób przyjmujących pigułki antykoncepcyjne i korzystających z hormonalnej terapii zastępczej.
Czy któryś z tych czynników dotyczy także Ciebie? Jeżeli Twoje włosy nadmiernie wypadają i jesteś pewna, że nie jest to przejściowe, kilkutygodniowe zjawisko związane choćby ze zmianą kosmetyków czy zmianą pory roku, udaj się do lekarza. Podstawowe badania krwi mogą powiedzieć dużo o przyczynach Twoich problemów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Harfmann, K. L., & Bechtel, M. A. (2015). Hair loss in women. Clinical Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1097/GRF.0000000000000081
- Ioannides, D., & Lazaridou, E. (2015). Female pattern hair loss. Current Problems in Dermatology (Switzerland). https://doi.org/10.1159/000369404
- DeLoughery, T. G. (2017). Iron Deficiency Anemia. Medical Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.mcna.2016.09.004
- van Zuuren, E. J., Fedorowicz, Z., & Schoones, J. (2016). Interventions for female pattern hair loss. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007628.pub4
- Rushton, D. H. (2002). Nutritional factors and hair loss. Clinical and Experimental Dermatology.
- Stollery, N. (2013). Hair loss. The Practitioner.
- Price, V. H. (2002). Treatment of Hair Loss. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/nejm199909233411307
- Paus, R., Haslam, I. S., Sharov, A. A., & Botchkarev, V. A. (2013). Pathobiology of chemotherapy-induced hair loss. The Lancet Oncology. https://doi.org/10.1016/S1470-2045(12)70553-3
- Harrison, S., & Bergfeld, W. (2009). Diffuse hair loss: Its triggers and management. Cleveland Clinic Journal of Medicine. https://doi.org/10.3949/ccjm.76a.08080
- Henderson, D., Bielefeld, E. C., Harris, K. C., & Hu, B. H. (2006). The role of oxidative stress in noise-induced hearing loss. Ear and Hearing. https://doi.org/10.1097/01.aud.0000191942.36672.f3