Przyczyny Bradypnea i jego leczenie

Bradypnea może prowadzić między innymi do zmęczenia, osłabienia, zawrotów głowy i splątania. Dzisiejszy artykuł wyjaśni, dlaczego tak się dzieje i jakie są dostępne sposoby leczenia.
Przyczyny Bradypnea i jego leczenie

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2022

Bradypnea to termin medyczny odnoszący się do wolniejszego niż normalnie tempa oddychania. Oddychanie to proces, w którym płuca wymieniają gaz. Organizm uwalnia dwutlenek węgla do świata zewnętrznego i wdycha tlen.

Tlen jest niezbędny komórkom do wykonywania swoich funkcji. Gdy organizm wykonuje mniej oddechów niż zwykle, gromadzi się więcej dwutlenku węgla, a ilość tlenu zmniejsza się. Może to prowadzić do złożonych konsekwencji.

Bradypnea ma wiele przyczyn i nie wszystkie stanowią zagrożenie. Jednak w niektórych sytuacjach może to wskazywać na poważny stan.

W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o tym zaburzeniu.

Co to jest bradypnea?

Słowo „bradypnea” pochodzi z języka greckiego. Bradys oznacza „powolność”, a pnein oznacza „oddychanie”. Tak więc, zgodnie z artykułem z Clínica Universidad de Navarra, ten termin medyczny jest używany w odniesieniu do niższej niż normalnie częstości oddechów.

Normę określamy w zależności od wieku i poziomu aktywności każdej osoby. U osoby dorosłej oddychanie od 12 do 20 razy na minutę jest normalne. Jednak bradypnea występuje, gdy wskaźnik spada poniżej 12.

Ponadto stan chorobowy jest zwykle brany pod uwagę, gdy utrzymuje się przez ponad dwie minuty. Problem polega jednak na tym, że termin ten jest mylony z innymi, takimi jak bezdech lub duszność.

Duszność odnosi się do trudności w oddychaniu lub uczucia braku powietrza. Natomiast bezdech jest chwilowym zaprzestaniem oddychania. Ponadto u niektórych osób podczas snu występują zarówno bradypnea, jak i bezdech.

Przeciwieństwem wolnego oddychania jest tachypnoe. W tym przypadku tempo oddychania jest szybsze niż normalnie i może to prowadzić do problemów. Uważa się, że osoba cierpi na tachypnoe, gdy oddycha więcej niż 25 razy na minutę.

Jak stwierdzono w artykule Fundación Argentina del Tórax, upojenie alkoholowe jest jedną z najczęstszych przyczyn powolnego oddychania. Jednak może być wiele innych, co wyjaśnimy w następnej sekcji.

Jakie są przyczyny bradypnei?

Bradypnea nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem, który może wystąpić w wielu sytuacjach. Jak wskazaliśmy w poprzednim rozdziale, upojenie alkoholowe jest jedną z głównych przyczyn.

Dzieje się tak, ponieważ alkohol działa na ośrodek oddechowy, hamując go. To działanie powoduje spowolnienie oddychania. Jednak nie jest to jedyna substancja, która może prowadzić do tego problemu. Wiele innych środków, takich jak opioidy, również mogą wywołać to zjawisko.

W rzeczywistości połączenie benzodiazepin i alkoholu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka depresji oddechowej. Benzodiazepiny to leki przeciwlękowe, które stosuje wiele osób.

Koktajl mózgowy.
Alkohol działa depresyjnie na układ oddechowy, ponieważ działa na ośrodkowy układ nerwowy.

Inne substancje związane z bradypnea

Bradypnea może wystąpić w wyniku działania wielu substancji. Kolejną z najważniejszych toksyn, które zwalniają oddech jest tlenek węgla.

Ludzie stosują go stosunkowo często do popełnienia samobójstwa. Jest to gaz, który wdychany w wysokich stężeniach może spowodować śmierć, ponieważ powoduje zmniejszenie częstości oddechów i ostatecznie zatrucie.

Niektóre leki używane do wykonywania zabiegów chirurgicznych mogą również spowolnić oddychanie. Na przykład środki zwiotczające mięśnie (które często są benzodiazepinami), środki znieczulające lub leki przeciwbólowe (pochodne opioidów). Dlatego ważne jest, aby kontynuować później.

Problemy z mózgiem

Oddychanie to złożony proces koordynowany przez różne części mózgu. Nasz mózg decyduje o świadomym oddychaniu. Jednak w pniu mózgu znajdują się również ośrodki oddechowe.

Ośrodki te umożliwiają oddychanie w określonych warunkach, w których praca mózgu jest zaburzona. Na przykład w przypadku guza lub urazu. Takie sytuacje wyzwalają jednak powolny oddech, jeśli przejmą kontrolę nad powiązanym obszarem.

Zaburzenia równowagi elektrolitowej i hormonalnej

Jak wyjaśniliśmy powyżej, na częstotliwość i głębokość oddychania wpływa wiele czynników. Innym powodem pojawienia się bradypnei jest brak równowagi niektórych elektrolitów, takich jak potas czy wapń.

Występuje również w niektórych chorobach metabolicznych, takich jak niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy odpowiadają między innymi za regulację zużycia energii i temperatury ciała. Częstość oddechów może się zmniejszyć, gdy poziom tych hormonów spada poniżej normy.

Czynniki ryzyka wystąpienia bradypnei

Artykuł opublikowany w EcuRed wyjaśnia szereg czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia bradypnei. Niektóre z nich to podeszły wiek, palenie tytoniu lub choroba serca. To samo dzieje się, gdy osoba wpada w szok.

Może się również wiązać z niską temperaturą ciała (hipotermią) oraz występować u osób, które regularnie ćwiczą intensywnie. W tym drugim przypadku niekoniecznie jest to poważny stan.

Objawy i powikłania bradypnea

Bradypnea może zmieniać poziom tlenu i dwutlenku węgla w organizmie. Większość pojawiających się objawów wynika z braku tlenu. Często odnotowuje się zmęczenie, osłabienie, splątanie lub zaburzenia równowagi.

Ponadto ludzie często mają zawroty głowy lub zbliżające się uczucie omdlenia. Ból głowy i ból w klatce piersiowej to inne częste objawy, podobnie jak słaba koordynacja i problemy z pamięcią.

Obniżone stężenie tlenu we krwi może prowadzić do powikłań – nazywa się to hipoksemią. Jak wyjaśnia artykuł z Bell Marra Health, bradypnea zwiększa liczbę omdleń i problemów z sercem.

W rzeczywistości narządy i tkanki mogą doznać poważnych uszkodzeń. Czasami bradypnea powoduje zatrzymanie akcji serca, a nawet śmierć w najcięższych przypadkach. Inne powikłania to kwasica oddechowa i hiperkapnia (wysoki poziom dwutlenku węgla we krwi).

Kobieta ciężko oddycha.
Sportowcy i sportsmenki mogą mieć spodziewane i logiczne spowolnienie oddechu podczas treningu, które nie stanowi zagrożenia.

Dostępne metody leczenia

Bradypnea nie we wszystkich przypadkach wymaga leczenia. Jak wspomnieliśmy powyżej, często pojawia się w łagodnej postaci – zarówno u osób przyzwyczajonych do intensywnej aktywności fizycznej, jak i podczas snu.

Dlatego konieczne jest rozróżnienie, w jakich przypadkach ten objaw zasługuje na szczególną uwagę. Wszystko zależy to od przyczyny i stanu zdrowia pacjenta.

Na przykład, interwencja medyczna jest zwykle konieczna, gdy bradypnea wynika z problemu kardiologicznego. Chodzi o to, aby dostarczyć organizmowi potrzebnego tlenu. W tym celu stosuje się różne formy sztucznej wentylacji.

Ponadto leczenie wspomagające jest zwykle wymagane, jeśli przyczyną bradypnei jest substancja toksyczna. W niektórych przypadkach używa się antidotum na substancję, która spowodowała stan. Tak jest w przypadku zatrucia benzodiazepiną, którą można leczyć flumazenilem.

Bradypnea to objaw, a nie choroba

Należy jeszcze raz podkreślić, że bradypnea to zmniejszenie częstości oddechów. Lekarze zwykle rozważają ten stan, gdy pacjent bierze mniej niż 12 oddechów na minutę dłużej niż przez dwie minuty.

Chodzi o to, że ten objaw może pojawić się z wielu powodów, takich jak zatrucie alkoholem lub innymi środkami lub narkotykami albo w wyniku pewnych chorób istniejących. Jednak nie wszystkie przypadki sugerują stan zagrażający życiu. Dlatego lekarz musi rozpoznać przyczynę przed podjęciem decyzji o wdrożeniu leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.