Przeprowadzka bez stresu i kłótni w związku - dowiedz się, jak to zrobić!
Pewnie na samo hasło przeprowadzka bez stresu zastanawiasz się, czy to w ogóle możliwe? Przecież te wyrazy wzajemnie się wykluczają. Pojęcie “przeprowadzka” w ogólnym mniemaniu to właśnie synonim napięcia, stresu i dyskomfortu dla znacznej większości populacji świata.
Jeśli właśnie ciebie czeka zmiana adresu w najbliższym czasie, koniecznie powinieneś przeczytać niniejszy artykuł do końca. Postaramy ci się pomóc w tym trudnym życiowym przedsięwzięciu, które wymaga sporej dozy cierpliwości, asertywności, empatii i zrozumienia. Pamiętaj, że przeprowadzka bez nerwów jest możliwa!
Liczne badania dowodzą, że przeprowadzka to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka, zwłaszcza jeśli nie robisz tego samemu, lecz razem z partnerem czy partnerką. Nikt z nas jednak nie jest w stanie uniknąć konieczności zmiany miejsca zameldowania na przestrzeni życia.
Oczywiście wiele osób nie ma z tym problemu i chętnie przeprowadza się nawet co kilka lat. Powszechnie jednak wydarzenie to generuje duży stres i napięcie w związku. Wiadomo nie od dziś, że nie przepadamy za zmianami, a poza tym przy organizacji pracy mogą pojawiać się konflikty, gdy wszystko nie zostanie dobrze z góry ustalone.
Poniżej znajdziesz poradnik ze wskazówkami na to, jak przetrwać ten trudny dla związku czas przeprowadzki. Co więcej, podpowiemy Ci, jak sprawić, by przenosiny odbyły się bezstresowo! Koniecznie czytaj dalej!
Przeprowadzka bez stresu i kłótni w związku jest możliwa!
Dlaczego na sam dźwięk słowa ‘przeprowadzka’ podnosi się nam ciśnienie i robimy się nerwowi? Odpowiedź jest prosta: nie lubimy zmian! Dochodzi do tego jeszcze jeden bardzo istotny czynnik, a mianowicie ilość posiadanych rzeczy. Nikt z nas nie lubi pakować ton ubrań, książek i gratów do kartonów.
Przeprowadzka niejako zmusza do zastanowienia się nad ilością posiadanych rzeczy. Jeśli nie należysz do osób, które z łatwością pozbywają się dóbr materialnych, z pewnością nieraz rozboli Cię głowa, gdy zerkniesz na torby, kartony i skrzynie z tym, co posiadasz.
Zmiana miejsca zamieszkania to prawdziwa rewolucja w życiu niemalże każdego z nas. Dowiedz się, jak wyjść obronna ręką z tego starcia i bez uszczerbku na łączącym Cię z Twoim partnerem uczuciu. Bez wątpienia będzie to wielkie wyzwanie dla Waszego związku i poważna próba cierpliwości i wyrozumiałości.
Nowy dom, nowi sąsiedzi, nowe ścieżki, nowe życie… Czy odczuwasz strach, lęk, lenistwo przed pakowaniem? A może łączą się one z euforią i ekscytacją przed tym, co nowe i nieprzewidywalne? Bez względu na to, jak reagujesz na konieczność zmiany miejsca zamieszkania, nie możesz pozwolić, aby niepokój przejął nad tobą kontrolę.
Skup się na pozytywnych aspektach przeprowadzki i podejmij pewne “środki ostrożności”, dzięki którym całe przedsięwzięcie będzie mniej stresujące i przyjemne zarówno dla ciebie, jak i dla twojego partnera.
Przeprowadzce powinny towarzyszyć spokój i pozytywna energia – przecież przenosicie się do miejsca, które będzie waszym nowym domem. Jakby nie patrzeć, to bardzo ważne i radosne wydarzenie! Jeśli chcecie żyć w zgodzie i harmonii, powinniście się nauczyć kontrolować swoje emocje. Cecha ta pomaga ograniczyć stres i wprowadzić więcej optymizmu do waszej relacji.
Przeprowadzka bez stresu to wspaniały wstęp do waszego nowego życia w nowym miejscu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci przetrwać ten trudny czas z uśmiechem na twarzy.
Przeczytaj również: Recykling starych mebli – przywróć im życie
Przeprowadzka bez stresu? – Dobra organizacja to podstawa
Zajmij się organizacją przeprowadzki odpowiednio wcześnie. Zacznij od przejrzenia wszystkich swoich rzeczy. Bardzo pożądana na tym etapie jest umiejętność eliminowania rzeczy, których nie używamy i które nam już nie służą.
Przeprowadzka do dobry moment na pozbycie się części naszego “materialnego balastu”. Ponadto oznacza zaoszczędzenie czasu i pracy podczas przenosin.
Kolejnym krokiem jest ustalenie daty przeprowadzki. I tu pojawia się następne duże wyzwanie: organizacja pracy krok po kroku z przypisaniem zadań dla każdego z was. Rozpisz je na dni i godziny. Chociaż wielu z nas to ignoruje, dobra organizacja jest podstawą sprawnego przeprowadzenia przeprowadzki i uniknięcia związanego z nią stresu.
Znakomicie sprawdza się w tym przypadku wykonanie schematu przeprowadzki. Naszkicuj ułożenie mebli w nowym domu. W ten sposób łatwiej będzie ci wyobrazić sobie nową przestrzeń i sprawniej pójdzie jej zagospodarowanie. Ułatwi ci to również klasyfikację rzeczy – czy nadal się przydadzą, czy należy się ich pozbyć, a może kupić coś nowego w zamian.
Pakowanie
Ktoś, kto chociaż raz się przeprowadzał, doskonale wie, że nie da się wszystkiego zrobić w jeden dzień. Pakowanie należy zacząć odpowiednio wcześnie, nawet i kilka tygodni przed datą przeprowadzki.
Aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania, zaleca się opisanie każdego kartonu. Będziesz wiedzieć, co się w nich znajduje i szybciej uporasz się z układaniem rzeczy na nowym miejscu.
Postaraj się również oddzielić przedmioty, których używasz na co dzień od tych, które są ci przydatne tylko od czasu do czasu.
Na etykiecie umieść listę spakowanych rzeczy oraz “dział” – czyli informację o tym, do którego pomieszczenia w domu przynależą. Nie zapomnij oznaczyć kartonów z przedmiotami delikatnymi i łatwo tłukącymi się. Dane te są bardzo przydatne przy transporcie oraz podczas rozpakowywania skrzyń na miejscu.
Dzień przeprowadzki a nastrój w związku
W dzień przeprowadzki oboje możecie być nieco rozdrażnieni. To zupełnie normalne: odczuwacie mieszaninę silnych emocji, takich jak stres, lęk, ekscytację. Dodatkowo możecie być zmęczeni wcześniejszym pakowaniem całego dobytku. Starajcie się być jednak pozytywni – to przecież bardzo ważne wydarzenie dla waszego związku.
Czy przeprowadzka bez stresu jest możliwa, gdy pomaga ci partner, rodzina i przyjaciele? Tyle osób, nad którymi trzeba zapanować… Jednak to bardzo dobry plan! Im więcej rąk do pracy, tym szybciej wam pójdzie. Aby uniknąć konfliktów i niepotrzebnych nerwów, zaleca się jasny podział zadań.
W niektórych przypadkach przeprowadzamy się korzystając z kilku samochodów, a w innych zatrudniamy wykwalifikowaną firmę przeprowadzkową. Bez względu na to, co ty wybierzesz, powinieneś jasno i konkretnie wyznaczyć godziny całego przedsięwzięcia.
Dzięki dobrej organizacji unikniesz długiego czasu oczekiwania na transport, niekontrolowanego rozładunku, a także niepotrzebnych kłótni i nieporozumień, mogących wystąpić przy złej organizacji przeprowadzki.
Nowy porządek
Wszystkie meble, kartony i torby są już na nowym miejscu. Wszystkie pokoje są zawalone skrzyniami. Co dalej? Nie staraj się za wszelką cenę rozpakować wszystkiego od razu. Daj sobie czas i poświęć kilka najbliższych dni na organizację swojego nowego domu.
Cierpliwość okaże się w tym przypadku twoim największym sprzymierzeńcem. Pomoże ci uniknąć stresu i innych negatywnych emocji, które mogą wyjść na światło dzienne w okresie przeprowadzki.
Cieszcie się, że już jesteście na swoim i nie usiłujcie pracować ponad własne siły tylko po ty, by jak najszybciej mieć już wszystko z głowy. Wspólna organizacja domu i dekorowanie to również cenne doświadczenie dla każdej pary. Czerpcie z tego radość!
W pierwszej kolejności rozpakujcie i ułóżcie rzeczy, które są wam potrzebne na co dzień. Na resztę przyjdzie czas.
Przeczytaj również: Jak minimalizm w domu może ułatwić Ci codzienne życie?
Przeprowadzka bez stresu – nie zapomnij o odpoczynku!
Chęć posiadania domu czy mieszkania swoich marzeń może wam odebrać radość z nowego “gniazdka”. Wielu z nas skupia się na morderczej pracy, aby mieć wszystko gotowe jak najszybciej. Takie nastawienie wywołuje atmosferę napięcia i stresu.
Pamiętaj, że obciążony wysiłkiem fizycznym organizm wymaga regeneracji. W przeciwnym razie pojawia się rozdrażnienie i nerwowość, które w żaden sposób nie ułatwiają harmonijnego współżycia. Pamiętaj, że macie mnóstwo czasu, aby udekorować nowy dom tak, jak to sobie wymarzyliście.
Spokój i planowanie: sekret spokojnej przeprowadzki
Wyznaczenie konkretnych dni na przeprowadzkę oraz dobrze zrobiona lista z przydziałem zadań i wskazówkami z pewnością pomogą wam zapanować nad stresem związanym z przenosinami do nowego domu.
Chociaż wiadomo, że zawsze zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, dobra organizacja pracy pozwoli wam zmierzyć się z nimi ze spokojem i optymizmem. Nie pozwólcie, by jakakolwiek zmiana planów zepsuła wam humor.
Przeprowadzka to okres zmian i należy podejść do niej, jak do każdego innego wydarzenia czy wyzwania w życiu. Wyobrażenie sobie Waszego wspólnego życia w nowym domu na pewno pomoże utrzymać nerwy na wodzy i dostarczy Wam wewnętrznego spokoju.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Winstanley, A., Thorns, D. C., & Perkins, H. C. (2002). Moving house, creating home: Exploring residential mobility. Housing studies, 17(6), 813-832.
- De, A. (n.d.). CONSEJOS-TIPS PARA LA REALIZACIÓN DE LA MUDANZA CONSEJOS MUDANZAS LOCALES. Retrieved from https://www.mudinmar.com/wp-content/uploads/pdf/varios/CONSEJOS-TIPS-PARA-LA-REALIZACION-DE-LA-MUDANZA.pdf
-
Smith, J. SURVIVAL GUIDE MOVING HOUSE WITH KIDS.
-
McHolm, L. (2020). MOVING HOUSE WITH A PET.