Przepis na zdrowie - czosnek, ocet jabłkowy i miód!

Preparat należy zażywać przez maksymalnie 5 dni. Po tym czasie zaczyna tracić swoje właściwości. Już po dwóch tygodniach zauważysz jego wpływ na Twoje zdrowie!
Przepis na zdrowie - czosnek, ocet jabłkowy i miód!

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2016

Odpowiedni sposób odżywiania powinien być podstawą dla każdego z nas. Tylko wtedy poprawimy nasze zdrowie, a co za tym idzie, jakość życia.

W obecnych czasach pojawiają się choroby, które są ściśle związane z niewłaściwą dietą i nieadekwatnym stylem życia. Najwyższa pora zacząć dbać o własne zdrowie!

Przepis na zdrowie ― czosnek, ocet jabłkowy i miód!

Jeżeli weźmiemy pod uwagę ogromną ilość dolegliwości, które mogą nas dopaść za sprawą błędnych nawyków żywieniowych, najwyższa pora uświadomić sobie jak ważne jest nasze zdrowie i jak należy o nie odpowiednio zadbać.

Jednym z najlepszych sposobów na witalność naszego organizmu jest częste sięganie po ocet jabłkowy, czosnek i miód. Te trzy składniki doskonale wpływają na nasze zdrowie, mogąc zapobiec nawet niektórym nowotworom.

Czosnek

Obrany czosnek

Czosnek jest niezwykle znany ze swoich właściwości; zwłaszcza jeżeli zjada się go na surowo. Czosnek jest w stanie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, kontrolować poziom cholesterolu i poprawić krążenie.

Zawiera selen – związek zdolny zapobiec uszkodzeniom komórek i zwalczyć wolne rodniki. Naukowcy udowodnili też jego działanie przeciwnowotworowe.

Posiada również właściwości antybakteryjne, dzięki którym czosnek zwalcza wirusy, bakterie i grzyby. Chroni przed infekcjami i dolegliwościami takimi jak grypa i przeziębienia.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy

Produkt ten jest bardzo często używany nie tylko do celów klinarnych, ale też przy sprzątaniu domu. Charakteryzują go również właściwości lecznicze, wykorzystywane w takich problemach zdrowotnych jak: alergie, trądzik, grypa, podwyższony poziom cholesterolu, grzybica, bóle gardła, artretyzm czy zgaga.

Żeby móc cieszyć się wszystkimi powyższymi korzyściami, należy zadbać o to, żeby ocet jabłkowy był jak najbardziej organiczny, a nie destylowany czy syntetyzowany.

Miód

miód płynny

Mówi się o nim, że jest najlepszym naturalnym antybiotykiem. Miód posiada zdolność wzmocnienia naszego układu odpornościowego, w tym białych krwinek, które chronią nas przed infekcjami, grypą i przeziębieniami, pomagając wzmocnić zdrowie i witalność.

Miód wykorzystuje się też przy leczeniu ran, kaszlu i w procesie zabliźniania się skóry.

Przepis na zdrowie zawierający wszystkie 3 powyższe składniki

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że każdy z powyższych produktów, sam w sobie, jest doskonałym sposobem na zdrowie, warto je połączyć i w ten sposób wzmocnić ich działanie.

Mieszając czosnek, ocet jabłkowy i miód, otrzymamy potężny naturalny lek, który pomoże nam zmniejszyć ciśnienie, pozbyć się kataru i infekcji, oraz zapobiec chorobom takim jak nowotwory, astma, bezpłodność i impotencja.

Wiele badań dowodzi, że połączenie tych trzech składników tworzy remedium zdolne zwalczyć komórki rakowe. U osób leczonych właśnie w ten sposób zauważono znaczną poprawę. Poniższy przepis przygotowuje się bez szczególnego wysiłku. Mało tego! Wszystkie zawarte w nim składniki są ekonomiczne i łatwo dostępne.

Składniki

  • 1 szklanka octu jabłkowego (250 ml).
  • 1 szklanka organicznego miodu (400 g).
  • 10 ząbków czosnku.

Co należy zrobić?

W dużym szklanym słoiku mieszamy wszystkie składniki. Zakręcemy i mieszamy (wstrząsając) przez około 90 sekund. Najlepiej jest spożyć mieszankę w ciągu 5 dni. Po tym czasie jej właściwości znacząco maleją. Przechowuj słoik w lodówce, odpowiednio zakręcony.

Zaczynaj dzień od dwóch łyżek stołowych preparatu, zaraz po przebudzeniu. Jeżeli nie odpowiada Ci jego smak, możesz go rozcieńczyć w szklance wody lub naturalnego soku. Pierwsze rezultaty są widoczne już po dwóch tygodniach!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nanda, Manpreet & Mittal, Shiv & Gupta, Vipan. (2017). Role of honey as adjuvant therapy in patients with sore throat. National Journal of Physiology, Pharmacy and Pharmacology. 7. 1. 10.5455/njppp.2017.7.1233125122016.
  • Gebreyohannes, Gebreselema & Tedla, Mebrahtu. (2017). Medicinal values of garlic: A review [ International Journal of Medicine and Medical Sciences].. International Journal of Medicine and Medical Sciences. 5. 401-408. 10.5897/IJMMS2013.0960.
  • Akanksha, Singh & Mishra, Sunita. (2017). Study about the nutritional and medicinal properties of apple cider vinegar article info abstract. 8. [Online] Avaiable at: ResearchGate.net
  • Yagnik, Darshna et al. “Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression”. Scientific reports vol. 8,1 1732. 29 Jan. 2018, doi:10.1038/s41598-017-18618-x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.