Przekazanie ciała na cele naukowe: wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat
Przekazanie ciała na cele naukowe jest praktyką uważaną za niezbędną w rozwoju medycyny i nauki. Lekarze i osoby pracujące w laboratoriach anatomii i fizjologii określają to jako altruistyczny i społeczny akt.
Według badań, dla dawców przekazanie ciała na cele naukowe jest formą konserwacji, dzięki której pomaga się uczniom i naukowcom w ich dążeniu do poznania chorób lub patologii in situ. Postrzega się je nawet jako sposób na recykling organizmu ludzkiego.
Dla naukowców i studentów to również niezwykły i złożony sposób identyfikowania patologii, które można studiować tylko na podstawie książki. Ponadto przekazanie ciała na cele naukowe daje im możliwość analizy prawidłowego i dokładnego położenia narządów, a także nauki anatomii i fizjologii.
Przekazanie ciała na cele naukowe – co się dzieje z podarowanym ciałem?
Po podpisaniu zgody na przekazanie ciała na cele naukowe oczekuje się na moment śmierci. Obecnie istnieją firmy i stowarzyszenia zajmujące się odbieraniem i przygotowaniem ciała w celu dostarczenia go do zainteresowanych laboratoriów. Przy tej okazji zajmują się też pokryciem kosztów pogrzebu, pochówku czy kremacji nieoddanych części.
Gdy nadejdzie dzień, w którym przekazuje się ciało na cele naukowe, szczątki dawcy odbiera się zgodnie z procedurą, która zwykle jest bezpłatna. Odbywa się to mniej więcej w ciągu pierwszych 36 godzin po śmierci, aby zapewnić dobry stan ciała.
Następnie, ciało zostaje zabalsamowane. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod konserwacji zwłok.
Badania na ten temat wykazały, że ta starożytna praktyka wywodzi się z Egiptu, gdzie balsamowano zmarłych, aby zachować ich ciała na dłużej.
Wreszcie ciało udostępnia się studentom i naukowcom. Będą mogli je studiować podczas zajęć z anatomii i fizjologii.
Korzyści i wkład społeczny
Przekazanie ciała na cele naukowe ma dużą wartość społeczną i edukacyjną. Wniosek o przekazanie ciała, jaki ludzie składają przed śmiercią oraz zgoda członków rodziny sprawia, że wielu pracowników służby zdrowia może prowadzić efektywniejsze badania i studia.
Ten rodzaj praktyki ma ogromne korzyści na poziomie społecznym. W ten sposób studenci są w stanie dokładniej identyfikować możliwe patologie, a także poznawać naturalne procesy zachodzące w ciele, jego strukturach i tkankach. Taki praktyczny sposób nauki daje potem na większą jasność podczas udzielania pomocy pacjentowi.
Dzięki temu nauka może się rozwijać i znacznie skuteczniej kształcić lekarzy w diagnozowaniu chorób. Dzięki przekazywaniu ciała na cele naukowe udało się nawet zidentyfikować patologie, o których istnieniu wcześniej nie wiedzieliśmy.
Czynniki ograniczające przekazanie ciała na cele naukowe i odrzucenie darowizny
Przekazywanie ciała na cele naukowe to rodzaj darowizny. Można by więc pomyśleć, że nauka akceptuje wszelkiego rodzaju ciała. Jednak prawda jest taka, że w procesie tym bierze się pod uwagę pewne czynniki, które czasami prowadzą do odrzucenia ciała.
Przekazanie ciała na cele naukowe a wiek potencjalnego dawcy
Osoby, które zamierzają oddać swoje ciało nauce, powinny pamiętać, że w bardzo podeszłym wieku nie będą w stanie tego zrobić. Istnieje ograniczenie wiekowe dotyczące oddawania całego ciała.
Wygląda to inaczej niż w przypadku dawstwa narządów, przy którym wiek nie ma znaczenia, o ile stan ogólny spełnia wymagania.
Przekazanie ciała na cele naukowe po oddaniu narządów
Ponadto, po oddaniu niektórych narządów trudno będzie spełnić wszystkie wymagania, aby oddać ciało. Jednak specjalista odpowiedzialny za proces powinien zbadać jakość pozostałych struktur, aby określić, na ile korzystne jest przyjęcie darowizny.
Badanie ciała pod kątem chorób
Ogólnie rzecz biorąc, ciała bada się w celu sprawdzenia, czy nie ma chorób wpływających na przeszczep. To bardzo ważny aspekt, ponieważ w zależności od pojawiających się patologii nie zawsze będzie możliwe dokonanie darowizny.
W przypadku narządów ma to związek pogorszeniem, które może wystąpić. Natomiast w przypadku przekazania ciała na rzecz nauki, niektóre choroby mogą uniemożliwić jego prawidłową konserwację.
Odrzucenie dawcy
Powyższe aspekty, jak widać, utrudniają oddanie ciała, ale nie decydują o całkowitym odrzuceniu. Istnieją inne przyczyny, które oznaczają natychmiastowe odrzucenie i są one następujące:
- Występują choroby zakaźne, takie jak HIV / AIDS, zapalenie wątroby typu B lub zapalenie wątroby typu C.
- Kiedy bliscy członkowie rodziny, zwykle z pierwszej linii krwi, sprzeciwiają się darowiźnie. Nawet wtedy, gdy osoba wyraziła chęć zostania dawcą i zawsze, dopóki nie ma dokumentu prawnego potwierdzającego testament.
- Nadwaga, otyłość i inne choroby współistniejące uniemożliwiające konserwację ciała.
Odkryj również ten temat: Jaka jest funkcja układu limfatycznego w organizmie?
Jak wygląda przekazanie ciała na cele naukowe?
Aby przekazać ciało na cele naukowe, musisz wypełnić wymagane dokumenty i postępować zgodnie z konkretną procedurą każdej instytucji, która się tym zajmuje. Wbrew pozorom nie są to tak skomplikowane procedury.
Na ogół postępowanie krok po kroku wygląda następująco:
- Skontaktuj się z wydziałem anatomii instytucji, której chcesz przekazać ciało, w celu wypełnienia odpowiedniego formularza.
- Kompletne badanie ciała zostanie przydzielone specjaliście odpowiedzialnemu za procedurę.
- Przeprowadza się czynności sprawdzające w sprawie obecnych chorób, aby dowiedzieć się, czy darowizna jest możliwa, czy nie.
- Gdy wszystko będzie w porządku, podpisuje się dokumenty wskazane przez wyspecjalizowaną placówkę (zgody i upoważnienia prawne).
- Konieczne będzie również dostarczenie dodatkowych dokumentów, takich jak akt stanu cywilnego, akt zgonu i historia choroby.
Niezależnie od podmiotu, któremu chcesz przekazać darowiznę, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jeden ważny punkt. Powinieneś poinformować o swojej decyzji rodzinę, ponieważ mogłaby by się jej sprzeciwić, gdyby dokumenty nie były jasne i gotowe. W rzeczywistości niektóre podmioty nie przyjmują darowizn w ostatniej chwili.
Co teraz myślisz o przekazaniu ciała na cele naukowe ?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, przekazanie ciała na cele naukowe jest decyzją podejmowaną przez wielu ludzi, która po zrealizowaniu przynosi korzyści społeczeństwu. Badania przeprowadzone na dawcy mogą nawet przynieść korzyści dla bliskich krewnych, ostrzegając ich przed wrodzonymi chorobami.
Chociaż w najbardziej zaawansowanych akademiach medycznych istnieją nawet roboty chirurgiczne i inne alternatywy do badania ludzkiego ciała, nic nie może się równać z prawdziwą anatomią. Dlatego ważne jest, aby istnieli ludzie, którzy oddają swoje ciała na rzecz nauki.
Należy zauważyć, że ci, którzy mają dostęp do organów, jako przyszli lekarze i specjaliści w dziedzinie zdrowia, odnoszą się do ciał z pełnym szacunkiem. Ponadto rozumieją wielką wartość i wkład, jaki dawcy wnieśli do nauki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Brigidi, S. (2020). Otra manera de concebir la muerte: La donación de cuerpo entero a la ciencia. El caso de Barcelona. AIBR: Revista de Antropología Iberoamericana, 15(1), 31-53.
- San Gregorio, M. P., Roldán, J. D., Cabezas, F. M., & Roldán, A. N. (1993). Factores sociales y psicológicos que influyen en la donación de órganos. Psicothema, 241-253.
- Guerra Carrasco, R. (2005). Donación de órganos: comprensión y significado.
- Freire Orlando, A. (2005). Representaciones sociales del cuerpo y de la muerte: una aproximación desde la donación de órganos.
- Amaro, P. P. La donación de órganos (¿ un “valor” que “cuesta”?)
- Zamora, A., Díaz, Y. Factores que inciden en la cultura de donación de órganos en Morelia, Michoacán: hacia una propuesta de política pública*. Nueva Época – año 12, núm. 44, 2018.
- Nadal-Mocadas, B. Métodos de conservación cadavérica y sus aspectos legales y sanitarios. Universidad Complutense de Madrid. 2015.