Przedwczesny wytrysk - jak przezwyciężyć ten problem?
Przedwczesny wytrysk nie stanowi problemu, jeśli wystąpi jednorazowo jako odosobniony przypadek. Jeśli jednak zdarza się to wielokrotnie i zaczyna wpływać na Twoje życie seksualne, rozmowa z partnerką i poszukanie pomocy jest pierwszym krokiem do przezwyciężenia tego problemu.
Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Przedwczesny wytrysk jest stosunkowo częstym męskim problemem seksualnym, który pojawia się, gdy mężczyzna “kończy” krótko po rozpoczęciu stosunku. Chociaż większość mężczyzn doświadcza tego w pewnym momencie życia, nie uważa się tego za problem, jeśli nie zdarza się to regularnie i nie wpływa na Twoje życie seksualne. Jak możesz kontrolować przedwczesny wytrysk?
Co to jest przedwczesny wytrysk?
Jednym z najczęstszych problemów seksualnych u mężczyzn jest przedwczesny wytrysk. Jak powiedzieliśmy wcześniej, dotyczy on mimowolnego i przedwczesnego wytrysku. Jest to problem związany z brakiem kontroli nad wytryskiem i drastycznie skraca długość trwania stosunku.
To normalne, że w pewnym momencie może się zdarzyć w określonych okolicznościach (na przykład spożycie alkoholu, nadmierny stres lub zmęczenie u mężczyzny). Jednak u innych, dysfunkcja ta zaburza pożycie do tego stopnia, że uniemożliwia parze uzyskanie satysfakcjonujących stosunków seksualnych.
Ponadto negatywnie wpływa na ich życie, relacje i poczucie własnej wartości.
Przedwczesny wytrysk to bardzo częsty problem seksualny u mężczyzn. Gdy pojawia się on zbyt często, może uniemożliwić Tobie i partnerce satysfakcjonujące życie seksualne.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Trzy problemy seksuologiczne kobiet: jak je zwalczyć?
Kiedy zaczyna być to prawdziwy problem?
Ogólnie rzecz biorąc, jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli jest to odosobniony przypadek, nie ma się zazwyczaj czym martwić. Jeśli jednak problem przedłuża się w czasie i ma reperkusje w innych aspektach twojego życia (relacje z partnerką i poczucie własnej wartości), to jest to problem.
Ogólnie rzecz biorąc, należy zadać następujące pytania:
- Czy często wytrysk pojawia się mniej niż minutę po rozpoczęciu penetracji?
- Nie jesteś w stanie opóźnić lub kontrolować wytrysku podczas seksu?
- Czy frustracja spowodowana brakiem kontroli nad wytryskiem prowadzi do unikania seksu, lęku i depresji?
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, masz problem z przedwczesnym wytryskiem. Niestety jednak, wielu mężczyzn unika szukania specjalistycznej pomocy. Wstyd, tabu lub inne powody osobiste prowadzą ich do błędnego koła, które powoduje jeszcze więcej problemów, w tym pogorszenia relacji z partnerem i depresji.
Powinieneś jednak wiedzieć, że przedwczesny wytrysk to nie jest wyrok – możesz znaleźć odpowiednie rozwiązanie i leczenie swojego problemu. Wystarczy zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, porozmawiać z partnerką i dokształcić się w tym temacie.
Przedwczesny wytrysk – jakie są jego przyczyny?
Przyczyny mogą być zarówno natury fizycznej, jak i psychiczne. Przyjrzyjmy się kilku z nich:
- Brak dojrzałości lub edukacji seksualnej.
- Brak poczucia własnej wartości, brak samoakceptacji.
- Niepokój i lęki.
- Napięcie i stres w innych dziedzinach życia (praca, obowiązki, sytuacja w rodzinie).
- Ekstremalna wrażliwość.
- Brak ogólnej satysfakcji z życia seksualnego.
- Wiek (nastolatki lub starsze osoby).
- Zaburzenia neurologiczne lub fizyczne.
Przedwczesny wytrysk – możliwości leczenia
Leczenie tego problemu seksualnego zależy od rodzaju przedwczesnego wytrysku i bezpośredniej przyczyny. Z tego powodu ważne jest, aby uzyskać pomoc i wskazówki specjalisty, który może zapewnić najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla pacjenta.
Z drugiej strony, często przedwczesny wytrysk jest wynikiem złych nawyków seksualnych nabytych w okresie dojrzewania, które przenoszą się później w dorosłość. W takich przypadkach pomoc psychologa jest niezbędna, aby skorygować i zidentyfikować przyczyny problemu oraz skutecznie go rozwiązać.
Przedwczesny wytrysk – do jakiego specjalisty się udać?
Z problemem zbyt wczesnej ejakulacji należy udać się do seksuologa (jeśli zaburzenie może mieć podłoże psychiczne), urologa lub lekarza pierwszego kontaktu (gdy podejrzewamy przyczynę fizjologiczną).
W skrajnych przypadkach specjalista może zalecić stosowanie kremów i sprayów, które pomagają zmniejszyć wrażliwość penisa, a tym samym pomagają opóźnić wytrysk. Istnieją także specjalne prezerwatywy zmniejszające czułość prącia. Jednak istnieją także ćwiczenia, które pomagają zwiększyć kontrolę nad wytryskiem i są bardzo skuteczne w przedłużeniu stosunku.
Leczenie przedwczesnego wytrysku może się różnić w zależności od sytuacji i przyczyny problemu. Często obejmuje terapie psychologiczne, praktykowanie zdrowych nawyków i pewne specjalne ćwiczenia.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Niebezpieczne pozycje seksualne dla penisa – poznaj je!
Ćwiczenia kontrolujące przedwczesny wytrysk
Ogólnie rzecz biorąc, możemy podzielić te ćwiczenia na cztery grupy:
Przedwczesny wytrysk – ćwiczenia mięśni
Tak jak istnieją ćwiczenia Kegla dla kobiet, istnieją również skuteczne ćwiczenia dla mężczyzn. W rzeczywistości, te ćwiczenia pomagają zwiększyć kontrolę i wzmocnić mięśnie dna miednicy mężczyzn. Są to codzienne ćwiczenia polegające na skurczu i rozluźnieniu mięśni krocza w 10 seriach po 10 powtórzeń.
Przedwczesny wytrysk – ćwiczenia masturbacyjne
Istnieje kilka technik, których możesz używać podczas masturbacji, aby nauczyć się rozpoznawać doznania pojawiające się tuż przed wytryskiem i ostatecznie je kontrolować. Dwa z nich to:
- Technika start-stop. Na początku mężczyzna powinien się masturbować, ale po kilku chwilach przestać. Powtarzać ten cykl kilkukrotnie. Celem jest wykonanie tego ćwiczenia dziesięć razy z rzędu. Po osiągnięciu tego celu możesz z czasem zwiększyć liczbę ruchów i wydłużać czas. Pozwoli to zwiększyć odporność i odsunąć wytrysk w czasie.
- Kompresja czubka penisa. Polega to na kontynuowaniu masturbacji, a gdy wytrysk ma nastąpić, ściśnij lekko dłonią główkę penisa.
Wszystkie te techniki możesz ćwiczyć wraz z pomocą partnerki, aby wzmocnić waszą więź.
W każdym przypadku powinieneś porozmawiać ze specjalistą, aby dowiedzieć się które ćwiczenia są najlepsze dla ciebie i jak poprawnie wykonać te techniki.
Ponadto możesz zastosować także te metody:
- Gdy czujesz zbliżający się wytrysk, unieś biodra i lekko wycofaj się z pochwy. Pozostań w bezruchu przez kilkanaście sekund. Oddychaj przeponą i zaciskaj mięśnie brzucha. W tym czasie staraj się pomyśleć o innej metodzie, aby zaspokoić partnerkę. Możecie kontynuować pieszczoty innych stref na ciele.
- Aby opóźnić wytrysk możesz także przez 3–4 minuty, uciskać palcem miejsce między kroczem a odbytem. Jednocześnie głęboko oddychaj i staraj się uspokoić.
Przedwczesny wytrysk – ćwiczenia oddechowe
Ćwiczenia oddechowe podczas seksu są również bardzo ważne. W związku z tym istnieje kilka technik – poniżej przytoczymy kilka z nich:
- Podczas seksu oddychaj głęboko, wykonując wdechy przez nos i wydechy przez usta . W ten sposób utrzymasz świadomy oddech, co pomoże Ci złagodzić stres i zwiększyć poczucie kontroli nas sytuacją.
- Ponadto możesz oddychać powoli i głęboko co 30 sekund. Następnie, gdy poczujesz zbliżający się wytrysk, zamknij oczy i ponownie oddychaj powoli, wypuszczając powietrze przez usta.
Jak widać, istnieje wiele technik i ćwiczeń, które mogą pomóc kontrolować przedwczesny wytrysk. W każdym razie, jak zawsze radzimy skonsultować się ze specjalistą, który lepiej niż ktokolwiek inny będzie w stanie podpowiedzieć, co należy zrobić, a przede wszystkim jak zrobić to poprawnie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kaestle, C. E., & Allen, K. R. (2011). The role of masturbation in healthy sexual development: Perceptions of young adults. Archives of Sexual Behavior. https://doi.org/10.1007/s10508-010-9722-0
- Robinson, B. E., Bockting, W. O., & Harrell, T. (2013). Masturbation as a means of achieving sexual health. In Masturbation as a Means of Achieving Sexual Health. https://doi.org/10.4324/9781315808789
- Patricia J. Morokqff &Ruth Gillilland, “Stress, sexual functioning, and marital satisfaction”, The Journal of Sex Research, Volume 30, 1993 – Issue 1
- K. E. Andersson, G. Wagner, “Physiology of penile erection”, Psychological Review, Volume 75Issue 1 January 1995Pages 191-236
- Chris G. McMahon, “Premature ejaculation”, Indian J Urol. 2007 Apr-Jun; 23(2): 97–108.
- Antonio L. Pastore et al. “Pelvic floor muscle rehabilitation for patients with lifelong premature ejaculation: a novel therapeutic approach”, Ther Adv Urol. 2014 Jun; 6(3): 83–88.