Przedterminowy poród: jakie są jego przyczyny?
Często nie wiadomo co wywołuje przedterminowy poród. Jednak istnieją określone czynniki ryzyka, które wiążą się z niewłaściwym stylem życia.
Wcześniactwo to stan, który pojawia się, gdy dziecko urodzi się przed terminem. Mówiąc dokładniej, dotyczy dzieci narodzonych przed 37. tygodniem ciąży. Ciąża w terminie to taka, w której do rozwiązania dochodzi w 40. tygodniu.
Tym samym przedterminowy poród wiąże się z określonym ryzykiem, ponieważ organy i układy dziecka są mniej dojrzałe. Poza tym zwiększa częstotliwość występowania patologii, które utrudniają rozwój. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz przyczyny wcześniactwa oraz jego rodzaje.
Przedterminowy poród i rodzaje wcześniactwa
Kiedy dziecko się rodzi, może być wcześniakiem (gdy urodzi się przed 37. tygodniem ciąży), urodzić się w terminie (w przypadku porodu między 37. a 42. tygodniem ciąży) lub po terminie (gdy urodzi się po 42. tygodniu ciąży). Oto rodzaje wcześniactwa:
- Ekstremalne wcześniactwo. Dziecko urodzone przed 28. tygodniem ciąży.
- Duże wcześniactwo. Dziecko urodzone między 29. a 32. tygodniem ciąży.
- Średnie do późnego wcześniactwa. Dziecko urodzone między 32. a 35. tygodniem ciąży.
- Późne wcześniactwo. Dziecko urodzone między 35. a 37. tygodniem ciąży.
Większość dzieci rodzi się zaledwie kilka tygodni wcześniej i nie doświadcza żadnych problemów związanych z przedwczesnym porodem. Jednak im wcześniej się rodzi, tym większe ryzyko poważnych, a nawet zagrażających życiu powikłań. Ekstremalne wcześniactwo może nawet prowadzić do śmierci noworodków.
Poza tym noworodki muszą zmagać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia długoterminowych problemów zdrowotnych. Zaliczamy do nich na przykłada problemy związane z opóźnieniami w rozwoju oraz zaburzeniami uczenia się. Jednak większość dzieci, które rodzi się przed terminem, dorasta bez długoterminowych trudności.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Jak długo wcześniak musi pozostać w szpitalu?
Przedterminowy poród i jego przyczyny
W większości przypadków przyczyny przedterminowego porodu nie są znane. Jednak ekspertom udało się zidentyfikować następujące czynniki ryzyka:
- Bycie nastolatką lub kobietą po 40. roku życia.
- Przynależność do grupy o niskim statusie społeczno-gospodarczym. Z tego powodu opieka prenatalna jest niewystarczająca.
- Bycie w ciąży z dwojaczkami, trojaczkami, lub większą liczbą dzieci.
- Zła dieta. Ryzyko porodu przed terminem wzrasta u bardzo szczupłych kobiet. Możliwe, że dochodzi do tego z powodu spadku ilości płynu macicznego wywołanej złym odżywianiem się.
- Kolejny czynnik ryzyka to otyłość. Otłuszczone tkanki produkują białka zapalne, które wywołują nagły poród.
- Występowanie infekcji w trakcie ciąży. Zaliczamy do nich zapalenie dróg moczowych i choroby przenoszone drogą płciową.
- Wcześniejsza ciąża zakończona porodem przed terminem. To najważniejszy czynnik ryzyka. Liczba porodów przed terminem i wiek ciążowy, w którym urodziły się takie wcześniaki, zwiększa ryzyko w przypadku nowej ciąży.
- Występowanie chorób serca lub nerek, nadciśnienia lub cukrzycy.
- Szyjka macicy działająca w nieprawidłowy sposób. Pojawia się, gdy szyjka macicy zaczyna wcześnie się rozszerzać.
Oprócz tego istnieją również inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego powodu:
- Używanie substancji toksycznych. Na przykład tytoniu, kokainy, czy amfetaminy.
- Czynniki związane z macicą. Operacja macicy, deformacje lub włókniaki wywierają wpływ na poród przed terminem.
- Powikłania w obecnej ciąży. Krwawienie w drugim i trzecim trymestrze, zmiany w objętości płynu owodniowego, zbyt wczesne pękanie błon, itp.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Ból brzucha w ciąży: przyczyny
Objawy ryzyka
Jeśli jesteś w ciąży, istnieją objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę. Powinnaś udać się do lekarza, jeśli pojawi się którykolwiek z nich lub jeśli wystąpią jakiekolwiek inne problemy. Chodzi przede wszystkim o krwawienie występujące w drugim i trzecim trymestrze. Wszystko dlatego, że może wywoływać przedwczesne pękanie błon, a tym samym doprowadzić do porodu przed terminem.
Po drugie należy zwracać uwagę na odczuwanie bolesnych skurczy, które pojawiają się wcześniej niż powinny, ponieważ mogą świadczyć o zbliżającym się przedwczesnym porodzie. Poza tym zwróć się do lekarza, jeśli zaobserwujesz płyn i nie będziesz wiedziała, co to jest. To może być płyn owodniowy, jak również objaw przedwczesnego pęknięcia błon.
Wskazówki, które pomogą Ci uniknąć przedwczesnego porodu
Jednak, jak już wspomnieliśmy w tym artykule, chociaż przyczyny porodu przed terminem nie są znane, to można podjąć odpowiednie działania, które pomogą go uniknąć. Przede wszystkim, jeśli urodziłaś już wcześniej wcześniaka, powinnaś zaczekać 12 miesięcy przed ponownym zajściem w ciążę.
Poza tym w ciąży należy unikać tytoniu oraz wszelkich innych toksycznych substancji. Oprócz tego musisz przestrzegać zbilansowanej diety. Najlepiej jest zaradzić niedożywieniu i anemii jeszcze przed zajściem w ciążę. Eksperci zalecają również przestrzegania diety z niewielką zawartością tłuszczy i bogatej w kwasy tłuszczowe omega 3.
Kiedy poród zaczyna się przed terminem, lekarze zaczynają podawać leki ciężarnym. Takie leki opóźniają lub zatrzymują skurcze. Poza tym starają się przyspieszyć rozwój płuc dziecka, aby uniknąć ewentualnych komplikacji.
Podsumowanie
W ostatnich czasach liczba ciąż zakończonych porodem przed terminem wzrosła. Dzieje się tak między innymi ze względu na coraz starszy wiek zachodzenia w ciążę, jak również nadciśnienie i cukrzycę. Poza tym odpowiadają za to coraz częstsze terapie leczenia bezpłodności, które prowadzą do ciąż bliźniaczych.
Dlatego też należy jak najszybciej wykryć objawy i udać się do lekarza, gdy tylko będziesz miała jakiekolwiek pytania. Poza tym niezbędne są postępy w medycynie, aby zwiększyć przewidywalną długość życia wcześniaków.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Causas y factores de riesgo de la Prematuridad. (n.d.). Retrieved April 22, 2019, from https://portal.hospitalclinic.org/enfermedades/prematuridad/causas-y-factores-de-riesgo
- Prematuridad – Salud infantil – Manual MSD versión para público general. (n.d.). Retrieved April 22, 2019, from https://www.msdmanuals.com/es/hogar/salud-infantil/problemas-en-el-recién-nacido/prematuridad#v814229_es
- Nacimientos prematuros. (n.d.). Retrieved April 22, 2019, from https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/preterm-birth
- Clark, R. H., Kelleher, A. S., Chace, D. H., & Spitzer, A. R. (2014). Gestational Age and Age at Sampling Influence Metabolic Profiles in Premature Infants. PEDIATRICS, 134(1), e37–e46. https://doi.org/10.1542/peds.2014-0329
- Screening Examination of Premature Infants for Retinopathy of Prematurity. (2013). PEDIATRICS, 131(1), 189–195. https://doi.org/10.1542/peds.2012-2996
- Postnatal Glucose Homeostasis in Late-Preterm and Term Infants. (2011). PEDIATRICS, 127(3), 575–579. https://doi.org/10.1542/peds.2010-3851
- McGowan, J. E., Alderdice, F. A., Holmes, V. A., & Johnston, L. (2011). Early Childhood Development of Late-Preterm Infants: A Systematic Review. PEDIATRICS, 127(6), 1111–1124. https://doi.org/10.1542/peds.2010-2257