Przechowywanie zimowych ubrań - 9 przydatnych wskazówek

Przechowywanie zimowych ubrań - 9 przydatnych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 18 maja, 2024

Nie każdy z nas ma pojemne szafy, więc przechowywanie zimowych ubrań w ramach przygotowań do zmiany pory roku może od nas wymagać nieco kreatywności i pomysłowości.

Jeśli zostawisz wszystko na ostatnią chwilę, przechowywanie zimowych ubrań stanie się zadaniem przytłaczającym. Zamiast tego wskazane jest, aby działać krok po kroku: posprzątać, uporządkować i wreszcie wszystko schować. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jeśli twoja szafa jest mała, dobrym pomysłem jest zagospodarowanie innych obszarów lub skorzystanie z zasobów, takich jak plastikowe pudełka i wynajmowane pojemniki do przechowywania. Liczba opcji jest nieograniczona.

Przechowywanie zimowych ubrań przy użyciu odpowiedniej techniki jest ważne, aby uniknąć uszkodzenia ubrań lub układania ich w stosy, które zamiast być rozwiązaniem, staną się kolejnym problemem. Przyjrzyjmy się zatem, jak najlepiej przechowywać zimowe ubrania.

Przechowywanie zimowych ubrań – znaczenie odpowiedniej techniki

Jeśli istnieje pora roku, która daje nam wolność i swobodę zabawy strojami, jest to wiosna. W miesiącach wiosennych możesz nosić szorty, przewiewne flanele i nałożyć kilka warstw odzieży, aby się trochę ogrzać, korzystając jednocześnie z równowagi między ciepłem a zimnem.

Problem polega na tym, że nie będziesz w stanie używać wtedy wszystkich grubych płaszczy, które miałaś do dyspozycji jesienią i zimą. Staraj się więc odpowiednio je przechowywać, aby móc je ponownie założyć w idealnym stanie, gdy powrócą zimne dni.

Przechowywanie zimowych ubrań to nie jest zadanie na ostatnią chwilę. Zamiast tego warto zapewnić delikatnej i nieraz kosztownej odzieży czas oraz pielęgnację, na jakie zasługuje.

Jeśli będziesz obchodzić się ze swoją odzieżą ostrożnie, przedłużysz jej żywotność i sprawisz, że będzie wyglądać jak nowa. Ponadto porządek w garderobie jest kluczem do szybkiego wyszukiwania i znajdowania wszystkiego, co jest nam potrzebne.

Podoba Ci się ten artykuł? Myślimy, że może Ci się również spodobać: Gromadzenie ubrań: jak nie zapchać sobie szafy?

Przechowywanie zimowych ubrań – praktyczne wskazówki

Jeśli chodzi o sortowanie i przechowywanie ubrań, główną wskazówką jest opróżnienie szafy i dokładne posortowanie wszystkich elementów. Na przykład oddzielamy futra, buty, tkaniny i wszystko, co ma związek z zimnymi porami roku. Następnym krokiem jest zastosowanie poniższych zaleceń.

1. Osądź rozsądnie i zmniejsz ilość posiadanych ubrań

Nie zawsze nosisz wszystko, co posiadasz; w końcu wszyscy mamy tendencję do gromadzenia rzeczy, których tak naprawdę nie używamy. Skorzystaj więc z okazji i pozbądź się tego, czego już nie zakładasz lub uważasz, że już nie odpowiada twoim gustom. Jeśli jest w idealnym stanie, możesz podarować daną rzecz, sprzedać ją lub zorganizować wyprzedaż garażową.

Tego typu sprzątanie jest idealnym sposobem na zmniejszenie liczby ubrań, zyskanie miejsca w szafie i utrzymanie porządku. Sugestia z poradnika Sztuka organizowania polega na wskazaniu wszystkiego, co nie sprawia ci radości i oddaniu tego, wyrzuceniu, wystawieniu na sprzedaż lub naprawieniu. Poradnik zaleca pozostawienie tych rzeczy pod drzwiami domu według własnego uznania, a następnie wyniesienie ich z domu.

Zachowaj tylko te rzeczy, co do których masz pewność, że będziesz je nosić w następnym sezonie.

Sprzedaż odzieży używanej
Na wyprzedaży garażowej nie tylko pozbywasz się tego, czego już nie nosisz, ale także odzyskujesz pewne środki.

2. Pierz i naprawiaj ubrania przed sortowaniem i przechowywaniem

Nigdy nie wkładaj rzeczy do szafy bez ich uprzedniego wyprania lub dokonania niezbędnych napraw. Pamiętaj, że spędzą w zamknięciu kilka miesięcy.

Jeśli są zapocone lub pełne brudu, zapachu ciała lub zaimpregnowanych perfum, trudno będzie je później doczyścić. Nie wspominając już o tym, że na niepranych tkaninach zwiększa się możliwość namnażania się moli.

Po praniu upewnij się, że ubrania są suche, aby nie rozwinęła się pleśń. Jeśli podczas prania utworzyły się kłaczki, usuń je specjalną szczotką lub palcami. Po wykonaniu tych czynności złóż je i przechowuj na półkach lub powieś na wieszakach.

3. Przechowywanie zimowych ubrań – wykorzystaj pojemniki

Gdy szafy są małe, jednym z rozwiązań jest uporządkowanie i przechowywanie odzieży w plastikowych pojemnikach z pokrywkami. Możesz rozważyć gruby karton, ale pamiętaj, że może się on złamać. Użycie drewnianych skrzynek będzie z kolei kosztować więcej i będą one podatne na ataki owadów i gryzoni.

Plastikowe pojemniki natomiast są funkcjonalne i zapobiegają plamieniu się tekstyliów. Pomaga to uniknąć zagnieceń i fałd, które trudno będzie wyprasować. Upewnij się, że zostawisz je uporządkowane, aby umożliwić cyrkulację powietrza, i dobrze opisz pudełka.

4. Uważaj na pakowanie próżniowe

Pakowanie próżniowe nieporęcznych ubrań jest funkcjonalną techniką porządkowania i przechowywania, ponieważ wykorzystuje się całą dostępną przestrzeń w szafie. Jednak nie ze wszystkimi sezonowymi ubraniami można obchodzić się w ten sposób.

Wiele ubrań na zimną pogodę jest wykonanych z teksturami imitującymi futro lub pikowanymi; jeśli zapakujesz je próżniowo, włókna te zostaną skompresowane i istnieje ryzyko, że po rozpakowaniu nie wrócą do swojego pierwotnego kształtu. W takich przypadkach istotne jest, aby powietrze przepływało między ubraniami. Dzięki temu zachowają one swój prawdziwy wygląd.

5. Właściwie używaj kulek na mole

Kulki na mole w szafie odstraszają owady, ale pamiętaj, że, tak czy inaczej, są to pestycydy. Jeśli dodasz je do pojemników lub schowasz w rogu szafy, chroń je hermetyczną torbą lub włóż do słoika.

Celem jest pomoc w zachowaniu odzieży sezonowej bez powodowania problemów zdrowotnych. Agencja ds. Substancji Toksycznych i Rejestru Chorób wyjaśnia, że środki odstraszające mole zawierające naftalen narażają na wdychanie oparów tej substancji. Ponadto ta substancja chemiczna wejdzie w kontakt ze skórą, jeśli dotknie ona tkanin.

Kluczem jest zabezpieczenie tego elementu tak, aby nie stykał się on bezpośrednio z odzieżą, a jego opary nie rozprzestrzeniały się po Twojej szafie.

Pastylki z naftaliną - przechowywanie zimowych ubrań
Chociaż naftalina jest powszechnie stosowana do zapobiegania pojawianiu się moli, podczas jej stosowania zaleca się zachowanie środków ostrożności.

6. Użyj dodatkowych wieszaków

Są elementy, które lepiej się trzymają, jeśli powiesisz je, zamiast składać: swetry, sukienki i niektóre płaszcze, w zależności od rodzaju materiału. W takich przypadkach konieczne jest zrobienie miejsca w szafie. Jak więc możesz to osiągnąć? Użyj wieszaka! To małe akcesorium znacznie ułatwia porządkowanie.

Z drugiej strony, w przypadku ubrań, które będziesz składać, warto zainstalować dodatkowe półki lub jedną długą półkę u góry. Tam ubrania i dodatki, których nie będziesz nosić przez jakiś czas, pozostaną bezpiecznie schowane.

7. Łącz ubrania w pary

Sposobem na zachowanie porządku w ubraniach na wiosnę jest dobieranie podobnych elementów i układanie ich w szufladach z przegródkami. Umieść wszystkie rękawiczki, szaliki, skarpetki i bieliznę, na przykład w zestawach.

Strategia służy dwóm celom:

  1. Organizowanie według sekcji.
  2. Pozbycie się rzeczy, którym brakuje drugiego elementu do pary.

8. Nie zapomnij o obuwiu

Zdobycie stojaka na buty jest lepsze niż układanie butów w stosy. Możesz także przechowywać buty w pudełkach, na półkach lub w plastikowych kufrach. Jeśli masz kozaki, wypchaj je gazetami, żeby nie straciły kształtu ani się nie pogniotły.

9. Przechowywanie zimowych ubrań a klimatyzacja

Pomieszczenie w domu, w którym przechowujesz odzież sezonową, musi być klimatyzowane: w miarę chłodne i z kontrolowaną wilgotnością. Jeśli przechowujesz je w plastikowych pojemnikach, przenieś je w miejsce, w którym jest mało światła, ponieważ pozwoli to uniknąć odbarwień tkanin spowodowanych wielomiesięczną ekspozycją na promienie słoneczne. Przechowywanie zimowych ubrań wymaga starannego zadbania o te czynniki.

Myślimy, że może Ci się spodobać również artykuł: Sposoby na przechowywanie w małych sypialniach

Przechowywanie zimowych ubrań – najpierw wyczyść szafę

Żadna technika porządkowania i przechowywania nie będzie korzystna, jeśli miejsce, w którym będziesz przechowywać ubrania, będzie nieporządne. Przed całym procesem sortowania, wyrzucania i odkładania pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu szafy, aby była wolna od moli i brudu.

Odkurzyć i wytrzeć ściereczką zwilżoną wodą z mydłem. Uzupełnij czyszczenie saszetkami z aromatycznymi roślinami, kawałkami mydła lub ręcznikiem papierowym nasączonym wybranym olejkiem eterycznym.

Osuszacz to opłacalna inwestycja. Magazyn Anta Exclusiva zwraca uwagę, że urządzenia te usuwają nadmiar wody z powietrza i nadmierną wilgoć, która może powstać nawet w ubraniach.

Co zrobić, gdy brakuje przestrzeni

Jeśli Twoja szafa jest zbyt mała, aby można ją było uzupełnić dodatkowymi pojemnikami, półkami i wieszakami, rozważ przeniesienie ubrań do garażu lub piwnicy, o ile jesteś w stanie zapewnić adekwatny poziom wilgotności i oświetlenia. W takich sytuacjach niezbędne jest stosowanie hermetycznych, wodoodpornych pojemników przeznaczonych do przechowywania na zewnątrz.

Idealnym rozwiązaniem byłaby druga szafa. Jednak pomocne są również torby bawełniane lub płócienne schowane w suchych wnętrzach.

Wreszcie, alternatywą jest prywatna usługa zewnętrznych kontenerów magazynowych. Jednak w takich przypadkach należy wziąć pod uwagę wydatki pieniężne związane z pozostawieniem pojemników w wynajętej przestrzeni na tak długi czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.