Przechowywanie i mrożenie bazylii
Bazylia to świeże i aromatyczne zioło stosowane w kuchni, by nadawać daniom szczególny, charakterystyczny smak. Roślina ta najlepiej ma się w gorących miesiącach. Zimą natomiast ulega wysuszeniu i trudno liczyć na jej jędrne liście. Mrożenie bazylii pozwala na zachowanie jej wszystkich właściwości przez cały rok.
Jeśli mamy w roślinie czy na tarasie świeżą bazylię, możemy cieszyć się jej smakiem o każdej porze roku. Podpowiadamy w jaki sposób to osiągnąć.
Przechowywanie i mrożenie bazylii: nasze propozycje
Istnieją różne sposoby mrożenia bazylii i zachowywania jej właściwości na dłuższy czas. W każdej opcji należy wykorzystywać tylko listki.
Bazylia zawiera dużo wody. Dlatego jeśli zerwiemy listki i nie wykorzystamy ich od razu, staną się ciemne i stracą smak. Nie zaleca się więc suszenia tego zioła – jest zbyt delikatne i szybko traci aromat.
Mrożona bazylia może być przechowywana przez 10 miesięcy. Podpowiadamy zatem w jaki sposób skutecznie konserwować to zioło.
Mrożenie listków
By zamrozić całe listki należy wykonać następujące kroki:
- Oddzielić listki od łodyżek.
- Umyć dokładnie. W tym celu należy zanurzyć je w naczyniu z zimną wodą. Strumień z kranu mógłby uszkodzić listki.
- Osuszyć papierem kuchennym.
- Umieścić w woreczku do mrożenia.
Tak przygotowaną bazylię można przechowywać do 10 miesięcy. Niektóre listki mogą ulec uszkodzeniu podczas mrożenia. Nie powinno to jednak stanowić problemu, gdyż i tak rozdrabniamy je podczas gotowania.
Mrożenie w kostkach
To praktyczny sposób mrożenia bazylii. Potrzebujemy tylko foremki do lodu oraz oliwy. Myjemy dokładnie listki, układamy po 5-6 sztuk w każdym zagłębieniu i zalewamy oliwą. W ten sposób powstają gotowe kostki do przyprawiania potraw.
Przechowywanie w oliwie z oliwek lub w soli
Konserwowanie bazylii w oliwie z oliwek to możliwość zapewniająca jej wiele zastosowań. Po umyciu i osuszeniu liści należy wykonać następujące kroki:
- Umieścić liście w blenderze i dolać oliwę – dwie łyżeczki na porcję bazylii wielkości pięści.
- Zblendować na jednolitą pastę.
- Przełożyć do pojemnika na kostki lodu i zamrozić.
Jeśli chodzi o sól, proces jest bardzo prosty. Potrzebujemy liści bazylii, oliwy i słoiczka. Umieszczone w naczyniu liście zasypujemy solą. Następnie zalewamy oliwą i zakręcamy słoiczek. Tak przygotowaną bazylię można przechowywać przez dwa miesiące.
Czytaj dalej: Bazylia sposobem na wypadanie włosów
Mrożenie pesto
To doskonały pomysł – mrożenie pesto pozwala zaoszczędzić dużo czasu i w kilka minut zrobić pyszne kanapki. Potrzebujemy listków bazylii, oliwy z oliwek i soli, by przygotować pesto w podstawowej wersji. Liście blendujemy z oliwą i solą. Pesto można zamrozić w pojemniku na kostki lodu.
Jeśli wolisz bardziej wyrafinowane pesto, polecamy ten przepis:
- 1 szklanka listków bazylii.
- 60 ml oliwy z oliwek.
- ¼ szklanki orzechów laskowych.
- 1 łyżka soku z cytryny.
- ½ łyżki parmezanu lub podobnego sera.
- 1 ząbek czosnku i sól do smaku.
Składniki blendujemy, umieszczamy w pojemniku do mrożenia, polewamy oliwą i wkładamy do zamrażarki. Pesto może stać w niej nawet rok.
Przechowywanie świeżej bazylii
Jeśli nie chcesz mrozić bazylii, możesz przedłużyć jej świeżość umieszczając ją z dala od światła słonecznego. Wówczas zachowa optymalną kondycję nawet przez dwa tygodnie.
Można także zamrozić same liście. Wystarczy włożyć je do zamrażalnika po uprzednim umyciu i osuszeniu. Gdy zamarzną możesz przełożyć je do hermetycznego pojemnika. Wtedy będą w lepszym stanie po rozmrożeniu.
Zioła takie jak bazylia można też suszyć. Należy robić to na wolnym powietrzu, ale nie na słońcu, gdyż mogłoby to spowodować utratę smaku.
Jeśli się kruszą – są gotowe. Często odradza się mrożenie bazylii, gdyż jest bardzo delikatna, ale pozostawiamy to do twojej decyzji.
Czytaj teraz: Zioła mrożone w oliwie – Korzyści zdrowotne
Mrożenie bazylii: końcowe podpowiedzi
Przechowywanie bazylii przez dłuższy czas jest możliwe. Pozostaje nam tylko dodać, że siekać ją należy na chwilę przed podaniem. W przeciwnym razie ściemnieje.
Świeża bazylia poprawia smak napojów, sosów i oliw. Powinno się je przechowywać w lodówce i spożywać w ciągu 4 dni od przygotowania, by nie dopuścić do rozwoju bakterii.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sánchez Govín, E., Leal López, I. M., Fuentes Hernández, L., & Rodríguez Ferrada, C. A. (2000). Estudio farmacognóstico de Ocimum basilicum L.(albahaca blanca). Revista Cubana de Farmacia, 34(3), 187-195.
- Longoni, T., Alonso Esteban, J., Ciappellano, S., Matallana González, M., & Torija Isasa, M. E. (2015). Interés de la albahaca (Ocimum basilicum) como alimento: valor nutritivo y propiedades funcionales. In Congreso Nacional de Ciencias Hortícolas, Sociedad Española de Ciencias Hortícolas(Vol. 71, pp. 429-432).
- Bunning, M., Woo, D., & Kendall, P. Hierbas: cómo conservarlas y usarlas (Doctoral dissertation, Colorado State University. Libraries).
- Galiano, C. (2013). Comprar, Conservar y Congelar nuestros alimentos desde la A hasta la Z. Bubok.
- Martija-Ochoa, M. (2020). Cultive en casa hierbas aromáticas. Parkstone International.
- Green, A. (2007). El Libro de las especias: hierbas aromáticas y especias. Ediciones Robinbook.