Pryszcze pochwy: przyczyny, rodzaje i leczenie

Pryszcze pochwy mają wiele przyczyn. Większość z nich jest łagodna, ma niewiele objawów i ustępuje samoistnie.
Pryszcze pochwy: przyczyny, rodzaje i leczenie
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pryszcze pochwy są częstsze niż mogłoby się wydawać i mają wiele przyczyn. W niektórych przypadkach te guzki mogą być bolesne lub nieprzyjemne, ale rzadko są poważne.

Nie zawsze można wskazać wyraźną przyczynę pryszczów pochwy lub okolic żeńskich narządów płciowych. Jednak najczęstszymi przyczynami są kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych oraz zapalenie gruczołów Bartholina i Skene’a (które są odpowiedzialne za smarowanie kanału pochwy ).

Jeśli pojawią się objawy, takie jak ból, swędzenie lub powiększenie wyprysków, lub jeśli nie znikną samoistnie w ciągu dwóch tygodni, należy skonsultować się z ginekologiem w celu ustalenia sposobu leczenia.

Co powoduje pryszcze pochwy

Przyczyny wyprysków pochwy są różne – od reakcji alergicznych, przez golenie, po infekcje przenoszone drogą płciową. Spójrzmy na kilka przykładów.

Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry powoduje guzki lub pryszcze pochwy z powodu reakcji alergicznej na coś, co miało kontakt ze skórą. Powszechnymi czynnikami drażniącymi mogą być płyny do płukania, balsamy lub mydła zapachowe, podpaski higieniczne, środki plemnikobójcze, prezerwatywy, lubrykanty, detergenty do prania lub płyny do kąpieli.

Kontakt z potem, nasieniem i moczem to również przyczyny, które należy wziąć pod uwagę. Oprócz obecności guzków lub wyprysków w okolicy pochwy może wystąpić pieczenie, swędzenie i rumień.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych jest spowodowane stanem zapalnym i infekcją mieszka włosowego. Te pryszcze pochwy mogą powstać w wyniku golenia lub woskowania, a także wrastających włosków lub potu. Inną przyczyną jest obcisła bielizna.

W tym przypadku, gdy włosy zaczynają wrastać w mieszku włosowym, zwijają się w skórze lub rosną do wewnątrz (wrastające włoski). Tworzy się guzek z biało-żółtawym środkiem na skutek nagromadzenia ropy z zaczerwienieniem wokół niego.

Powoduje ból, swędzenie i uczucie dyskomfortu. Często można je zobaczyć na wargach sromowych większych pochwy lub w pachwinie.

Leczenie polega na stosowaniu ciepłych okładów łagodzących stany zapalne oraz kremów antybiotykowych. Jeśli nie poprawi się w ciągu kilku dni, musisz udać się do ginekologa. Jeśli nie, może zwiększyć objętość i spowodować ropień w okolicy.

Nawet bez powiązanej infekcji, wrastające włosy mogą prowadzić do guzków lub pryszczy w pochwie, które mogą stać się czerwone i bolesne. Zapalenie zwykle ustępuje wraz z miejscowym stosowaniem ciepła i naturalnie się goi w ciągu kilku dni.

Kobieta z pryszczami pochwy.
Jeśli bielizna jest bardzo ciasna, możliwe jest wywołanie zapalenia mieszków włosowych.

Zapalenie gruczołów sromu

Gruczoły Bartholina i Skene są odpowiedzialne za utrzymanie nawilżenia w kanale pochwy i sromu oraz za zmniejszenie liczby bakterii. W wyniku obecności bakterii lub złej higieny osobistej może dojść do zablokowania przewodu wydalniczego, gdzie tworzy się guzek.

Te pryszcze są zwykle bezbolesne i są odczuwalne przez kobietę podczas wykonywania higieny osobistej lub podczas seksu. Znikają samoistnie w ciągu kilku dni.

Jeśli powiększają się, pojawiają się bóle lub ropa, należy skonsultować się ze specjalistą. Duże pryszcze pochwy mogą wymagać ręcznego drenażu skalpelem.

Grzybica pochwy

Gdy w pochwie i na wargach sromowych większych lub wargach sromowych mniejszych występuje wiele wyprysków, którym towarzyszy swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry, należy podejrzewać infekcję grzybiczą.

Candida albicans jest najczęstszą przyczyną tego typu infekcji. Wiąże się to ze stosowaniem agresywnych i drażniących środków do higieny intymnej, otyłością, cukrzycą, zmianami hormonalnymi, stosowaniem antybiotyków i ciążą.

Ponadto może objawiać się zmianami w wydzielinie z pochwy (wytwarzając białą wydzielinę, taką jak zsiadłe mleko). Możesz również odczuwać dyskomfort podczas oddawania moczu i seksu. Leczenie obejmuje miejscowe leki przeciwgrzybicze.

Żylaki na sromie

Żylaki w tym obszarze występują bardzo rzadko i wiążą się z przyczynami zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, takimi jak starzenie się, ciąża i poród. Są to niebieskawe guzki, które zwykle nie są bolesne, ale wiążą się z mrowieniem i swędzeniem.

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych jest infekcją przenoszoną drogą płciową i powoduje zmiany, które można sklasyfikować jako pryszcze pochwy. Są to małe pęcherze wypełnione przezroczystym płynem, które przypominają guzy. Powodują też swędzenie i ból w okolicy narządów płciowych.

Ważne jest, aby wiedzieć, że te zmiany znikają i pojawiają się ponownie, gdy układ odpornościowy jest słaby. Zawsze wymagają oceny przez lekarza specjalistę. Gdy objawy są bardzo nasilone, należy przepisać leki przeciwwirusowe.

Brodawki narządów płciowych

Wytwarzane przez wirusa brodawczaka ludzkiego, brodawki te są przenoszone przez niezabezpieczony kontakt seksualny. Oprócz tworzenia małych pryszczów w pochwie, mogą łączyć się w zmianę przypominającą kalafior.

Należy unikać kontaktu seksualnego, gdy zmiany chorobowe są aktywne, ponieważ są zaraźliwe. Można je leczyć za pomocą krioterapii, lasera, elektrokoagulacji, mikrochirurgii lub aplikacji kwasu w celu usunięcia zmian.

Mięczak zakaźny

Ta infekcja wirusowa może powodować pryszcze w dowolnym miejscu na ciele. Przejawia się jako guzki zwane mięczakiem. Są małe, wypukłe, w kolorze cielistym lub białym, z perłowym wyglądem i dołkiem w środku.

Ustępują samoistnie, chociaż można je leczyć miejscowo lub doustnie. Podejrzenie wymaga oceny przez ginekologa lub dermatologa. Znikają w okresie od 6 do 12 miesięcy.

Trądzik odwrócony

Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych to przewlekła choroba gruczołów potowych. Charakteryzuje się nawracającymi pryszczami, które zawierają ropę i nie goją się łatwo.

Czy można usunąć pryszcze pochwy?

Próba usunięcia pryszczy z pochwy może prowadzić do większego bólu i podrażnienia. Istnieje ryzyko wywołania dodatkowej infekcji lub rozprzestrzenienia się istniejącej infekcji. Dlatego najlepiej poczekać, aż samoistnie się poprawią lub udać się na leczenie.

W większości przypadków pryszcze pochwy znikają w ciągu 1 do 2 tygodni. Jeśli nie, podejście zależy od przyczyny i objawów.

Kobieta, która zamierza wyleczyć pryszcze pochwy.
Większość pryszczów pochwy znika samoistnie. Jeśli nie, skonsultuj się ze specjalistą.

Zalecenia dotyczące unikania pryszczy pochwowych

Generalnie zaleca się poprawę higieny intymnej, unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi lub alergenami oraz zaplanowanie regularnych badań lekarskich. Lepiej unikać ciasnych ubrań intymnych i używać bawełny.

Jeśli chodzi o kąpiel, unikaj bardzo gorącej wody. Nie używaj też bąbelków ani mydeł perfumowanych.

Należy unikać golenia na sucho. Zalecane jest użycie pianki do golenia. Pamiętaj również, by golić się w tym samym kierunku, w którym rosną włosy, a następnie nawilżać obszar.

Pryszczom pochwy można zapobiegać. Ale jeśli się pojawią, nie rozpaczaj, ponieważ prawie nigdy nie jest to poważna zmiana. Udaj się jednak na wizytę kontrolną, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.