Pryszcze pochwy: przyczyny, rodzaje i leczenie
Pryszcze pochwy są częstsze niż mogłoby się wydawać i mają wiele przyczyn. W niektórych przypadkach te guzki mogą być bolesne lub nieprzyjemne, ale rzadko są poważne.
Nie zawsze można wskazać wyraźną przyczynę pryszczów pochwy lub okolic żeńskich narządów płciowych. Jednak najczęstszymi przyczynami są kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych oraz zapalenie gruczołów Bartholina i Skene’a (które są odpowiedzialne za smarowanie kanału pochwy ).
Jeśli pojawią się objawy, takie jak ból, swędzenie lub powiększenie wyprysków, lub jeśli nie znikną samoistnie w ciągu dwóch tygodni, należy skonsultować się z ginekologiem w celu ustalenia sposobu leczenia.
Co powoduje pryszcze pochwy
Przyczyny wyprysków pochwy są różne – od reakcji alergicznych, przez golenie, po infekcje przenoszone drogą płciową. Spójrzmy na kilka przykładów.
Kontaktowe zapalenie skóry
Kontaktowe zapalenie skóry powoduje guzki lub pryszcze pochwy z powodu reakcji alergicznej na coś, co miało kontakt ze skórą. Powszechnymi czynnikami drażniącymi mogą być płyny do płukania, balsamy lub mydła zapachowe, podpaski higieniczne, środki plemnikobójcze, prezerwatywy, lubrykanty, detergenty do prania lub płyny do kąpieli.
Kontakt z potem, nasieniem i moczem to również przyczyny, które należy wziąć pod uwagę. Oprócz obecności guzków lub wyprysków w okolicy pochwy może wystąpić pieczenie, swędzenie i rumień.
Dowiedz się więcej tutaj: Naturalne sposoby walki z czyrakami pochwowymi
Zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych jest spowodowane stanem zapalnym i infekcją mieszka włosowego. Te pryszcze pochwy mogą powstać w wyniku golenia lub woskowania, a także wrastających włosków lub potu. Inną przyczyną jest obcisła bielizna.
W tym przypadku, gdy włosy zaczynają wrastać w mieszku włosowym, zwijają się w skórze lub rosną do wewnątrz (wrastające włoski). Tworzy się guzek z biało-żółtawym środkiem na skutek nagromadzenia ropy z zaczerwienieniem wokół niego.
Powoduje ból, swędzenie i uczucie dyskomfortu. Często można je zobaczyć na wargach sromowych większych pochwy lub w pachwinie.
Leczenie polega na stosowaniu ciepłych okładów łagodzących stany zapalne oraz kremów antybiotykowych. Jeśli nie poprawi się w ciągu kilku dni, musisz udać się do ginekologa. Jeśli nie, może zwiększyć objętość i spowodować ropień w okolicy.
Nawet bez powiązanej infekcji, wrastające włosy mogą prowadzić do guzków lub pryszczy w pochwie, które mogą stać się czerwone i bolesne. Zapalenie zwykle ustępuje wraz z miejscowym stosowaniem ciepła i naturalnie się goi w ciągu kilku dni.
Zapalenie gruczołów sromu
Gruczoły Bartholina i Skene są odpowiedzialne za utrzymanie nawilżenia w kanale pochwy i sromu oraz za zmniejszenie liczby bakterii. W wyniku obecności bakterii lub złej higieny osobistej może dojść do zablokowania przewodu wydalniczego, gdzie tworzy się guzek.
Te pryszcze są zwykle bezbolesne i są odczuwalne przez kobietę podczas wykonywania higieny osobistej lub podczas seksu. Znikają samoistnie w ciągu kilku dni.
Jeśli powiększają się, pojawiają się bóle lub ropa, należy skonsultować się ze specjalistą. Duże pryszcze pochwy mogą wymagać ręcznego drenażu skalpelem.
Dowiedz się więcej tutaj: 5 uspokajających środków na swędzenie pochwy
Grzybica pochwy
Gdy w pochwie i na wargach sromowych większych lub wargach sromowych mniejszych występuje wiele wyprysków, którym towarzyszy swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry, należy podejrzewać infekcję grzybiczą.
Candida albicans jest najczęstszą przyczyną tego typu infekcji. Wiąże się to ze stosowaniem agresywnych i drażniących środków do higieny intymnej, otyłością, cukrzycą, zmianami hormonalnymi, stosowaniem antybiotyków i ciążą.
Ponadto może objawiać się zmianami w wydzielinie z pochwy (wytwarzając białą wydzielinę, taką jak zsiadłe mleko). Możesz również odczuwać dyskomfort podczas oddawania moczu i seksu. Leczenie obejmuje miejscowe leki przeciwgrzybicze.
Żylaki na sromie
Żylaki w tym obszarze występują bardzo rzadko i wiążą się z przyczynami zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, takimi jak starzenie się, ciąża i poród. Są to niebieskawe guzki, które zwykle nie są bolesne, ale wiążą się z mrowieniem i swędzeniem.
Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych jest infekcją przenoszoną drogą płciową i powoduje zmiany, które można sklasyfikować jako pryszcze pochwy. Są to małe pęcherze wypełnione przezroczystym płynem, które przypominają guzy. Powodują też swędzenie i ból w okolicy narządów płciowych.
Ważne jest, aby wiedzieć, że te zmiany znikają i pojawiają się ponownie, gdy układ odpornościowy jest słaby. Zawsze wymagają oceny przez lekarza specjalistę. Gdy objawy są bardzo nasilone, należy przepisać leki przeciwwirusowe.
Brodawki narządów płciowych
Wytwarzane przez wirusa brodawczaka ludzkiego, brodawki te są przenoszone przez niezabezpieczony kontakt seksualny. Oprócz tworzenia małych pryszczów w pochwie, mogą łączyć się w zmianę przypominającą kalafior.
Należy unikać kontaktu seksualnego, gdy zmiany chorobowe są aktywne, ponieważ są zaraźliwe. Można je leczyć za pomocą krioterapii, lasera, elektrokoagulacji, mikrochirurgii lub aplikacji kwasu w celu usunięcia zmian.
Mięczak zakaźny
Ta infekcja wirusowa może powodować pryszcze w dowolnym miejscu na ciele. Przejawia się jako guzki zwane mięczakiem. Są małe, wypukłe, w kolorze cielistym lub białym, z perłowym wyglądem i dołkiem w środku.
Ustępują samoistnie, chociaż można je leczyć miejscowo lub doustnie. Podejrzenie wymaga oceny przez ginekologa lub dermatologa. Znikają w okresie od 6 do 12 miesięcy.
Trądzik odwrócony
Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych to przewlekła choroba gruczołów potowych. Charakteryzuje się nawracającymi pryszczami, które zawierają ropę i nie goją się łatwo.
Czy można usunąć pryszcze pochwy?
Próba usunięcia pryszczy z pochwy może prowadzić do większego bólu i podrażnienia. Istnieje ryzyko wywołania dodatkowej infekcji lub rozprzestrzenienia się istniejącej infekcji. Dlatego najlepiej poczekać, aż samoistnie się poprawią lub udać się na leczenie.
W większości przypadków pryszcze pochwy znikają w ciągu 1 do 2 tygodni. Jeśli nie, podejście zależy od przyczyny i objawów.
Zalecenia dotyczące unikania pryszczy pochwowych
Generalnie zaleca się poprawę higieny intymnej, unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi lub alergenami oraz zaplanowanie regularnych badań lekarskich. Lepiej unikać ciasnych ubrań intymnych i używać bawełny.
Jeśli chodzi o kąpiel, unikaj bardzo gorącej wody. Nie używaj też bąbelków ani mydeł perfumowanych.
Należy unikać golenia na sucho. Zalecane jest użycie pianki do golenia. Pamiętaj również, by golić się w tym samym kierunku, w którym rosną włosy, a następnie nawilżać obszar.
Pryszczom pochwy można zapobiegać. Ale jeśli się pojawią, nie rozpaczaj, ponieważ prawie nigdy nie jest to poważna zmiana. Udaj się jednak na wizytę kontrolną, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Berechet, M. C., Nacer, K., Bumbu, G., Maghiar, T. A., Bratu, O. G., Tica, O., Bumbu, A. G, & Bumbu, B. A. (2021). Skene Duct Abscess–Case Report. Romanian Journal of Urology, 20(4), 60-65. https://www.proquest.com/openview/2085c57e92f8e5375d70951f195e0c4d/1?pq-origsite=gscholar&cbl=55088
- Edwards, S., Boffa, M. J., Janier, M., Calzavara‐Pinton, P., Rovati, C., Salavastru, C. M., … & Tiplica, G. S. (2021). 2020 European guideline on the management of genital molluscum contagiosum. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 35(1), 17-26. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jdv.16856
- Khairkhah, N., Bolhassani, A., & Najafipour, R. (2022). Current and future direction in treatment of HPV-related cervical disease. Journal of Molecular Medicine, 100(6), 829-845. https://link.springer.com/article/10.1007/s00109-022-02199-y
- Kim, A. S., Greyling, L. A., & Davis, L. S. (2017). Vulvar varicosities: a review. Dermatologic Surgery, 43(3), 351-356. https://journals.lww.com/dermatologicsurgery/abstract/2017/03000/vulvar_varicosities__a_review.4.aspx
- Krissi, H., Shmuely, A., Aviram, A., From, A., Edward, R., & Peled, Y. (2016). Acute Bartholin’s abscess: microbial spectrum, patient characteristics, clinical manifestation, and surgical outcomes. European Journal of Clinical Microbiology & Infectious Diseases, 35, 443-446. https://link.springer.com/article/10.1007/s10096-015-2557-9
- Pincay, I. P., Quinde, C. F., Villacreses, W. A. L., & Rivadeneira, M. C. (2018). Especies de Cándidas como agentes causales de micosis vaginal en mujeres sexualmente activas. RECIMUNDO: Revista Científica de la Investigación y el Conocimiento, 2(1), 283-301. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7116463
- Plagens-Rotman, K., Przybylska, R., Gerke, K., Adamski, Z., & Czarnecka-Operacz, M. (2021). Genital herpes as still significant dermatological, gynaecological and venereological problem. Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii, 38(2), 210-213. https://www.termedia.pl/Genital-herpes-as-still-significant-dermatological-gynaecological-and-venereological-problem,7,44094,0,1.html
- Sabat, R., Jemec, G. B., Matusiak, Ł., Kimball, A. B., Prens, E., & Wolk, K. (2020). Hidradenitis suppurativa. Nature Reviews Disease Primers, 6(1), 1-20. https://www.nature.com/articles/s41572-020-0149-1