Pryszcze na czole - co zrobić, aby się ich pozbyć

Osoby, które mają pryszcze na czole i nie cierpią na trądzik, prawdopodobnie mają nieodpowiednią higienę twarzy lub stosowały kosmetyki nieodpowiednie dla ich rodzaju skóry.
Pryszcze na czole - co zrobić, aby się ich pozbyć
Maria del Carmen Hernandez

Przejrzane i zatwierdzone przez: dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Pryszcze na czole są podstawowym objawem trądziku pospolitego. Szacuje się, że na całym świecie na trądzik pospolity cierpi nawet 9,4% populacji. Jednak jego faktyczne rozpowszechnienie wzrasta w zależności od konkretnego wieku. Na przykład do 90% nastolatków regularnie rozwija pryszcze na czole i innych częściach twarzy.

Istnieje wiele nieporozumień dotyczących trądziku pospolitego. Na początku często uważa się, że pochodzi tylko z jedzenia bardzo tłustych potraw. Dziś wiemy, że jest to bardzo złożona choroba zapalna, która może występować w postaci łagodnej, umiarkowanej lub ciężkiej. Przyjrzymy się przyczynom pryszczów na czole i co możesz z nimi zrobić.

Pryszcze na czole – dlaczego się rozwijają?

Kobieta wskazuje czoło
To jedna z najczęstszych chorób skóry.

Eksperci nazywają trądzik pospolity zaburzeniem zapalnym jednostek włosowo-łojowych. Jednostki włosowo-łojowe obejmują zarówno mieszek włosowy, jak i gruczoł łojowy. Stan zapalny tych jednostek skutkuje m.in. hiperkeratynizacją mieszków włosowych i przerostem gruczołów łojowych.

Chociaż trądzik pospolity dotyka całej populacji, jest znacznie częstszy w okresie dojrzewania i w okresie dojrzewania. Wynika to, jak wskazują dowody, ze zwiększonej produkcji androgenów przez nadnercza i gonady. Również dlatego, że na tym etapie dochodzi do zwiększonej wrażliwości receptorów androgenowych.

Oprócz twarzy może wpływać również na następujące obszary:

  • Szyja
  • Klatka piersiowa
  • Ramiona
  • Górna część pleców

Gdy organizm zaczyna dojrzewać, hormony stymulują gruczoły łojowe do syntezy większej ilości sebum (oleju). Mogą aktywować gruczoły do stopnia nadaktywności, powodując nadmiar sebum i zbyt wiele martwych komórek skóry.

Kiedy tak się dzieje, pory zostają zatkane, a bakterie, zwłaszcza Propionibacterium acnes, mogą zostać uwięzione w porach i się rozmnażać. W konsekwencji skóra staje się opuchnięta i zaczerwieniona. Tak zaczyna się trądzik i pojawiają się pryszcze na czole.

Ostatnie badania wykazały, że w pojawieniu się wyprysków na twarzy główną rolę odgrywają czynniki genetyczne i immunologiczne. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wśród specjalistów nie ma zgody co do wpływu diety na trądzik pospolity. Chociaż uważa się, że produkty spożywcze, takie jak produkty mleczne, tłuszcze i czekolada, mogą sprzyjać jego rozwojowi, do tej pory nie ma jednoznacznych dowodów.

Jak leczy się trądzik pospolity?

Trądzik pospolity to choroba zapalna, która może być trudna do leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, eksperci zalecają dwa rodzaje leczenia: terapię miejscową i terapię systemową. Wybór jednego lub drugiego zależy od nasilenia, cech i przyczyn jego manifestacji.

Leki przeciwtrądzikowe służą do zmniejszenia produkcji sebum, przyspieszenia odnowy komórek skóry, zwalczania infekcji bakteryjnych i zmniejszenia stanu zapalnego. Dodatkowo zapobiega powstawaniu blizn. Niektóre leki przepisywane na pryszcze na czole, a także te, które pojawiają się na innych częściach ciała z powodu trądziku, to:

  • Retinoidy (takie jak kwas retinowy, adapalen, tretinoina i inne).
  • Antybiotyki (głównie minocyklina i doksycyklina).
  • Kwas salicylowy, kwas azelainowy i kwas trichlorooctowy.
  • Izotretynoina.

Według rozważań specjalisty można również stosować doustne środki antykoncepcyjne, spironolakton (głównie u mężczyzn) oraz bardziej kompleksowe terapie, takie jak wałek dermatologiczny, mikroigły czy frakcjonowany laser CO2. Ponieważ większość epizodów ma łagodny przebieg, terapia miejscowa jest często pomocna w usuwaniu wyprysków na czole.

Zobacz też: Pryszcze na głowie – skąd się biorą?

Ogólnie rokowanie w przypadku trądziku jest pozytywne, gdy podjęte zostaną wczesne działania. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ zmniejsza możliwość wystąpienia następstw w postaci blizn. Higiena skóry jest również częścią jego leczenia; i nawyki, takie jak nie pocieranie, szczypanie lub wyciskanie pryszczy na twarzy i innych częściach ciała, należy wziąć pod uwagę, aby uniknąć komplikacji.

Pryszcze na czole: powierzchowna niedrożność skóry

Kobieta dba o skórę twarzy
Higiena twarzy jest ściśle związana z pojawieniem się tych pryszczy.

Osoby ze sporadycznymi pryszczami na czole prawdopodobnie przez pewien czas utrzymywały nieodpowiednią higienę twarzy lub używały produktów kosmetycznych, które nie są odpowiednie dla ich rodzaju skóry.

Pory skóry są bardzo wrażliwe na zabrudzenia. Gdy brud wnika w pory, może bardzo szybko je zatkać, zwłaszcza jeśli nie stosuje się zalecanych środków czyszczących. Codzienne oczyszczanie służy do głębokiego usunięcia oleju znajdującego się w porach. Zostawiamy Ci kilka podstawowych zaleceń, które pomogą Ci pozbyć się wyprysków na czole:

  • Używaj łagodnych środków do mycia skóry zamiast peelingów i mydeł. Za wszelką cenę unikaj silnych lub bardzo śmierdzących produktów.
  • Jeśli zdecydujesz się na kosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry, upewnij się, że nie zatykają porów. Jeśli jakiś produkt powoduje pryszcze lub zaskórniki, przestań go używać.
  • Unikaj intensywnego pocierania twarzy ręcznikiem, aby ją wysuszyć.
  • Kup bezolejowe filtry przeciwsłoneczne.

Możesz również użyć domowych środków na trądzik pospolity, takich jak aloes, miód, ocet jabłkowy i inne. Mogą one pomóc w walce z pryszczami na czole, gdy ich objawy są łagodne. Jak już Wam radziliśmy, umiarkowane lub intensywne epizody powinny być leczone przez profesjonalistę.

Zapobieganie to świetna opcja

Pryszcze na czole mogą pojawić się z kilku powodów. Niektórych nie możemy kontrolować, ale innych możemy zapobiec. Poznaj swój typ skóry i ustal rutynę higieny twarzy za pomocą odpowiednich produktów.

Myj się natychmiast po uprawianiu sportu lub nadmiernej potliwości, unikaj używania akcesoriów ściskających czoło (takich jak czapki czy szaliki), unikaj długotrwałego przebywania na słońcu i często myj ręce – to skuteczne metody profilaktyki. Jeśli problem utrzymuje się lub nasila się, skonsultuj się z dermatologiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.