Prozopagnozja: czym jest zaburzenie, na które cierpi Brad Pitt?
Oświadczenia Brada Pitta na temat zaburzenia, na które cierpi, wprawiły wielu w zdumienie. Prozopagnozja nie występuje często i jest zdecydowanie mniej znana niż emblematyczna postać 58-letniego amerykańskiego aktora.
Brad Pitt już jakiś czas temu wypowiadał się w tym samym tonie, ogłaszając, że odczuwa skutki tego problemu. Jednak powtórzył to w ostatnich dniach czym wzbudził zainteresowanie opinii publicznej. Czy naprawdę nie potrafi rozpoznawać twarzy ludzi? Jak podtrzymuje swoją karierę, żyjąc z tym zaburzeniem?
Przyjrzymy się, czym jest prozopagnozja i jak można ją leczyć. Czy istnieje lekarstwo?
Prozopagnozja lub ślepota twarzy
Prozopagnozja Brada Pitta i wielu innych osób występuje również pod bardziej potoczną nazwą „ślepota na twarz”. Sama nazwa wyjaśnia po części jej obraz kliniczny.
Osoby z tym schorzeniem nie są w stanie rozpoznać twarzy innych osób, nawet jeśli miały z nimi stosunkowo bliski kontakt. Dlatego nie mogą skojarzyć twarzy z osobą, którą spotkały. Mogą to zrobić po rozmowie z nią, ale nie od razu.
Często zdarza się, że osoba, która ma ten problem, prosi o informacje od rozmówcy, z którym prowadzi dialog. Tak uzyskane dane pozwalają jej ustalić, z kim rozmawia. Aktor wyznał:
Wiele osób mnie nienawidzi, ponieważ myślą, że je lekceważę. Myślą, że jestem zarozumiały, niegrzeczny i egocentryczny. A jeszcze gorzej jej, kiedy proszę, żeby przypomnieli kontekst, w którym się spotkaliśmy. Wtedy obrażają się jeszcze bardziej. – Brad Pitt w wywiadzie –
Według niektórych szacunków statystycznych około 2% ogólnej populacji cierpi na prozopagnozję. Odsetek wzrasta wśród tych grup osób, które przeszły na przykład udar. Prozopagnozja może ich dotykać przez jakiś czas cierpieć jako konsekwencje apopleksji.
Udary mogą pozostawiać różne następstwa neurologiczne. Należy do nich ślepota twarzy.Jakie są przyczyny prozopagnozji?
Badania umieszczają anatomiczną lokalizację problemu w regionie mózgu zwanym prawym zakrętem wrzecionowatym. Istnieje fałd tkanki centralnego układu nerwowego, który jest bezpośrednio powiązany z zapamiętywaniem, percepcją i rozpoznawaniem twarzy.
Niektórzy ludzie rodzą się z prozopagnozją. Uważa się, że ma to związek z pewnym dziedziczeniem genetycznym. Jednak nadal nie jest to jasne.
Z drugiej strony u większości osób dotkniętych chorobą prozopagnozja rozwija się nagle lub stopniowo z następujących przyczyn:
- Incydent mózgowo-naczyniowy (CVA): Jeśli nastąpi przerwa w przepływie krwi w wyżej wymienionym obszarze, neurony mogą ulec uszkodzeniu i pozostawić ślepotę twarzy jako następstwo.
- Uszkodzenie mózgu: uraz wielokrotny, który wpływa na ten region, guz, który rośnie i naciska na zakręt wrzecionowaty, a nawet manewr podczas operacji ośrodkowego układu nerwowego może spowodować prozopagnozję.
- Choroby neurodegeneracyjne: Jeśli neurony odpowiedzialne za percepcję i identyfikację twarzy ulegają degeneracji, jak to ma miejsce w przypadku choroby Alzheimera, ślepota twarzy może się pojawić się bardziej jako objaw podstawowego obrazu klinicznego.
Warto również wspomnieć, że dzieci z autyzmem częściej prezentują ten stan niż inne niemowlęta. Mimo to specjaliści uważają, że ich prozopagnozja wynika u nich z oderwania się od rzeczywistości, a nie z powodu uszkodzenia mózgu.
Może Ci się spodobać również ten artykuł: Dlaczego utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas mówienia jest nam trudne?
Jak diagnozuje się prozopagnozję?
Zapominanie twarzy od czasu do czasu to nie wystarczający powód, aby zdiagnozować tenstan.
Diagnozę prozopagnozji musi postawić neurolog. Brad Pitt nie potwierdził jednak, że był u specjalisty. Według jego wypowiedzi aktor uważa, że jest to prozopagnozja, biorąc pod uwagę objawy.
Chociaż istnieją testy, które lekarze mogą wykonać na pacjentach z podejrzeniem zaburzenia, nie dają one 100% potwierdzenia. Wśród zatwierdzonych badań, które mają pomóc specjalistom, najbardziej znane to „Test rozpoznawania twarzy Bentona” i „Test pamięci rozpoznawania twarzy Warringtona”.
Online również można znaleźć pewne testy oferowane jako przewodnik dla osób, które mają podejrzenie tej choroby. Ale prawda jest taka, że nie mają one poparcia naukowego. Zawsze najlepiej jest, aby przypadek ocenił neurolog doświadczony w tej dziedzinie. Tylko specjalista może określić, czy występuje prozopagnozja, a może nawet pewien stopień amnezji.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Oczy zmieniające kolor: Prawdy i mity
Czy prozopagnozja Brada Pitta ma szanse na wyleczenie?
Nie ma lekarstwa na to zaburzenie. Jak dotąd nie ustalono metod, które mogłyby odwrócić problem u pacjentów, którzy na niego cierpią.
Oferowane są natomiast strategie i alternatywy mające na celu poprawę zdolności rozpoznawania innych w oparciu o identyfikację cech innych niż twarz. Na przykład ich sposób poruszania się, gesty i kontekst, który rozmówca może przypomnieć podczas rozmowy, pomagają w ich identyfikacji.
Brad Pitt jasno ogłosił swoją prozopagnozję, nie chcąc, aby inni interpretowali jego zachowanie jako brak szacunku. To pokazuje, dlaczego choroba krzyżuje się z zaburzeniami nastroju.
Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają depresji i lęku społecznego. Nieumiejętność rozpoznawania twarzy wpływa na ich relacje z innymi i utrudnia prowadzenie stosunkowo normalnego życia wśród przyjaciół i współpracowników.
Chociaż prowadzone są badania mające na celu poszerzenie wiedzy na temat zaburzenia i znalezienie podstawowych rozwiązań, nadal niewiele wiadomo na temat tego, jak działa i postępuje prozopagnozja. W związku z tym jest też niewielu neurologów, którzy specjalizują się w tej specyficznej patologii.
Chociaż ustalono obszar anatomiczny odpowiedzialny za rozpoznawanie twarzy, naukowcy nadal nie wiedzą, dlaczego ta zdolność może zostać utracona.
Diagnoza powinna być zawsze potwierdzona przez profesjonalistę
Wypowiedzi Brada Pitta na temat jego prozopagnozji opierają się na tym, co on czuje. Aktor podejrzewa, że ma ten problem, ale nie otrzymał specjalistycznej diagnozy neurologicznej.
Należy podkreślić, że istnieje duża różnica między sporadycznym zapominaniem twarzy a ślepotą twarzy. Dlatego stan ten zawsze musi potwierdzić neurolog.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kennerknecht, Ingo, et al. “First report of prevalence of non‐syndromic hereditary prosopagnosia (HPA).” American Journal of Medical Genetics Part A 140.15 (2006): 1617-1622.
- Grüter, Thomas, Martina Grüter, and Claus‐Christian Carbon. “Neural and genetic foundations of face recognition and prosopagnosia.” Journal of neuropsychology 2.1 (2008): 79-97.
- Minio-Paluello, Ilaria, et al. “Face individual identity recognition: a potential endophenotype in autism.” Molecular Autism 11.1 (2020): 1-16.
- Duchaine, Bradley C., and Andrea Weidenfeld. “An evaluation of two commonly used tests of unfamiliar face recognition.” Neuropsychologia 41.6 (2003): 713-720.