Prospan - syrop na kaszel na bazie bluszczu
Prospan zawiera specjalny wyciąg z Hedera helix, który jest w stanie zapewnić kompleksowe leczenie wielu procesów związanych z kaszlem.
Prospan to syrop o działaniu mukolitycznym i wykrztuśnym. Powstaje na bazie ekstraktu z Hedera helix. Stosowany jest w leczeniu kaszlu, ponieważ ułatwia usuwanie śluzu.
Hedera helix to roślina lecznicza znana jako bluszcz pospolity. Jego ekstrakt jest stosowany od czasów starożytnych w zabiegach, mających na celu usunięcie flegmy z dróg oddechowych.
Czym jest bluszcz pospolity?
Bluszcz to pnąca roślina lecznicza należąca do rodziny Arialaceae. Rośnie na różnych kontynentach i może osiągać kilka metrów długości.
Roślina ma ciemne, wiecznie zielone liście, jej kwiaty są zielonkawożółte i mają przyjemny zapach. Bluszcz jest rośliną szybko rosnącą i łatwo przystosowuje się do różnorodnych klimatów i terenów.
Wśród korzyści tej rośliny wyróżnia się jej działanie eliminujące śluz. Ponadto jest w stanie przekształcić suchy kaszel w kaszel mokry ułatwiając wydalanie flegmy. Z tego powodu od czasów starożytnych był stosowany jako lekarstwo na przeziębienia, w których dochodziło do infekcji dróg oddechowych, a także w leczeniu kaszlu.
Składniki aktywne Hedera helix
W tej roślinie możemy znaleźć różne składniki aktywne i każdy z nich jest korzystny w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Wśród tych składników bluszczu możemy znaleźć:
- Garbniki.
- Folikulina.
- Inozytol.
- Glikozydy.
- Hederina.
- Kwasy organiczne.
- Jod.
- Saponiny: ze względu na działanie rozkurczowe i wykrztuśne są jedną z najważniejszych substancji występujących w bluszczu.
Ekstrakt z bluszczu ze względu na swój skład ma właściwości i działanie rozszerzające oskrzela i wykrztuśne, dlatego jego liście stosuje się w leczeniu chorób układu oddechowego z kaszlem.
Jednak choć ma świetne właściwości łagodzące dolegliwości oddechowe, to jego owoce mogą być bardzo toksyczne dla człowieka.
Przeczytaj także: Syrop z marchewki na grypę: korzyści i przygotowanie
Proces ekstrakcji
Ekstrakt z bluszczu obecny w syropie Prospan jest uzyskiwany w opatentowanym procesie ekstrakcji. Należy wiedzieć, że skuteczność bluszczu obecnego w syropie jest związana z procesem jego zbierania.
Ze względu na fakt, że bluszcz obecny w Prospanie podlega opatentowanemu procesowi zbioru i ekstrakcji, ostatecznie uzyskany ekstrakt o nazwie EA 575® posiada wyjątkowe właściwości. Na opakowaniu znajduje się plomba, która identyfikuje i odnosi się do opatentowanej metody ekstrakcji.
Ten specjalny ekstrakt z Hedera helix EA 575® ze względu na swoje właściwości służy do wspólnego leczenia procesów związanych z kaszlem. Składniki ekstraktu z bluszczu współdziałają w rozpuszczaniu śluzu i zmniejszają skurcze oskrzeli, łagodząc kaszel.
Obecnie wiadomo, że część działania Prospan jest spowodowana głównie przez α-hederynę, jeden z aktywnych składników ekstraktu obecnego w syropie.
Jak działa syrop Prospan?
Prospant, dzięki opatentowanemu ekstraktowi zwalcza trzy najczęstsze objawy kaszlu. Dlatego ma trzy główne działania:
- Działanie mukolityczne: bluszczowi udaje się zmniejszyć lepkość śluzu, aby uczynić go bardziej płynnym i ułatwić jego wydalenie.
- Wykrztuśne: Prospant działa rozszerzając oskrzela, dzięki czemu ułatwia oddychanie.
- Działanie przeciwkaszlowe: w następstwie dwóch pozostałych jego działań, poprzez rozszerzenie oskrzeli i sprzyjanie odkrztuszaniu, kaszel staje się bardziej łagodny
Może Cię zainteresować: Rośliny lecznicze stosowane w RZS: 5 najlepszych odmian
Prospan – wskazania i dawkowanie
Jak już powiedzieliśmy, syrop ten jest wskazany w leczeniu kaszlu mokrego i może być u dzieci od 2 roku życia jako środek wykrztuśny. Wytyczne zależą od wieku:
- Dla osób powyżej 12 lat: 5 ml trzy razy dziennie.
- U dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 ml dwa razy dziennie.
- U najmniejszych, od 2 do 5 lat: 2,5 ml dwa razy dziennie.
Podsumowanie
Prospan to bezpieczna i naturalna metoda leczenia kaszlu, ponieważ pomaga wyeliminować wydzielinę oskrzelową i łagodzi stany zapalne dróg oddechowych.
Jeśli masz pytania skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli kaszel nie ustępuje w ciągu kilku dni może to oznaczać inny stan lub problem i może być konieczne przepisanie innego leku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Metcalfe, D. J. (2005). Hedera helix L. Journal of Ecology. https://doi.org/10.1111/j.1365-2745.2005.01021.x
-
Lutsenko, Y., Bylka, W., Matlawska, I., & Darmohray, R. (2010). Hedera helix as a medicinal plant. Herba Polonica.
-
Mendel, M., Chłopecka, M., Dziekan, N., & Wiechetek, M. (2011). The effect of the whole extract of common ivy (Hedera helix) leaves and selected active substances on the motoric activity of rat isolated stomach strips. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2011.01.036