Proces starzenia się - nawyki, które go przyspieszają
Na pewnym etapie naszego życia, nie mamy wyboru i musimy zaakceptować pojawianie się rysu czasu na naszym ciele. Proces starzenia się jest naturalnym etapem biologicznym, przez który przechodzi nasz organizm. Póki nie wynaleziono jeszcze eliksiru młodości – powinniśmy zwrócić uwagę na pewne złe nawyki, które przyspieszają ten proces.
Skóra, podobnie jak pozostałe narządy, wraz z upływem czasu przechodzi szereg zmian. Pojawienie się drobnych zmarszczek w wieku 45-50 lat jest naturalnym elementem starzenia się. Wielu twierdzi, że zmarszczki dodają nam mądrości.
Niestety, zazwyczaj przeoczamy konsekwencje jakie niosą ze sobą nasze działania. Nie zauważamy jak niszczą one skórę właściwą – co w ostateczności pogarsza stan naszej cery, wpływając na poczucie własnej wartości.
Jeśli nie modyfikujemy naszych codziennych nawyków – żadne metody leczenia i produkty kosmetyczne nie ukryją oznak starzenia się.
Nasz organizm jest jak rejestrator – zapamiętuje wszystko co robimy. Każdy z nas zna przecież powiedzenie: “czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – ma to swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w aspekcie zdrowia i kondycji naszej skóry.
Zatem co możesz zrobić aby tego uniknąć? Oprócz rutynowej pielęgnacji urody, najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie porzucenie szkodliwych zwyczajów. Zastanawiasz się, które z nich zabierają Ci młodość? Odkryj je wraz z nami.
Złe nawyki a proces starzenia się
Korzystne codzienne rytuały, w tym też pielęgnacja skóry – powinno się kształtować już od najmłodszych lat. Wielu z nas stara się zwalczać już istniejące oznaki starzenia, ale najskuteczniejszym sposobem jest prewencja.
Nasze środowisko wypełnione jest dużą ilością toksyn i lotnych związków organicznych, które mają negatywny wpływ na skórę właściwą. Nie możemy od tego uciec, ale możemy zmniejszyć destrukcyjny wpływ otoczenia, wzmacniając nasz organizm.
Oczywiście występuje też czynnik genetyczny, który może wpłynąć na występowanie przedwczesnych zmarszczek. Pamiętaj jednak, że zdrowy styl życia opóźni ten proces. Przyjrzyjmy się zatem wrogim dla nas zwyczajom, aby tuż po przeczytaniu artykułu- móc odciąć się od nich grubą kreską.
Przeczytaj też: Zdrowa i jędrna skóra twarzy – 5 pomysłów
1. Częsty i mocny makijaż
Makijaż to magiczne narzędzie, którego kobiety używają aby wyglądać pięknie, często też aby wyglądać młodziej. Paradoksalnie wiele z nas ignoruje fakt, że jego nadmierne stosowanie ma negatywny wpływ na zdrowie skóry i przyspiesza proces starzenia się.
Pozostałości produktów kosmetycznych gromadzą się w porach i wzmagają szereg niedoskonałości, niszczą kolagen i elastynę. Wszystko to blokuje możliwość natlenienia tkanek.
“Najpiękniejszym makijażem kobiety jest jej pasja”.
-Yves Saint-Laurent-
Wskazówki:
- Kiedy tylko to możliwe – staraj się unikać makijażu. Zapewnij swojej skórze chwile oddechu.
- Codziennie myj dokładnie twarz i zawsze zmywaj makijaż przed snem, aby wyeliminować pozostałości produktów kosmetycznych.
2. Palenie tytoniu
Chyba nie ma takiej rzeczy, na którą palenie tytoniu wpływałoby korzystnie. Do listy konsekwencji, możemy zapisać przyspieszony proces starzenia się.
Jak wiemy, papierosy przepełnione są składnikami chemicznymi, które wpływają destrukcyjnie na układ oddechowy i jakość życia. Toksyny oddziałują bezsprzecznie na proces utleniania komórkowego i zakłócają regenerację tkanek.
Przeprowadzono nawet eksperyment na bliźniaczkach, jedna z nich która była palaczką – zmagała się z przedwczesnymi zmarszczkami i bruzdami na twarzy, szyi i dekolcie.
Co więcej, palenie tytoniu odwadnia skórę, co w ostateczności prowadzi do jej wysuszenia, osłabienia i pierwszych zmarszczek czy przebarwień.
Wskazówki:
- Postaraj się rzucić palenie, a przynajmniej zredukować ilość wypalanych papierosów. Nie jest to łatwe, ale istnieje wiele sposobów, które pomogą Ci w zwalczeniu nałogu.
- Jeśli nie palisz, staraj się nie narażać na dym papierosowy. Bierne palenie także wystawia na szwank na nasze zdrowie i skórę, poprzez zawarte w dymie toksyny.
3. Brak ochrony przeciwsłonecznej
Regularne stosowanie środków z filtrami UV jest kluczowe w walce z przedwczesnym starzeniem się. Kosmetyki przeciwsłoneczne minimalizują wpływ promieni UV, na skórę właściwą.
Może Cię to zaskoczyć, ale nie wystarczy używać filtrów tylko w słoneczne dni czy na plaży. Nawet w pochmurny dzień, podczas długiego spaceru powinno się uwzględnić krem przeciwsłoneczny. Promienie UV bardzo agresywnie oddziałują na kondycję naszej skóry.
Wskazówki:
- Kiedy wystawiasz się bezpośrednio na słońce – wybierz filtr przeciwsłoneczny równy lub większy niż 30 SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej).
- Pamiętaj o odpowiedniej odzieży – długie koszule, czapki czy modne kapelusze, okulary przeciwsłoneczne itp.
4. Brak snu
Brak i niedostateczna higiena snu mogą przyspieszyć pojawianie się zmarszczek. Podczas odpoczynku, następują procesy redukujące szkodliwe bodźce, nabyte w ciągu dnia. Naukowcy udowodnili, że niedostateczna ilość snu (mniej niż 7 godzin dziennie) wpływa na krążenie, co prowadzi do przedwczesnych zmarszczek, worków pod oczami, a także zmniejsza jędrność skóry.
Wskazówki:
- Regularny sen, tj. postaraj się wykreować codzienny harmonogram chodzenia spać i porannego wstawiania.
- Jeśli masz problemy z zasypianiem, spróbuj znaleźć przyczynę bezsenności i podjąć odpowiednie środki.
Zobacz też: Bezsenność – 4 naturalne sposoby na brak snu
5. Zła dieta
Jesteś tym co jesz – to stwierdzenie przypomni Ci, że źle poprowadzona dieta jest jednym z najczęstszych powodów starzenia się skóry. Składniki odżywcze zawarte w pożywieniu są niezbędne, aby utrzymać swoją młodość.
Zbyt duża ilości cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym, nie tylko prowadzi do nadwagi, ale wpływa na kondycje skóry i przyspiesza proces starzenia się.
Elastyna i kolagen nie mogą rozwijać się prawidłowo, kiedy infekujemy organizm przetworzonym jedzeniem, cukrami prostymi czy nadmiernym spożyciem tłuszczów. Szkodliwe substancje, toksyny i chemikalia zawarte w żywności, wpływają niekorzystnie na dotlenienie skóry oraz krążenie krwi.
Wskazówki:
- Jedz zdrowo i naturalnie. Twoimi przyjaciółmi są: owoce, warzywa, wyroby pełnoziarniste i chude mięso.
- Unikaj przetworzonej żywności i fastfoodów.
- Zamień alkohol i sztuczne napoje na wodę.
6. Siedzący tryb życia
Zazwyczaj siedzący tryb życia kojarzy nam się z konsekwencjami dla kręgosłupa. Pamiętaj, że wpływa też negatywnie na jakość twojej skóry.
Aktywność fizyczna jest niezbędna, aby zahamować proces starzenia się. Ponadto aktywny tryb życia wyeliminuje liczne toksyny z organizmu i wprawi nas w dobre samopoczucie.
Wskazówki:
- Poświęć co najmniej 30 minut dziennie na aktywne ćwiczenia.
- Jeśli masz jakiekolwiek fizyczne ograniczenia, skonsultuj się z profesjonalistą i wykreuj swój plan ćwiczeń.
Cały dzień przed biurkiem w pracy, do tego papieros, wieczorem drink i niezmyty makijaż do snu. Następnie po 5 godzinach złego snu, bez śniadania udajesz się do pracy – a wieczorem w biegu jesz hamburgera z budki. Do tego wszystkiego nie masz czasu na odpoczynek, a kiedy już znajdziesz się na plaży, nie stosujesz kremów z filtrem. To przepis na przedwczesne starzenie się.
Teraz kiedy znasz już destrukcyjne nawyki, doprowadzające do zmarszczek i złej kondycji skóry – możesz je wyeliminować i cieszyć się młodością o kilka lat dłużej. Pomyśl o tym!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fallis, A. . (2013). Envejecimiento y salud. Journal of Chemical Information and Modeling. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
- Giró Miranda, J. (coord). (2006). Envejecimiento activo, envejecimiento en positivo. Biblioteca de Investigación. Universidad de La Rioja. https://doi.org/10.4141/cjps75-072
- OMS. (2015). Envejecimiento. https://doi.org//topics/ageing/es/index.html
- de Jaeger, C. (2018). Fisiología del envejecimiento. EMC – Kinesiterapia – Medicina Física. https://doi.org/10.1016/S1293-2965(18)89822-X
- Alvarado García, A. M., & Salazar Maya, Á. M. (2014). Análisis del concepto de envejecimiento. Gerokomos. https://doi.org/10.4321/S1134-928X2014000200002