Problemy z oddychaniem u dziecka

Trudności w oddychaniu lub duszności są objawami ze strony układu oddechowego i mogą występować z różnym nasileniem. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby pomóc dziecku.
Problemy z oddychaniem u dziecka

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Problemy z oddychaniem, duszności czy ataki astmy mogą się pojawić w każdym etapie rozwoju dziecka. Jeśli tylko zaobserwujesz taki stan u swojego malucha, niezależnie od tego, czy stan Twojego dziecka jest ostry, czy też nie, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z pediatrą.

Tylko lekarz może ustalić, co jest przyczyną problemu. Ponadto, jeśli weźmiesz pod uwagę kilka z naszych wskazówek, możesz poprawić stan dróg oddechowych dziecka, gdy tylko zauważysz problem.

Czytaj dalej!

Jako rodzice musimy być zawsze czujni, jeśli chodzi o duszności u dziecka. Umiejętność szybkiego wychwycenia i rozpoznania momentu, kiedy dziecko ma problemy z oddychaniem, może uratować mu życie.

Chociaż w większości przypadków może to być spowodowane zwykłym nagromadzeniem się śluzu, trudności w oddychaniu mogą być objawem cięższego schorzenia.

Co powinno się zrobić, kiedy Twoje dziecko ma problemy z oddychaniem?

Problemy z oddychaniem u dzieci

Trudności w oddychaniu lub duszności są objawami ze strony układu oddechowego i mogą występować z różnym nasileniem. Ta duszność może nawet objawiać się problemami z mową, ponieważ dziecko ma problem z nabieraniem oddechu podczas mówienia. 

Jednak będąc objawem, istnieje wiele warunków, które mogą go powodować. Rzeczywiście, może to być spowodowane przeziębieniem w wyniku gromadzenia się śluzu, który uniemożliwia dziecku prawidłowe oddychanie.

Może to być również spowodowane innymi schorzeniami, takimi jak na przykład zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, astma lub migdałki.

Duszność jest bezpośrednią przyczyną zmniejszenia się dostawy tlenu do organizmu w stosunku do jego zapotrzebowania. Może pojawić się w zaburzeniach wymiany gazowej w płucach (np. przy utrudnionym przepływie powietrza przez drogi oddechowe lub przy niewłaściwej budowie i pracy pęcherzyków płucnych).

Może także wystąpić w przypadku pogorszenia czynności mięśnia sercowego, które nie jest w stanie zapewnić dostatecznego przepływu krwi, a także w zaburzeniach składu krwi (np. zmniejszenia liczby krwinek przy anemii).

Wszystkie te przyczyny doprowadzają do utraty pełnego natlenienia organizmu i mogą powodować opóźnienia rozwoju, bóle głowy, płacz u małych dzieci i senność.

Podobnie duszność jest bezpośrednim objawem alergii (na przykład na kurz, roztocza czy pyłki kwiatów), zapalenia płuc i oczywiście również wtedy, gdy dziecko się krztusi jedzeniem lub fragmentem zabawki. Powinniśmy również pamiętać, że lęki i nadmierny stres mogą również prowadzić do epizodów duszności i ataków paniki. 

Co powinienem zrobić, jeśli moje dziecko ma problemy z oddychaniem?

Idź z dzieckiem do lekarza

Gdy dziecko ma problemy z oddychaniem

Jeśli Twoje dziecko ma uporczywe lub cięższe objawy, powinieneś koniecznie udać się z nim do lekarza, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i leczenie. Przede wszystkim, w zależności od rodzaju trudności z oddychaniem, jakie ma dziecko, musisz zdecydować, czy powinieneś iść do szpitala.

Jeśli Twoje dziecko wydaje głośne dźwięki i świsty, nie może zaczerpnąć oddechu, oddycha płytko i szybko, ma niebieskawe zabarwienie na ustach lub wyraźnie widać podczas oddychania wgłębienie w okolicy mostka, należy niezwłocznie udać się na pogotowia ratunkowego, aby je zbadać.

Ponadto, niezależnie od tego, czy jest to nagły wypadek, czy nie, należy skonsultować się z pediatrą w sprawie trudności z oddychaniem u dziecka, aby mógł on postawić właściwą diagnozę, określić przyczynę i skierować na leczenie lub do konkretnego specjalisty.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Intubacja: jakie leki należy stosować?

Zachowaj spokój

Bez względu na źródło duszności Twojego dziecka ważne jest, aby rodzice lub opiekunowie zachowali względny spokój. Jeśli ty się bardzo zestresujesz, możesz zdenerwować malucha, a nawet pogorszyć jego trudności w oddychaniu i pogłębić stan paniki.

Przy przewlekłym problemie z oddychaniem unikajcie „zanieczyszczonego” środowiska

Dziecko w aucie

Narażenie na dym tytoniowy, spaliny i inne problemy z zanieczyszczonym środowiskiem może bezpośrednio zagrażać zdrowiu układu oddechowego małych dzieci oraz osób cierpiących na alergię.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z oddychaniem, powinieneś bezwzględnie unikać miejsc, które są pełne dymu tytoniowego. Należy przestrzec domowników i gości, o niepaleniu w domu, często wietrzyć i odkurzać mieszkanie i wychodzić na spacery aby zaczerpnąć  jak najwięcej świeżego powietrza.

Tlen pomoże dziecku poczuć się lepiej i uspokoić w przypadku przewlekłych ostrych duszności.

W każdym razie, niezależnie od nasilenia problemów z oddychaniem, należy zawsze zapobiegać narażeniu nieletnich na tego typu środowisko. Ponadto warto udać się do alergologa jeśli problem nie ustępuje- być może terapia odczulania i specjalne leki pomogą w zelżeniu problemu.

Irygacja nosa

Irygacja i płukanie solą fizjologiczna jest najlepszą domową metodą na rozcieńczenie i usunięcie nagromadzonego w nosie śluzu. Ten sposób pomaga Twojemu dziecku lepiej oddychać i w ten sposób odblokowują się jego drogi oddechowe.

W przypadku niemowląt również zalecamy częste robienie tego zabiegu, jeśli dziecko jest podziębione i ma wzmożony wysięk z nosa. Zapobiega to kumulacji wydzieliny.

Irygacja nosa pomaga oczyszczać drogi oddechowe, zapobiegając zatykaniu się i gromadzeniu śluzu. Pomaga skutecznie łagodzić i zapobiegać pojawianiu się duszności. związanych z zatkanym nosem.

Jeśli jednak Twoje dziecko nadal ma problemy z oddychaniem, powinieneś udać się do lekarza. Być może nie jest to spowodowane zalegającą wydzieliną, ale jest objawem cięższej choroby lub alergii.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Co zrobić, aby oczyścić swoje płuca?

Połóż dziecko na plecach, z głową na lekkim podwyższeniu

Dziecko w łóżku

Niektórym dzieciom spanie z głową na lekkim oparciu, na przykład na puchatej poduszce, może pomagać lepiej oddychać niż gdy leżą na płasko. Odpowiednia pozycja do spania zapewni Twojemu dziecku dobry przepływ powietrza przez drogi oddechowe. A tym samym lepsze oddychanie i głębszy sen.

Pozycja dziecka do spania jest ważnym aspektem w zapobieganiu występowania duszności w nocy. Dlatego należy uniemożliwić dziecku cierpiącemu na duszności spanie na brzuchu lub leżenie na płasko. Pozycja półleżąca, twarzą do góry ułatwi odpływ śluzu i poprawi oddychanie.

Upewnij się, że powietrze w Twoim domu jest wystarczająco nawilżone i oczyszczone z bakterii i grzybów

Poziom wilgotności w domu może mieć duży wpływ na pojawienie się duszności. Z tego powodu, jeśli masz pod ręką nawilżacz powietrza, powinieneś go używać, aby utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie. Możesz dodać kilka kropli olejków eterycznych ułatwiających oczyszczanie dróg oddechowych.

Pamiętaj by regularnie czyścić nawilżacz powietrza, aby uniknąć rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych i pleśni.

W każdym razie, problemy z oddychaniem mogą mieć bardzo różne podłoże i przyczyny. Dlatego jeśli duszność jest nagła, ostra lub utrzymuje się przez wiele dni, należy skonsultować się z lekarzem. Tylko po niezbędnych badaniach lekarz będzie mógł zdiagnozować przyczynę i rozpocząć prawidłowe leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Hendriekje Eggink et al. “Clinical Scores for Dyspnoea Severity in Children: A Prospective Validation Study”, PLoS One. 2016; 11(7): e0157724.
    • Ana Alice Amaral Ibiapina Parente et al. “Perception of dyspnea in childhood asthma crisis by the patients and those in charge of them”, J. Pediatr. (Rio J.) vol.87 no.6 Porto Alegre Nov./Dec. 2011
    • Woodgate, Roberta, “The Experience of Dyspnea in School-Age Children with Asthma”, MCN, The American Journal of Maternal/Child Nursing,May/June 2009, Volume :34 Number 3 , page 154 – 161 [Buy]


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.