Problemy z erekcją - czy narkotyki mogą je powodować?
Aż po dziś dzień dolegliwość ta często uznawana jest za temat tabu. Problemy z erekcją mogą ujawnić się w trakcie aktu seksualnego, powodując szereg problemów we współżyciu. Wielu zastanawia się, co wywołuje problemy z erekcją i czy narkotyki mogą stanowić przyczynę?
Mężczyźni wykazujący problemy z erekcją, udając się do lekarza przechodzą badania fizyczne i psychologiczne. Problem bowiem może mieć podłoże zarówno anatomiczne jak i psychiczne. Należy wykluczyć więc możliwość, że zaburzenia są wynikiem stresu czy lęku.
Po odpowiednich testach, lekarz stawia diagnozę, kwalifikując problemy z erekcją do odpowiedniej kategorii. Zgodnie z ich etiologią. Można wskazać więc przyczyny neurogenne, wewnątrzwydzielnicze, naczyniotwórcze czy wywołane narkotykami i lekami.
Problemy z erekcją a leki i narkotyki
Mając na myśli związek występujący między narkotykami i zaburzeniami erekcji, najprawdopodobniej przychodzą Ci do głowy tzw. “ciężkie” bądź “twarde” narkotyki jak kokaina, czy heroina. Niesłusznie. Bowiem istnieje cały szereg narkotyków, które możemy uznać za jedną z przyczyn występowania problemów i zaburzeń erekcyjnych.
Na przykład: alkohol i tytoń są narkotykami, które mają stanowczo negatywny wpływ na nasze zdrowie i mogą ujawniać swoje konsekwencje właśnie podczas stosunku płciowego. Podobnie jak leki: przeciwdepresyjne, środki hormonalne czy te sercowo-naczyniowe. Wszystkie tego typu ingerencje chemiczne w organizm człowieka mogą powodować zaburzenia erekcji.
Zobacz także: Jak zadowolić kobietę w łóżku – 6 wskazówek
Leki i problemy z erekcją
Czy istnieje ścisły związek między przyjmowaniem leków a zaburzeniami erekcji? Owszem, zgodnie z wynikami badań przedstawionymi w artykule Narkotyki i seksualność: najwięksi wrogowie.
Dotyczy to także leków, które powszechnie przyjmowane są aby wspomóc życie seksualne. Oto kilka przykładów lekarstw, które negatywnie wpływają na zdolność erekcji:
- Środki uspokajające: bardzo często stosowane, w celu uspokojenia stanów lękowych i stresu. Są to benzodiazepiny, takie jak diazepam. Mogą zmniejszyć ochotę na seks i przeszkadzają w osiągnięciu pełnej satysfakcji. Zwłaszcza jeśli dawki są zbyt duże.
- Leki hormonalne: co najważniejsze, zawsze powinny być podawane pod nadzorem lekarza. W przeciwnym razie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że negatywnie wpłyną na zdolność do erekcji podczas stosunku.
- Leki przeciwdepresyjne: w niskich dawkach mogą okazać się pomocne i nawet poprawić życie seksualne osób cierpiących na depresję. Jednak w wielu przypadkach, kiedy dawki przyjmowanych leków są znaczne – wpływają niekorzystnie na seksualność i zmniejszają libido. Mogą powodować też impotencję.
Przy pierwszych oznakach niesprawności seksualnej, najlepiej od razu zgłosić się do lekarza – androloga, urologa lub seksuologa.
Narkotyki, seks i problemy z erekcją
Istnieje cały szereg narkotyków, które towarzyszą myśli o współżyciu seksualnym. Wszyscy znamy klasyczną wizję z filmów, kiedy tuż po udanym akcie, zapala się papierosa. Wydaje się to być nieszkodliwym nawykiem (abstrahując od stanowczo negatywnych skutków dla zdrowia) ale może mieć też wpływ na zdolność erekcji.
- Tytoń: u młodych ludzi, substancja ta może negatywnie wpływać na erekcję podczas seksu. Przyczyn w niej należy doszukiwać się, jeśli nie występują u nas depresja, lęki i inne zaburzenia, które mogą prowadzić do problemów z erekcją. Odrzucenie tego nawyku może przynieść zauważalną poprawę.
- Heroina: ten półsyntetyczny opioid to jeden z najcięższych dostępnych na świecie narkotyków. Co więcej, silnie działa na układ nerwowy, często depresyjnie. Bezsprzecznie wpływa na jakość życia seksualnego i prowadzi do impotencji. Może doprowadzić do całkowitego obniżenia libido. Zainteresowanie heroiną znacznie wzrosło w ostatnich latach, kiedy powróciła na czarne rynki wielu miast.
- Marihuana: nadmierne zażywanie tej rośliny może prowadzić do utraty zainteresowania seksem, tak jak w poprzednich przypadkach. Silnie wpływa na możliwości koncentracji i koordynacji ruchowej. Może więc prowadzić do trudności w seksie i niemożności osiągnięcia satysfakcji.
- Sterydy: ciągłe spożywanie sterydów prowadzi przede wszystkim do przerostu prostaty, zmniejszenia jąder i zaburzeń erekcji.
Zobacz również:
Zaburzenia erekcji a leki i narkotyki – podsumowanie
W tym artykule przedstawiliśmy tylko niektóre z przykładów, które mogą powodować zaburzenia erekcji. Pamiętaj, że wszystkie wymienione leki i rodzaje narkotyków są szkodliwe dla naszego zdrowia. Tak jak i negatywnie wpływają na nasze zdolności seksualne.
Pozbądź się ich ze swojego życia, zastępując te środki zdrowymi nawykami. Być może pomcona okaże się terapia, która pozwoli Ci zadbać o swoje psychiczne zdrowie.
Jak wiesz, wiele razy marihuana, alkohol czy inne narkotyki służą nam jako ucieczka od rzeczywistości. Często związane jest to z zaburzeniem samooceny. Biorąc pod uwagę konsekwencje tych środków odurzających – ich stosowanie może przynieść odwrotne efekty.
Oczywiście, leki antydepresyjne nierzadko stanowią nasz jedyny ratunek, stąd zaburzenia erekcji mogą pojawić się jako chwilowy skutek uboczny.
Ważne jest jednak, aby nasze problemy leczyć, unikając niektórych środków farmakologicznych i narkotyków. Przede wszystkim istnieje szereg naturalnych możliwości i zdrowych nawyków, które pozwolą Ci odzyskać balans i harmonię w życiu. Czy zauważyłeś wpływ narkotyków, bądź leków na Twoje życie erotyczne?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cabello Santamaría, Francisco. (2010). Aspectos psicosociales del manejo de la disfunción eréctil: Hábitos tóxicos y estilo de vida. La pareja en la disfunción eréctil. Psicoterapia y terapia de pareja. Archivos Españoles de Urología (Ed. impresa), 63(8), 693-702. Recuperado en 16 de marzo de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06142010000800016&lng=es&tlng=es.
- Prieto Castro, Rafael, Campos Hernández, Pablo, Robles Casilda, Rafael, Ruíz García, Jesús, & Requena Tapia, María José. (2010). Epidemiología de la disfunción eréctil: Factores de riesgo. Archivos Españoles de Urología (Ed. impresa), 63(8), 637-639. Recuperado en 16 de marzo de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06142010000800010&lng=es&tlng=es.
- Santibáñez, Claudio, Anchique, Claudia, Herdy, Artur, Zeballos, Cecilia, González, Graciela, Fernández, Rosalía, Araya, Ma. Virginia, & Soto, Paula. (2016). Prevalencia de disfunción eréctil y factores asociados en pacientes con indicación de rehabilitación cardíaca. Revista chilena de cardiología, 35(3), 216-221. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-85602016000300002