Prezenty, które mają wynagrodzić brak czasu
Dzieci, które mają wszystko… Prezenty mają wynagradzać im czas spędzony bez rodziców i brak należytej uwagi z ich strony. Czy jednak przedmioty są w stanie zastąpić wspólnie spędzony czas oraz więź, która buduje się miedzy dzieckiem i rodzicem, gdy wspólnie robią różne rzeczy? Dowiedz się więcej na ten temat!
Który z rodziców nie chce, by jego pociecha miała wszystko. Spędzamy więc w pracy całe dnie, aby zarobić na modne zabawki, markowe ciuchy, atrakcyjne wycieczki, lekcje angielskiego, studia dla dzieci… Lista wydatków zdaje się nie mieć końca. A czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, że być może twoje dziecko wcale nie potrzebuje tego wszystkiego.
Nawet najdroższe prezenty nie są w stanie wynagrodzić braku czasu oraz uwagi ze strony rodziców. Takie postępowanie może prowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju emocjonalnym młodego człowieka.
Prezenty nie są wyrażeniem miłości
Kochamy swoje dzieci ponad wszystko i właśnie dlatego chcemy dać im wszystko, co najlepsze. Jednakże do prawidłowego rozwoju nasze pociechy potrzebują niewiele przedmiotów materialnych. Oczywiście powinniśmy im zapewnić dach nad głową, godny dom, ubrania, materiały szkolne itp. To w połączeniu ze wspólnie spędzanym czasem w zupełności im wystarczy.
No właśnie… Wspólnie spędzany czas to często coś, czego nie jesteśmy w stanie swojemu dziecku zapewnić. Niby tak podstawowa potrzeba, ale nie potrafimy jej sprostać. Gdzie zatem tkwi problem? Dlaczego wciąż wydaje nam się, że dla dziecka lepsze są drogie zabawki niż chwila wspólnej gry w piłkę?
Odpowiedź jest bardzo prosta – tak bardzo skupiamy się na materialnym aspekcie życia, iż zaczynamy wierzyć w to, że rzeczywiście jest on najważniejszy. Aby zrekompensować dziecku brak czasu, kupujemy mu prezenty i myślimy, że nimi załatwimy sprawę. Niestety ta droga nie jest usłana różami. Pociecha będzie się ich domagała znacznie więcej i więcej.
Dowiedz się więcej na ten temat i znajdź rozwiązanie swojego problemu. Nie ty jeden zmagasz się z tym problemem. Jest on wręcz plagą naszych czasów. Jeśli nie masz czasu dla rodziny, powinieneś lepiej się zorganizować. Dzięki szybkiej i odpowiedniej reakcji unikniesz poważnych problemów w rozwoju emocjonalnym swojego dziecka.
Przeczytaj również: Napady złości u dzieci – 5 wskazówek, jak ich uniknąć
Prezenty – jak wpływają na zdrowie emocjonalne dziecka?
Zaburzenia rozwojowe u dziecka zaczynają się wówczas, gdy ma ono zbyt wiele zabawek i co chwilę dostaje kolejny prezent. Maluch zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, że może mieć wszystko, co mu się tylko zamarzy.
Zaczyna więc manipulować rodzicem, który kierowany poczuciem winy za brak czasu dla swojej pociechy, będzie spełniał kolejne zachcianki.
Za takie zachowanie absolutnie nie należy winić dziecka. Jest ono jedynie ofiarą modelu wychowania, jak został mu narzucony. Takie zachowanie jest jasnym sygnałem, że poświęcasz swojej pociesze zbyt mało czasu.
Zastanawiałeś się, że może zamiast nowego telefonu, dziecko wolałoby spędzić z tobą popołudnie. Maluch, który nie otrzymuje należnej uwagi ze strony rodziców, nieustannie będzie się jej domagał. W tym przypadku będą to niekończące się prezenty.
Można jednak temu zaradzić. Wystarczy tylko wprowadzić w życie odpowiednie normy. Niestety będą one dotyczyły zarówno dziecka, jak i ciebie. Dziecko powinno mieć świadomość, że na prezenty trzeba sobie zasłużyć, a nie po prostu je egzekwować.
Jak stwierdzić, czy twoje dziecko ma problemy emocjonalne?
Wystarczy przyjrzeć się zachowaniu dziecka. Bardzo łatwo zauważyć, gdy prezenty są dla niego rekompensatą za brak uwagi na co dzień.
- Dziecko wykazuje bardzo niski poziom tolerancji.
- Łatwo popada w frustrację.
- Ma bardzo zubożałą wyobraźnię.
- Jest kapryśne i rozwydrzone.
- Nie ma szacunku do rzeczy materialnych.
- Jest nastawione tylko na konsumpcję.
- Jest samolubne i egoistyczne.
Kiedy rówieśnicy dostają jakiś prezent, twoja pociecha natychmiast chce coś podobnego. Aby temu zaradzić, musisz uświadomić swojemu dziecku, że każda rodzina jest inna i nie wszyscy mogą sobie pozwolić na posiadanie tego samego. Powinieneś też zacząć uczyć swą pociechę szacunku do pieniędzy.
Jak można poskromić roszczeniowe dziecko?
Zadaniem rodzica jest pokierowanie dzieckiem tak, aby wyrosło na odpowiedzialnego i wartościowego człowieka. Stąd tak istotny jest model wychowania, jaki przyjmiemy we własnym domu. Bez wątpienia najlepszym sposobem na naukę życia jest wspólne spędzanie czasu na grach, zabawach i wykonywaniu codziennych obowiązków.
W ten sposób dziecko już od najmłodszych lat będzie miało świadomość, że najcenniejszym dla niego prezentem są wspólnie spędzane z tobą chwile. Oczywiście prezenty też są potrzebne, ale tylko od czasu do czasu i to na specjalne okazje. A co by powiedziało twoje dziecko na prezent w postaci biletu na ulubiony mecz, wspólnego wyjścia na hamburgera czy do zoo?
Prezenty czy nauka wartości?
Bez wątpienia najlepszym sposobem na to, by dana osoba doceniła prezent, jest wybranie czegoś wyjątkowego, osobistego bądź samodzielne jego wykonanie. Kiedy dziecko będzie wiedziało, że dany prezent kosztował cię dużo wysiłku bądź pieniędzy, zacznie bardziej szanować rzeczy materialne.
Przeczytaj również: Syndrom bogatego dziecka – to jest wina rodziców!
Zasada czterech prezentów
Świetną metodą na oduczenie dziecka “wychciewania” prezentów jest zasada czterech prezentów. Polega ona na wybraniu przez dziecko:
- Jednego przedmiotu, który mogłoby nosić ze sobą (na przykład hulajnogi)
- Jednej książki (ulubiony przez dziecko gatunek)
- Czegoś, czego bardzo pragnie (marzenie, którego spełnienia maluch domaga się od miesięcy)
- I czegoś, czego rzeczywiście potrzebuje (na przykład materiałów do pielęgnacji swojego hobby czy czegoś do szkoły)
Dzięki tej metodzie dziecko będzie musiało głębiej przemyśleć swoje potrzeby i nie będzie się skupiało na niepotrzebnych zabawkach, które następnego dnia wylądują w kącie.
Zabawa bez zabawek
Naucz swoje dziecko, że można bawić się bez zabawek. Aby świetnie spędzić czas, wystarczy towarzystwo, bogata wyobraźnia i kreatywność. Jeśli poświęcisz swojej pociesze wystarczającą ilość czasu na robienie fajnych rzeczy, z pewnością przestanie cię prosić o drogie prezenty. Dla niej czas spędzony z tobą będzie najbardziej wartościowym podarkiem.
Kiedy musisz coś zrobić w domu, zachęć swoje dziecko, aby ci pomogło. Przecież możecie dobrze się bawić nawet naprawiając popsutą szafkę czy przycinając żywopłot. Możecie też na chwilę usiąść w ciszy i poczytać. Do tego nie potrzeba żadnych zabawek!
Miłość jest warta więcej niż najdroższe prezenty
Co się robi w miłości, jest zrobione dobrze. – Mawiał Van Gogh. I miał rację. Pamiętaj, że w momencie gdy zdecydowałeś się na posiadanie dziecka, świadomie podjąłeś się misji jego wychowania. Nie można tego zrobić, nie dysponując czasem.
Zorganizuj więc swój dzień tak, abyś codziennie miał chwilę na zabawę z nim oraz rozmowę. Będziecie się świetnie bawić i z pewnością wiele się od siebie nauczycie!
Prezenty – konsekwencje ich nadmiaru
Wynagradzanie dziecku braku czasu prezentami może mieć poważne konsekwencje zarówno dla dziecka, jak i dla jego otoczenia.
- Liczne i częste prezenty to spory wydatek dla rodziców.
- Nowe zabawki izolują dziecko od rodzica. Zamiast bawić się wspólnie, malec zajmuje się sam sobą.
- Dziecko zaczyna mieć problemy z wyrażaniem swoich emocji.
- Brakuje mu tolerancji i często ulega frustracji.
- Nie ma szacunku ani do rzeczy materialnych, ani do ludzi.
Podsumowując…
Jeśli chcesz, by twoje dziecko nie wyrosło na egoistę, musisz poświęcać mu więcej czasu. Staraj się robić z nim rzeczy, które nie kosztują dużo: pójdźcie do kina, pograjcie w piłkę, bawcie się kreatywnie… Najważniejsze, abyście dzielili codzienne życie.
Nawet jeśli masz dużo pracy i obowiązków, zacznij bardziej doceniać czas spędzony z własnym dzieckiem. Płynie on tak szybko, że ani się obejrzysz, a maluszek będzie już dorosły. Będziesz żałować, że nie spędziliście tych wszystkich lat razem. Pamiętaj, że dzieci naśladują dorosłych. Jeśli twoja pociecha będzie widziała, że jesteś wartościową osobą, sama na taką wyrośnie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Miller, M. (2015). The Gift of Enough: Raising Grateful Kids in a Culture of Excess. WestBow Press.
-
Killian, G. A. (2016). Successful Parenting: The Greatest Gift to Give Your Child. AuthorHouse.
-
Blanco, P. J., & SHEELY‐MOORE, A. I. (2012). Gift giving and receiving in child‐centered play therapy: An ethical response. The Journal of Humanistic Counseling, 51(1), 66-77.