Presja grupowa: pomóż dziecku się z nią zmierzyć

Presja grupowa może wpłynąć na poczucie własnej wartości dziecka i wpłynąć na jego decyzje. Ważne jest, aby okazywać mu swoje wsparcie i prowadzić je, aby nie straciło swojej autonomii.
Presja grupowa: pomóż dziecku się z nią zmierzyć

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Presja grupowa to rzeczywistość, z którą dzieci i młodzież bardzo szybko spotykają się w swoim życiu. Wpływa na wiele aspektów w zachowaniu Twojego dziecka, takich jak sposób ubierania się, a także radzenie sobie lub nie z innymi ludźmi.

Presja grupowa może leżeć u podstaw działań Twojego dziecka, takich jak picie alkoholu, uprawianie seksu lub używanie narkotyków. Z tego powodu obecnie jest to jedna z kwestii, która bardzo martwi rodziców.

Człowiek jest z natury istotą społeczną. Z tego powodu przy wielu okazjach zwracamy uwagę na opinie i krytykę naszego otoczenia. Jest to szczególnie istotne na etapie dzieciństwa i dojrzewania. W tym okresie, wychowanie i doradztwo rodziców mają kluczowe znaczenie w pokonywaniu wszystkich przeciwności.

Całe wychowanie, które Twoje dziecko odbierze w domu, pomoże mu, gdy znajdzie się pod presją grupy. Pierwsze decyzje w jego życiu podejmujesz Ty, jako rodzic. Dlatego, gdy przyjdzie moment, kiedy Twoje dziecko będzie musiało samo zdecydować, może to być przytłaczające i stać się problemem.

Twoim obowiązkiem jest więc takie pokierowanie nim go przez pierwsze lata życia, aby w przyszłości podejmowało najlepsze decyzje.

Na czym polega presja grupowa?

Presja grupowa jest dziś obecna wszędzie. Jednak bardziej powszechnie spotyka się ją w szkołach, a nawet na uniwersytetach. W tych miejscach powstają małe grupy społeczne, składające się z nastolatków w tym samym wieku o wspólnych zainteresowaniach. Grupy te same w sobie mogą nie być złe, ale mogą w bardzo silny sposób wpływać na innych.

W tych różnych grupach presji społecznej zazwyczaj występuje jeden lub kilku przywódców. Często są to chłopcy lub dziewczęta, cieszący się dużą popularnością, którzy w większości przypadków podporządkowują sobie innych.

Aby stać się częścią tego rodzaju klanu, trzeba spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim jednak trzeba mieć te same upodobania i ten sam sposób ubierania się, myślenia, a nawet mówienia.

Presja grupowa w szkole

Takie grupy składają się najczęściej z kilku osób. Jednak ich działania są wynikiem decyzji tylko jednej osoby. W tym przypadku lidera. Podobnie, wszyscy, którzy chcą należeć do grupy, muszą spełniać pewne wymagania. Obejmują one wygląd fizyczny, status społeczny i różne działania, którymi zajmuje się grupa.

Dlaczego to takie ważne, aby pomóc dziecku radzić sobie z presją rówieśników?

Jako ojciec lub matka powinieneś pamiętać, że wiek młodzieńczy to trudny okres. W tym czasie Twoje dziecko odkrywa, kim jest, a także swoje zdolności, obowiązki i miejsce na świecie.

Aby komunikacja i zaufanie między matką a dzieckiem lub ojcem a dzieckiem wzrosły, bardzo ważne jest słuchanie go, rozumienie i pomaganie mu w każdych okolicznościach. 

Presja grupowa niekoniecznie musi być negatywna. Musisz jednak ustalić różnicę między dobrem a złem i nauczyć swoje dziecko, jakie są wyznaczone dla nich granice. Ważne jest, aby zająć się każdą zmianą postawy, którą zauważysz u swojego dziecka w tym czasie. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której problem stanie się poważny.

Musisz sprawić, by nastolatek zrozumiał, że każdy czyn ma konsekwencje. Konieczne jest, aby nauczył się mówić NIE, gdy sytuacja tego wymaga, i nie czuł się winny za odrzucenie czegoś. Wszystkie decyzje, które podejmuje, powinny być podejmowane, ponieważ ich chce, a nie dlatego, że jest pod presją grupy ludzi.

Rola rodziców w samoocenie dzieci a presja grupowa

Rola, jaką odgrywasz w rozwoju poczucia własnej wartości Twojego dziecka, ma fundamentalne znaczenie. Kiedy akceptujesz jego upodobania lub działania, które chce podejmować, zatwierdzasz jego decyzje, a co za tym idzie, wzmacniasz jego osobiste poczucie pewności.

W takim przypadku Twoje dziecko poczuje się zdolne do podejmowania samodzielnych działań i decyzji. Ponadto poczuje się docenione i wspierane, co jest podstawowym filarem poczucia własnej wartości.

Matka i córka

Jednym z głównych elementów budowania poczucia własnej wartości jest poczucie przynależności, które jest przeciwne poczuciu wykluczenia. Rodzina jest bez wątpienia pierwszym i najważniejszym jądrem przynależności.

Jest to również jedyne miejsce, w którym dzieci otrzymują bezwarunkową miłość. Podstawowym warunkiem osiągnięcia wysokiego poczucia własnej wartości u dziecka jest doznawanie akceptacji w domu.

Ten etap jest trudny zarówno dla Twojego dziecka, jak i dla Ciebie, więc musisz mieć dużo cierpliwości. Podamy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci wzmocnić poczucie własnej wartości Twojego dziecka, dzięki czemu nauczy się opierać presji grupowej.

Naucz dziecko nawiązywać zdrowe kontakty z innymi

Socjalizacja to proces, który trwa przez całe życie. Zaczyna się w momencie, gdy dziecko po raz pierwszy nawiązuje relacje z ludźmi wokół niego. Większość dzieci nie ma problemów ze zdobywaniem przyjaciół lub kolegów.

Jednak niektóre dzieci napotykają opory, żeby nawiązywać relacje, ponieważ brakuje im umiejętności społecznych. Dobra wiadomość jest taka, że z pomocą całej rodziny Twoje dziecko może nauczyć się rozpoczynać przyjaźnie.

Nie zanudzaj jednak swojego dziecka długimi rozmowami o tym, co powinno zrobić, aby być dobrym przyjacielem lub kolegą z klasy. Pokaż mu na przykładzie znaczenie przyjaźni. Naucz je, jak powinno się zachowywać wobec nowych kolegów.

Na przykład dobrym sposobem będzie zapraszanie znajomych z dziećmi do domu i spędzanie razem weekendowego popołudnia. Twoje dziecko będzie obserwować, jak dogadujesz się z przyjaciółmi.

A Ty będziesz mieć okazję obserwować, jak Twój potomek zachowuje się wobec nowych znajomych w swoim wieku. Jeśli widzisz jakąś dziwną postawę, wieczorem możesz z nim rozmawiać i pomóc mu uświadomić sobie jego błędy.

Wspieraj zdolności swojego dziecka

Dzieci mają marzenia i cele krótko, średnio i długoterminowe. Często młodzi ludzie mówią, że kiedy dorosną, zostaną lekarzami lub wymieniają jakikolwiek inny zawód, który im się podoba. Wspieraj te pomysły, nawet jeśli Twoje dziecko jest jeszcze bardzo małe.

Jeśli jest małe i chce być chirurgiem, kup mu zestaw lekarza dla dzieci do zabawy. A potem, kiedy trochę podrośnie, możesz zapisać je na kurs pierwszej pomocy. Zapisanie dziecka na warsztaty, które mu się podobają, pobudzi jego rozwój intelektualny i zwiększy jego pewność siebie.

Pomoże też w procesie podejmowania decyzji. Nie ograniczaj jego nauki. Jeśli zadaje pytanie na dowolny temat, staraj się odpowiedzieć jak najdokładniej i jak najprościej. W przypadku, gdy nie masz zbyt wielu informacji na tematy, które niepokoją Twoje dziecko, szukajcie i uczcie się razem.

Poznaj przyjaciół i kolegów dziecka

Kiedy Twoje dziecko jest małe, to Ty zazwyczaj wybierasz mu przyjaciół. W większości przypadków są to dzieci Twoich przyjaciół z dzieciństwa, szkoły lub pracy. Jednak, kiedy Twoje dziecko zacznie spędzać więcej czasu w szkole niż w domu, to ono zdecyduje, kogo wybierze do kręgu swoich przyjaciół i kolegów z klasy.

Komunikacja odgrywa zasadniczą rolę w tym aspekcie. Zadawanie pytań o to, kim są jego przyjaciele, pomoże Ci rozpoznać czy dziecko podjęło dobrą decyzję. Możesz również zorganizować wycieczkę ze wszystkimi jego znajomymi. Dzięki temu, będziesz mieć okazję obserwować, jak się dogadują i co lubią robić razem.

Presja grupowa może przynieść poważne konsekwencje

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy dzieci i młodzież działają w grupie, zdobywają się na większą śmiałość, a nawet zuchwałość. Zwłaszcza jeśli chodzi o działania, które mogą przynieść poważne konsekwencje.

Bardzo często takie grupy planują przygody lub działania, które mają na celu „złamanie norm”. Na przykład pójście na wagary lub wybranie się gdzieś bez pozwolenia.

Czasami są to drobne wybryki nie wymagające specjalnej troski, ale kiedy nastolatkowie zaczynają odczuwać presję grupy, robią dużo poważniejsze rzeczy. To właśnie grupowa presja popchnęła niektórych do palenia papierosów, popełniania drobnych kradzieży, okłamywania rodziców a nawet do okrucieństwa wobec innych dzieci.

Nastolatka na imprezie

Członkowie tych grup nie są w rzeczywistości przyjaciółmi Twojego dziecka. Oni tylko nim manipulują i podporządkowują je sobie, a to nie są cechy przyjaźni. Dlatego musisz uświadomić swojemu nastolatkowi, że może wystawić na szwank swoją fizyczną i moralną integralność.

Pomóż mu ponadto zrozumieć, że te działania przyniosą poważne konsekwencje, z którymi będzie musiał się zmierzyć, jeśli pozwoli, by kierowała nim presja grupowa.

Wnioski

Presja grupowa o negatywnym wpływie zagraża indywidualności i prawu do decydowania Twojego dziecka. Dlatego jako rodzic powinieneś być wyczulony na wszelkie zmiany w zachowaniu swojej pociechy. To Ty jesteś dla niego przykładem. Jeśli podejmujesz dobre decyzje, prawdopodobnie ono również to zrobi.

Jest wielka różnica między tym, gdy Twoje dziecko samo wybiera, co ma nosić, a tym, kiedy ubiera się w określony sposób, ponieważ podporządkowuje się presji grupy. Pomóż mu rozwijać własną autonomię i dzień po dniu wzmacniaj jego poczucie własnej wartości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.