Prawo niezamierzonych konsekwencji - na czym polega?

Prawo niezamierzonych konsekwencji to prawo, zgodnie z którym czasami rezultaty bardzo różnią się od naszych pierwotnych intencji. Więc co możemy zrobić? Dowiedz się więcej w tym artykule!
Prawo niezamierzonych konsekwencji - na czym polega?
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2022

„Trzepotanie skrzydeł motyla może wywołać huragan w innej części świata”. Tym zdaniem możemy podsumować w jaki sposób działa prawo niezamierzonych konsekwencji. Chociaż ta teoria jest używana jako przykład teorii chaosu, ma ona również konotacje psychologiczne. Oznacza to, że w wielu przypadkach nie można przewidzieć konsekwencji określonego działania. To samo dotyczy wydarzeń, które nie zostały przewidziane.

Prawo niezamierzonych konsekwencji

Prawo niezamierzonych konsekwencji sugeruje, że kiedy podejmuje się pewne decyzje, często pomija się coś w tym, w co wierzymy, że się wydarzy. To ten margines niepewności, który nie pozwala na całkowite przewidzenie scenariusza. Dzieje się tak z powodu złożoności samego życia, ale także z innych powodów, takich jak zmieniające się okoliczności.

Znaczenie tego, co podnosi to prawo, to niejawna idea potencjału. Oznacza to, że każda decyzja lub projekt ma różne scenariusze, które możemy sobie wyobrazić. Jednak są one modyfikowane przez różne czynniki, takie jak czas, społeczeństwo lub osobowości.

Tak działa ewolucja i ruch. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że odkrycie pewnego faktu może prowadzić do innych i do narodzin kolejnych rzeczy. Pomyśl na przykład o odkryciu DNA. W tym sensie niezamierzone konsekwencje mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Mogą oznaczać postęp lub zniszczenie.

Efekt domino
Efekt domina jest uważany za bardziej złożony i mniej liniowy, gdy myślimy o niezamierzonych konsekwencjach.

Pochodzenie niezamierzonych konsekwencji

Robert Merton, znany socjolog, zainteresował się analizą funkcjonalną. Zastanawiał się, w jaki sposób dane wpływają na struktury, powodując określone konsekwencje. W ten sposób starał się połączyć to, co znamy jako środek-działanie-cel, odrzucając ideę liniowości. Jeśli zdarzy się A, nie zawsze doprowadzi to do B.

W ten sposób można uświadomić sobie, że niejednokrotnie ludzie są zaangażowani w osiąganie określonych celów, których wyniki są dalekie od oczekiwanych. W ten sposób można było zareagować na napięcia i dysfunkcje społeczne, które powodują zaburzenie.

Na przykład możemy pomyśleć, że pewien środek może być korzystny dla grupy społecznej. Jednak często pojawia się opór przed zmianą, który to utrudnia. Tak więc, zamiast pozytywnego wyniku, mamy do czynienia z negatywną reakcją społeczną.

Na co zwrócić uwagę w codziennym życiu

Prawo niezamierzonych konsekwencji działa na małą, średnią i dużą skalę. Oznacza to, że ma ona zastosowanie w środowisku domowym, w pracy, ale także na poziomie państwa, w odniesieniu do polityków. Stąd jego korzyść lub niebezpieczeństwo może dotyczyć większej lub mniejszej liczby osób.

Chociaż nie wszystko da się przewidzieć, niektóre działania, które można wziąć pod uwagę, aby nie stracić z oczu skutków prawa niezamierzonych konsekwencji, są następujące:

  • Myśl w perspektywie średnio- i długoterminowej. Sugeruje się, aby projektować zmiany w różnych scenariuszach czasowych. Na przykład wyobraź je sobie za 10 miesięcy i 10 lat.
  • Rozmawiaj z różnymi ludźmi. Pozwoli to na różne perspektywy. Często podejmuje się działania lub podejmuje decyzje na podstawie własnego pomysłu, ale rzeczywistość reakcji innych jest nieznana. Kierowanie się intersekcjonalnością powinno być imperatywem w każdej decyzji.
  • Myśl kreatywnie. Wiąże się to z możliwością projekcji scenariuszy i wyników w zupełnie inny sposób niż oczekiwano, z obiektywem skierowanym na to, co najmniej oczekiwane. Innymi słowy, chodzi o myślenie nieszablonowe.
  • Wyobraź sobie najlepsze i najgorsze rezultaty. Na przykład, aby ocenić potencjalną szkodę lub korzyść z podjęcia określonego działania, należy ocenić, co stanie się w najlepszym i najgorszym scenariuszu, skalując wpływ tej decyzji do maksimum.
  • Zadaj sobie pytanie, dlaczego coś robisz. Zapamiętaj i zastanów się nad pierwotną intencją. Czasami odkrywamy, że tak naprawdę nie chodzi o altruistyczne cele związane z systemem społecznym, z którego chcemy skorzystać, ale o osobiste, egoistyczne powody.
  • Zapytaj o odwracalność decyzji. Za każdym razem, gdy robimy krok do przodu, scenariusz się zmienia. Jeśli jednak wynik jest szkodliwy, musimy wiedzieć, czy można się wycofać.
Rozdroże. Prawo niezamierzonych konsekwencji
Podejmując ważne decyzje, zawsze powinniśmy brać pod uwagę najgorszy i najlepszy ze wszystkich możliwych scenariuszy.

Prawo niezamierzonych konsekwencji – zawsze jest margines

Ta teoria zachęca nas również do położenia kresu idei, że jesteśmy systemem zamkniętym. Dlatego nawet jeśli wierzymy, że wszystkie czynniki znajdują się pod naszą kontrolą, nieprzewidziane czynniki pojawiają się za każdym razem, gdy ludzie zainterweniują.

Wszyscy jesteśmy pod wpływem różnych okoliczności i mamy różne trajektorie i doświadczenia. Wszyscy jesteśmy również pod wpływem emocji, myśli i uczuć. Dlatego zawsze istnieje margines, którego nie możemy przewidzieć. Naszymi ograniczeniami muszą zawsze kierować się etyką i poszanowaniem praw w najszerszym znaczeniu: dla ludzi, dla ekosystemów, dla zwierząt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Noguera, J. A. (2003). Robert K. Merton. Papers: revista de sociologia, 161-164.
  • Cataño, Gonzalo (2006). Robert K. Merton. Espacio Abierto, 15(1y2),369-389.[fecha de Consulta 1 de Mayo de 2022]. ISSN: 1315-0006. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=12215219

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.