Pranie wełnianego koca - o czym należy pamiętać
Koce wykonane z naturalnych tkanin, takich jak wełna, są bardzo delikatne. W końcu, aby uzyskać produkt końcowy, materiał poddano wielu procesom przemysłowym. Ogólnie rzecz biorąc, są one doskonałej jakości i bardzo delikatne. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się, temu jak powinno się odbywać pranie wełnianego koca, aby utrzymać go w dobrym stanie.
Czy wełniane koce można prać ręcznie lub w pralce? Czy wymagają czyszczenia na sucho? Jak najlepiej je prać, nie niszcząc ich naturalnych włókien? Rozwiejemy wszelkie wątpliwości na ten temat, aby Twoje wełniane koce były czyste i aby jak najdłużej wyglądały jak nowe.
Pranie wełnianego koca – jak często?
Wierzcie lub nie, ale wełna przechodzi proces samooczyszczania. Oznacza to, że naturalnie odpycha brud, bez pomocy jakichkolwiek środków czyszczących. W tym kontekście zaleca się częste wietrzenie.
Czasami jednak mamy puchowy koc lub kołdrę wypełnioną wełną, a tkanina, która ją pokrywa, brudzi się i trzeba ją wyprać, bo nie ma innego wyjścia. Jak w takim przypadku powinno wyglądać pranie wełnianego koca?
Przeczytaj również: Biały ocet to doskonały dodatek do prania ubrań
Ręczne pranie wełnianego koca
Przede wszystkim przeczytaj uważnie etykietę koca, bo właśnie tam znajdziesz informacje o tym, jaki rodzaj prania, temperatura wody i zalecany rodzaj mydła będą najbardziej odpowiednie.
Następnie, pamiętając o tych informacjach, możesz przystąpić do działania, uwzględniając poniższe sugestie:
- Użyj wanny lub dużego pojemnika. Napełnij go ciepłą wodą i dodaj neutralne mydło lub łagodny detergent. Następnie musisz całkowicie zanurzyć koc. Nie dodawaj płynu do zmiękczania tkanin. Lepiej sprawdza się samo mydło.
- Pozwól mu namaczać się przez dwie godziny lub więcej. Nie próbuj szorować ani używać gąbki do usunięcia konkretnej plamy.
- W celu wypłukania opróżnij wannę i ponownie napełnij ją czystą wodą. Nie trzeba wyciskać wody z koca, ponieważ można uszkodzić jego strukturę. Jeśli pozostaną jakiekolwiek pozostałości produktu, sama wełna usunie je w naturalnym procesie.
- W celu osuszenia opróżnij wannę i pozostaw koc bez wyżymania. Wełna samodzielnie uwolni wodę z włókien. Jednak zanim koc przestanie kapać i będzie tylko wilgotny, mogą upłynąć nawet 2 lub 3 godziny.
- Na koniec koc należy pozostawić do wyschnięcia na świeżym powietrzu, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ może to wpłynąć na oryginalne kolory.
Metodę tę można również zastosować do innych wyrobów wełnianych.
Jak prać wełniane koce w pralce
To nie powinna być pierwsza ani nawet druga opcja prania wełnianego koca. Jeśli jednak zdecydujesz się kontynuować, spróbuj użyć specjalnego programu do odzieży wełnianej z zimną wodą i wyeliminuj cykl wirowania. To ważne, ponieważ wełniane ubrania mają tendencję do kurczenia się.
Jeśli Twoja pralka nie ma programu do wełny, wybierz program do delikatnych ubrań.
Inną sugestią jest przechowywanie koca na płaskiej powierzchni przez noc, aby zapobiec uszkodzeniu przez bezpośrednie światło słoneczne. Unikaj też wieszania koca, ponieważ mógłby się zdeformować pod własnym ciężarem.
Czyszczenie na sucho
Jest to niewątpliwie jedna z najbezpieczniejszych alternatyw dla prania wełnianych koców i utrzymywania ich w stanie nienaruszonym. Pracownicy pralni chemicznych są profesjonalistami i wiedzą, co robią , więc bez obaw możesz im powierzyć to zadanie.
Inne alternatywy dla czyszczenia wełnianych koców
Jak wspomnieliśmy na początku, należy w miarę możliwości unikać prania wełnianego koca. Jak więc zachować czystość? Oto kilka praktycznych wskazówek:
- Wietrzenie: Wietrzenie wełnianego koca jest niezbędne do utrzymania go w optymalnym stanie. Najlepiej wstrząsać nim codziennie i powiesić go na kilka godzin w miejscu, w którym przewieje go świeże powietrze.
- Odplamiacz: W przypadku plam w określonym miejscu nie trzeba prać całego koca, ale można działać miejscowo. Włókno wełny odpycha wodę, więc jest on hydrofobowy. Naturalne składniki tego włókna działają rozluźniająco na cząsteczki brudu. Jeśli ma plamę, spróbuj spryskać ją wodą z mydłem, aby sprawdzić, czy zniknie. Nigdy nie pocieraj, gdy to robisz.
- Czyszczenie parą: Ta opcja jest optymalna, zwłaszcza jeśli na kocu nagromadził się silny zapach, taki jak zapach jedzenia lub wilgoci. Jeśli masz w domu odkurzacz parowy, możesz dodać olejki eteryczne, aby nadać mu pożądany aromat.
Przy zachowaniu ostrożności wełniany koc można prać
Mamy nadzieję, że wykorzystasz wszystkie te informacje, aby Twoje wełniane ubrania wyglądały jak nowe. Pamiętaj, że wełniane koce mają dwóch śmiertelnych wrogów: wyżymanie ich i wieszanie w pionie.
Jeśli zauważysz, że po wypraniu koc jest nadal mokry, możesz użyć ręczników, aby wchłonąć nadmiar wilgoci. Z drugiej strony pamiętaj, aby nigdy nie wieszać go pionowo, ponieważ spowoduje to jego odkształcenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gómez, Ó. T. (2009). Cadena productiva de lana de oveja en el sector textil y de confecciones. Industrial data, 12(2), 73-80.
- Urgilés Ortíz, J. T. (2020). Experimentación con las técnicas de tinturado natural y afieltrado de lana de oveja y fibra de alpaca(Bachelor’s thesis, Universidad del Azuay).
- Sánchez Llanos, M. L. (2020). La experimentación en el tinturado natural de lana de oveja y fibra de alpaca(Bachelor’s thesis, Universidad del Azuay).
- Otegui, P. (2015). Lana: fibra natural, renovable y autosustentable. Del campo a la tienda. XLIII Jornadas Uruguayas de Buiatría.
- Vílchez Maldonado, S. (2005). Nuevos tratamientos de lana con enzimas.
- Wadel, G. (2009). Aislamientos térmicos renovables y reciclados de lana de oveja y algodón: Un aporte a la construcción sostenible. Revista de Arquitectura, 15(20), ág-27.