Praca zdalna – jak wpływa na twoje zdrowie?

Praca zdalna – jak wpływa na twoje zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada, 2020

Praca zdalna to opcja, która w ostatnich czasach nabiera szczególnego znaczenia. W tym artykule przedstawimy Ci zarówno jej zalety, jak i konsekwencje dla zdrowia.

Kobieta medytująca przy komputerze

W ostatnim czasie wiele osób przestało pracować w stacjonarnym miejscu i przestawiło się na pracę zdalną. Pracę zdalną, czyli wykonywaną w domu, przy użyciu komputerów i Internetu.

Praca zdalna to dla większości nowa sytuacja, która ma zarówno zalety, jak i wady. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak taka forma wykonywania zawodowych obowiązków może wpływać na zdrowie.

Czym jest praca zdalna?

Choć nie jest to opcja możliwa dla wszystkich rodzajów zawodów, telepraca czy praca zdalna polega na pełnieniu funkcji w firmie w miejscu oddalonym od jej siedziby; to znaczy bez konieczności chodzenia do biura.

Odbywa się to za pomocą technologii komunikacyjnych, czy to za pośrednictwem wideokonferencji, poczty elektronicznej, programów czy innych narzędzi cyfrowych.

Jakie są jej zalety? Oczywiście w sytuacji, przez którą obecnie przechodzimy, główną zaletą telepracy okazuje się to, że pozwala ona na kontynuowanie pracy bez wychodzenia z domu.

Ponadto, niezależnie od swojej roli w tej wyjątkowej sytuacji, telepraca ma wiele innych zalet. Oto niektóre z nich:

Jak stworzyć bardziej przytulny dom?
  • Pozwala pracownikowi uniknąć podróży do miejsca pracy. W ten sposób ludzie oszczędzają na co dzień czas, a także koszty, ponieważ nie muszą płacić za transport publiczny czy paliwo do samochodu.
  • Pozwala spędzać więcej czasu w domu, a co za tym idzie więcej czasu z dziećmi czy na domowych zajęciach.
  • Pozwala każdemu pracownikowi na samodzielną organizację. Chociaż w niektórych firmach godziny pracy są z góry ustalone nawet w przypadku pracy zdalnej, w większości wymagane są po prostu terminy wykonania odpowiednich zadań. W takim przypadku każda osoba będzie mogła swobodnie zarządzać godzinami pracy.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jak dbać o środowisko w swoim domu: 10 praktycznych porad

Jak telepraca wpływa na Twoje zdrowie?

Chociaż, jak już ustaliliśmy, praca zdalna ma wiele zalet, nie wszystko jest tak różowe w tej formie wykonywania zadań. Po pierwsze nie możemy zapominać, że jako ludzie jesteśmy istotami społecznymi. Dzięki telepracy tracimy nawyk chodzenia do biura czy innego miejsca ze znajomymi.

W większości przypadków zapewnia nam to dobre samopoczucie i relaksuje, umożliwiając interakcję z innymi ludźmi. Samotne dni pracy w domu mogą zwiększyć nasz niepokój.

Kolejna wada wynika z zastosowania technologii. W rzeczywistości długie siedzenie przed komputerem może generować frustrację i niepokój. Oprócz tego mogą pojawić się inne dolegliwości, takie jak:

Ponadto nie wykonując codziennych rutynowych podróży, zużywamy mniej energii. Praca zdalna często oznacza wstawanie z łóżka, a potem siedzenie przed ekranem komputera, bez większej aktywności fizycznej przez cały roboczy dzień.

5 ćwiczeń domowych

Może to oznaczać, że nie zużywamy tyle energii, ile jesteśmy przyzwyczajeni zużywać, i że kładziemy się spać zdenerwowani, mamy trudności z zaśnięciem. Może to prowadzić do problemów z bezsennością i zaburzeniami codziennej biologicznej rutyny.

Inną konsekwencją braku aktywności fizycznej są problemy trawienne. Brak ruchu powoduje, że nasz układ pokarmowy nie pracuje tak, jak powinien. Trawienie staje się cięższe, pojawiają się problemy z zaparciami, uczucie sytości, gazy czy zgaga.

Możliwe też, że zacznie dziać się odwrotnie i że z powodu nagromadzonego niepokoju czujemy się ciągle głodni.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Siedzący tryb życia – mamy dla Ciebie kilka porad!

Zarządzaj pracą zdalną, aby zadbać o swoje zdrowie

Choć bez wątpienia forma, jaką jest telepraca, wykazuje wiele zalet dla większości z nas, musimy pamiętać, że ma też wady. Prawdą jest jednak, że wiele z generowanych przez nią problemów ma całkiem proste rozwiązanie.

Utrzymanie zdrowych nawyków, z ustalonymi harmonogramami i dobrą higieną postawy to tylko niektóre ze środków, które mogą uczynić pracę z domu bardziej znośną. Oprócz tego ważne jest, abyśmy kontrolowali nasze posiłki podczas dni zmniejszonej aktywności fizycznej.

Inną wskazówką jest ustalenie codziennej rutyny ćwiczeń, które możemy wykonywać w domu, aby zachować formę, rozładować napięcie i zużywać energię. Dzięki tym wszystkim wskazówkom zdalne wykonywanie obowiązków stanie się znośniejsze i będziemy mogli korzystać z wszelkich zalet tej formuły.

Ten artykuł został napisany i zweryfikowany przez doktor Elisę Martin Cano.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gareca M, Verdugo R, Briones JL, Vera A. Salud ocupacional y teletrabajo [Internet]. [cited 2020 May 11]. Available from: www.cienciaytrabajo.cl%7C85/88
  • El Teletrabajo: Una opción en la era digital – Dialnet [Internet]. [cited 2020 May 11]. Available from: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=3252786
  • El teletrabajo. Entre el mito y la realidad – Jordi Buira – Google Libros [Internet]. [cited 2020 May 11]. Available from: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=rEkmxA1Y2o4C&oi=fnd&pg=PA7&dq=teletrabajo&ots=woAQCL2O0Z&sig=KC-wjRCCqIux7oErsYavEKxXETE#v=onepage&q=teletrabajo&f=false

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.