Pozytywne afirmacje — jakie są zalety z ich wypowiadania?
Pozytywne afirmacje. Zajmują kilka minut dziennie, ale mają ogromną moc. To jednak nie tylko słowa bez znaczenia. Wręcz przeciwnie, pozytywne afirmacje mają wiele pozytywnych skutków zdrowotnych, takich jak zmniejszenie stresu i zwiększenie subiektywnego samopoczucia.
Pomagają również przekształcić negatywne myśli w zdrowsze, co jest bardzo ważne w przypadku zaburzeń nastroju, takich jak depresja. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polegają pozytywne afirmacje i jak możemy je wdrażać w naszym codziennym życiu.
Czym są pozytywne afirmacje?
Jak sama nazwa wskazuje, pozytywne afirmacje to stwierdzenia, które mają na celu wzmocnienie pewnych przekonań, myśli i stanów emocjonalnych. Pomagają nam stworzyć wewnętrzny stan umysłu optymizmu, dobrego samopoczucia i spokoju. Są także źródłem inspiracji i motywacji.
Dla wielu osób pozytywne afirmacje to po prostu optymizm. Jednak pozytywne afirmacje mają biologiczną korelację na poziomie układu nerwowego, umożliwiając tworzenie nowych połączeń między neuronami. W rzeczywistości neuronauka dostarcza wielu informacji w tym zakresie.
Właściwie, jeszcze niedawno, dziedzina psychoneuroimmunoendokrynologii wniosła większą wiedzę, obejmującą wszystkie hormony wytwarzane w układzie hormonalnym i ich wpływ na organizm, gdy regularnie używamy tych stwierdzeń.
Ogólnie rzecz biorąc, różne badania wskazują na korzystny wpływ optymizmu na organizm. Od tak zwanych hormonów szczęścia po lepszą opiekę zdrowotną i koncentrację, niższy poziom kortyzolu (hormonu stresu), zmniejszone ryzyko chorób, afirmacje są bardzo korzystne dla twojego zdrowia. Odporność psychiczna jest kluczowym elementem radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi.
W rzeczywistości nawet badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda, skupiające się na roli optymizmu w zdrowiu kobiet, proponuje stosowanie pozytywnego myślenia i interwencji zorientowanych na wyniki w ramach leczenia.
Przeczytaj również: Co to jest chroniczne niezadowolenie i jak sobie z nim radzić?
Korzyści z pozytywnych afirmacji
Ogólnie rzecz biorąc, wśród głównych korzyści płynących z pozytywnych afirmacji są:
- Predysponują nas do lepszego stanu umysłu. Zastanówmy się na przykład, jak się czujemy, gdy możemy spojrzeć w lustro i powiedzieć „poradzę sobie w tej sytuacji”, w przeciwieństwie do tego, jak się czujemy, gdy mówimy coś przeciwnego. Za każdym zdaniem kryje się wiadomość dla umysłu.
- Pozytywne afirmacje pomagają nam przeciąć pętlę negatywnych myśli, które wpływają na to, jak się czujemy i robimy.
- Pozytywne afirmacje otwierają nas na różne alternatywy. Tymczasem negatywne przynoszą nam tylko niepewność, niepokój i dyskomfort.
- Pozytywne afirmacje mogą nie być w stanie zmienić sytuacji, ale mogą pomóc nam zmierzyć się z nią inaczej. Niejednokrotnie łagodzą i ułatwiają znoszenie trudnych procesów.
Kilka przykładów pozytywnych afirmacji
Oto kilka pozytywnych afirmacji, które możesz powtarzać i używać w ciągu dnia:
- Wierzę w siebie.
- Jestem wartościową osobą.
- Potrafię osiągnąć wielkie rzeczy.
- Zasługuję na wszystko, co dobre w życiu i mogę to przyjąć z wdzięcznością.
- Opieram się na swoich mocnych stronach i uznaję swoje słabości.
- Odpuszczam i ufam życiu.
- Potrafię włączyć nowe nawyki i pozbyć się starych, tych negatywnych.
- Wybieram to, co jest dla mnie najlepsze.
- Akceptuję siebie takim, jakim jestem.
- Przebaczenie mnie wyzwala.
- Jestem gotowy do zadania i pracy, którą wykonuję.
- Oddycham głęboko i powoli i czuję spokój.
- Moje ciało jest silne i zdrowe.
W rzeczywistości istnieje wiele różnych rodzajów pozytywnych afirmacji, które mogą dotyczyć różnych obszarów i aspektów (pieniądze, miłość do siebie, zdrowie, poczucie własnej wartości, praca). Łączy ich jednak to, że wszystkie wypowiadane są w pierwszej osobie, zawsze w pozytywnym i teraźniejszym czasie.
Należy unikać słów odnoszących się do możliwości lub wątpliwości, takich jak może być i być może. Wymagają również autentyczności, aby rozpoznać je jako własne i naprawdę je poczuć.
Jak wdrażać pozytywne afirmacje w swoim codziennym życiu?
Wdrażanie pozytywnych afirmacji w codziennym życiu może być bardzo proste. Ważne jest, aby zastosować je w praktyce. Ogólnie rzecz biorąc, niektóre z zaleceń są następujące:
- Pobierz aplikację, która wysyła Ci powiadomienia z pozytywnymi myślami. Możesz również skorzystać z opcji w formacie papierowym, takich jak agendy lub książki z mandalami, które zawierają refleksje.
- Aby jeszcze bardziej je wzmocnić, dołącz do swoich pozytywnych afirmacji technikę kreatywnej wizualizacji. Wiąże się to z wyobrażeniem sobie pożądanego scenariusza sytuacji.
- Powiąż pozytywne stwierdzenia z określonymi celami lub pragnieniami. Unikaj mówienia do siebie w uwłaczający lub negatywny sposób.
- Wiedz, jak myślisz. Rozpoznawanie myśli pozwala nam zrozumieć, skąd pochodzą i zrozumieć, że nie są rzeczywistością. Na przykład, jeśli uznamy, że często mamy czarne myśli, pozytywne afirmacje mogą pomóc nam zwalczyć tego rodzaju negatywne odczytywanie tego, co się dzieje.
- Naucz się rozpoznawać swoje mocne strony i rozpoznawać je w pozytywnych wypowiedziach.
- Otaczaj się pozytywnymi, wspierającymi i troskliwymi ludźmi.
Zobacz też: Czym jest nasze nastawienie? 15 typów postaw i ich charakterystyka
Toksyczna pozytywność to nie to samo, co bycie pozytywnym
Pozytywne afirmacje mają na celu wzmocnienie nas, towarzyszenie nam w realizacji naszych celów i dostosowanie naszych uczuć, myśli i działań. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy tłumić nasze emocje lub że zawsze musimy utrzymywać się w stanie szczęścia. Ważne jest, aby być optymistą i przyjrzeć się, jak rozwiązać przeszkodę.
Wszystkie emocje mogą nas czegoś nauczyć. Pomocne jest również uczenie się od nich. Rozpoznawanie i doświadczanie emocji jest więc najważniejsze. Następnie możemy nauczyć się decydować, co robić na podstawie tego, czego nas uczą. Tymczasem może nam pomóc pozytywna afirmacja.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Seligman, M. (1998). Aprenda optimismo. Barcelona: Grupo Editorial Random House Mondadori.
- Márquez-González, María & Losada, Andres & Puente, Cecilia & Romero-Moreno, Rosa. (2009). El optimismo como factor moderador de la relación entre el estrés y la depresión de los cuidadores informales de personas mayores dependientes. Revista Española de Geriatría y Gerontología. 44. 10.1016/j.regg.2009.03.009.
- Eric S. Kim, Kaitlin A. Hagan, Francine Grodstein, Dawn L. DeMeo, Immaculata De Vivo, Laura D. Kubzansky, Optimism and Cause-Specific Mortality: A Prospective Cohort Study, American Journal of Epidemiology, Volume 185, Issue 1, 1 January 2017, Pages 21–29, https://doi.org/10.1093/aje/kww182