Poznaj wpływ paracetamolu na osobowość

Poznaj wpływ paracetamolu na osobowość
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Badacze posiadają dość szeroką wiedzę na temat działania hepatotoksycznego paracetamolu, ale dotychczas nie było żadnych informacji na temat zmian zachodzących w osobowości. Ten temat został poruszony podczas badań przeprowadzonych przez pracowników Uniwersytetu w Ohio. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby poznać wpływ paracetamolu na osobowość.

Istnieje badanie, które potwierdza wpływ paracetamolu na osobowość pacjenta, który go przyjmuje.

Tłumaczy ono nieoczekiwane skutki związane z przyjmowaniem tej substancji, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Okazuje się, że może przede wszystkim wywoływać spadek poziomu empatii.

Ten lek, występujący również pod nazwą Acetaminophen, to powszechnie stosowany środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Dlatego też wiele osób używa go do leczenia bólu i zbijania gorączki.

Paracetamol, podobnie jak i inne leki, może wywoływać działania niepożądane. Większości z nich możesz oczekiwać, gdy zaczynasz się nim leczyć. Jednak do niedawna naukowcy mieli świadomość jedynie pogarszania się stanu wątroby podczas przyjmowania dużych dawek tego leku.

Badania potwierdzające wpływ paracetamolu na osobowość

Wiadomo, że paracetamol przynosi ulgę w bólu, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychologicznym. Jednak badania przeprowadzone na uniwersytecie stanowym w Ohio poszły o krok dalej.

Kobieta trzymająca tabletkę i szklankę wody

Naukowcy skoncentrowali się na dokładnym przebadaniu tego leku. Podczas swojej pracy odkryli jego nowy skutek uboczny. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że paracetamol może zmniejszać odczuwanie pozytywnych emocji.

Z pomocą studentów tego uniwersytetu przeprowadzono dwa badania.

Pierwsze badanie

W pierwszym badaniu brało udział 82 uczestników. Połowa z nich przyjmowała 1 gram leku. Z kolei reszta stosowała placebo. Po upłynięciu 1 godziny od przyjęcia środków przez uczestników, badacze pokazywali im zdjęcia, które miały wywołać określone emocje. Zdjęcia można było podzielić na trzy rodzaje:

  • Bardzo nieprzyjemne: które pokazywały na przykład niedożywione dzieci.
  • Neutralne zdjęcia: te zdjęcia nie wywoływały określonych emocji.
  • Bardzo pozytywne zdjęcia.

Po przyjrzeniu się każdemu zdjęciu uczestnicy musieli ocenić jak bardzo je lubią lub nie lubią w skali od -5 do +5. Następnie musieli określić siłę swojej reakcji emocjonalnej w skali od 0 do 10.

Okazało się, że osoby, które przyjmowały lek oceniły, że zdjęcia wywołują mniej ekstremalne emocje niż osoby, które przyjmowały placebo. Dokładanie to samo miało miejsce w przypadku natężenia emocji.

Może Cię również zainteresować: Ibuprofen i koronawirus – niebezpieczna kombinacja?

Drugie pytanie

Po otrzymaniu tych wyników naukowcy przeprowadzili drugie badanie, podczas którego pokazali 85 osobom to samo zdjęcie. Następnie musiały dokonać oceny swoich reakcji emocjonalnych w dokładnie taki sam sposób jak w poprzednim badaniu.

Jednak naukowcy dodali jeszcze jeden element, aby upewnić się, że zdjęcie wpływa jedynie na emocje, a nie na ogólną ocenę.

Tabletki w dłoniach

Poprosili uczestników badania, aby ocenili ilość koloru niebieskiego, jaki widzą na zdjęciu. Okazało się, że osoby, które przyjmowały paracetamol, miały inne reakcje emocjonalne i wydawały inne oceny niż osoby przyjmujące placebo. Duża różnica była zauważalna zarówno w przypadku negatywnych, jak i pozytywnych zdjęć.

Jednak osądy dotyczące ilości koloru niebieskiego na zdjęciu były podobne bez względu na to, czy dany uczestnik przyjmował lek czy też placebo. Tym samym wyniki badania sugerują, że paracetamol wywiera wpływ na emocje, ale nie na zdolność wydawania osądów.

Podsumowanie wpływu paracetamolu na osobowość

Do tej pory naukowcom nie udało się ustalić czy inne środki przeciwbólowe, jak choćby ibuprofen, wywołują takie same skutki uboczne. Jednak planują przeprowadzić niedługo niezbędne badania.

W przeciwieństwie do wielu innych leków przeciwbólowych, paracetamol nie jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Oznacza to, że nie kontroluje stanu zapalnego. Jednak nadal nie wiemy czy ma to związek z jego wpływem na osobowość.

Przeprowadzone badania wykazały, że niektórzy ludzie reagowali inaczej na pozytywne i negatywne wydarzenia życiowe. Udowadnia to wpływ paracetamolu na osobowość. Należy przeprowadzić dodatkowe badania, aby potwierdzić dotychczasowe odkrycia lub je wykluczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.