Poznaj najlepsze zdrowe tłuszcze, dzięki którym nie przytyjesz

Poznaj najlepsze zdrowe tłuszcze, dzięki którym nie przytyjesz
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przechodząc na dietę z ograniczoną liczbą kalorii wiele osób popełnia jeden i ten sam błąd – wyklucza z niej zdrowe tłuszcze, myśląc, że wszystkie tłuszcze powodują wzrost wagi. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją różne typy tłuszczów.

Wśród nich można znaleźć zarówno takie, które niszczą ciało i przyczyniają się do zwiększania jego masy, jak i takie, które są zdrowe i które należy uwzględnić w diecie. Zamiast ułatwiać przytycie, tego typu zdrowe tłuszcze oferują wiele korzyści zdrowotnych.

Cała prawda o produktach ubogich w tłuszcze

Zanim zaczniemy omawiać zdrowe tłuszcze, które nie powodują przybierania na wadze, musimy wspomnieć o produktach o małej zawartości tłuszczów lub produktach “lekkich”. Na przestrzeni ostatnich lat stały się ono bardzo popularne i to właśnie je coraz częściej włącza się w dietę, korzystając z ich zdrowotnych korzyści.

Jednak tylko nieliczni konsumenci są świadomi, że tego typu produkty mają tylko mniej tłuszczy niż produkty standardowe, natomiast zawierają więcej cukru i konserwantów, które na pewno nie są dobre dla zdrowia.

Lód niskokaloryczny

Produkty ubogie w tłuszcze, które można znaleźć w sklepach, nie są najlepszym wyborem, szczególnie jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów. Warto też wiedzieć, że zdrowe tłuszcze dobrze wpływają na nasze samopoczucie i nawet ułatwiają odchudzanie. 

Są one niezbędne, jeśli chodzi o przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K.

Zdrowe tłuszcze, dzięki którym nie przytyjesz

Poniżej przedstawiamy ci 5 przykładów zdrowych tłuszczów, które mogą być idealnym uzupełnieniem twojej diety i dzięki którym poczujesz się o wiele lepiej. Możesz stosować je jako zamiennik innych tłuszczów. Szybko przekonasz się, że dobrze wpływają zarówno na twoje zdrowie, jak i wagę.

Olej kokosowy

Olej kokosowy zawiera w sobie zdrowe tłuszcze, które zapewniają wiele korzyści zdrowotnych. Jeszcze nie tak dawno temu uważano je za te złe i szkodzące, bo są tłuszczami nasyconymi.

Jednak najnowsze badania wskazują, że nasycone kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym różnią się od tych, które możemy znaleźć w tłuszczu zwierzęcym. To trójglicerydy o średniej długości łańcucha, które łatwo są metabolizowane i wykorzystywane do dodawania energii organizmowi.

Co więcej, stwierdzono, że zdrowe tłuszcze w oleju kokosowym posiadają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwrakowe. Ułatwiają także trawienie i wchłanianie się składników odżywczych, a także zapobiegają cukrzycy i zaburzeniom sercowo-naczyniowym.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Glinka i olej kokosowy – poznaj wspaniałą maseczkę na ożywienie włosów

Orzechy

Orzechy

Orzechy to bogate źródło substancji odżywczych, zdrowych tłuszczów i białek, które są niezbędne dla zdrowia i zdrowego odchudzania.

Zawierają także kwas alfa-linolenowy, rodzaj kwasu omega-3, który bardzo dobrze wpływa na stan zdrowia. Pomaga kontrolować poziom cholesterolu i uniknąć problemów związanych z pracą układu krążenia.

Orzechy zawierają aminokwas o nazwie L-arginina, który wzmacnia układ odpornościowy, poprawia stan serca i zapobiega wielu chorobom. Znajdujący się w nich błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi, a witamina E działa jako silny przeciwutleniacz.

Awokado

Ten smaczny i zdrowy owoc jest bogaty w olejki eteryczne i zdrowe tłuszcze, które korzystnie wpływają na organizm. Znajduje się w nim ważny przeciwutleniacz o nazwie glutation, który ułatwia detoksykację organizmu, eliminuje metale ciężkie i zwalcza wolne rodniki.

Awokado to także znakomite źródło kwasu foliowego, witaminy E i innych istotnych składników odżywczych. 

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Przygotowanie sałatki z mango i awokado – 3 sposoby

Ziarna i nasiona

Słonecznik i nasiona słonecznika

Ziarna i nasiona to bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy E, błonnika i białka. Znajdują się w nich także zdrowe tłuszcze i minerały, jak na przykład magnez, selen i cynk. Usprawniają one pracę serca i zapobiegają wielu chorobom.

Wśród najbardziej polecanych nasion i ziaren bogatych w zdrowe tłuszcze znajdują się:

  • Nasiona lnu.
  • Chia.
  • Nasiona dyni.
  • Ziarna słonecznika.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to jedno z najlepszych rozwiązań, jakie możesz wykorzystać, przygotowując zdrowe posiłki i dbając o swoje zdrowie. Wykorzystuj ją podczas przygotowywania mięsa, warzyw, sałatek i sosów.

Oliwa z oliwek  znana jest ze swojej wysokiej zawartości tłuszczów jednonienasyconych i przeciwutleniaczy, jak na przykład chlorofil, karotenoid i witamina E. Jej właściwości bardzo dobrze regulują ciśnienie krwi, zapobiegają rakowi, zwalczają cukrzycę i pozwalają utrzymać wagę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chicca, F., Vale, R., & Vale, B. (2018). Food. In Everyday Lifestyles and Sustainability: The Environmental Impact of Doing the Same Things Differently. https://doi.org/10.1093/cvr/23.5.390
  • Covas, M. I. (2007). Olive oil and the cardiovascular system. Pharmacological Research. https://doi.org/10.1016/j.phrs.2007.01.010
  • Calabriso, N., Scoditti, E., Pellegrino, M., & Annunziata Carluccio, M. (2014). Olive Oil. In The Mediterranean Diet: An Evidence-Based Approach. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-407849-9.00013-0
  • Carrillo, L. M., Serra, J. D., Álvarez, J. R. M., i Alberich, R. S., & Jiménez, F. P. (2011). Grasas de la dieta y salud cardiovascular. Nutrición clínica y dietética hospitalaria, 31(2), 6-25. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=3788237
  • Boroujeni, H. K., Sarrsfzadegan, N., Mohammadifard, N., Sajjadi, F., Asgary, S., Maghroon, M., … & Esmailzaded, A. (2012). The relation between dietary intake of vegetable oils and serum lipids and apolipoprotein levels in central Iran. ARYA atherosclerosis, 7(4), 168. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3413086/ 
  • Ballesteros-Vásquez, M. N., Valenzuela-Calvillo, L. S., Artalejo-Ochoa, E., & Robles-Sardin, A. E. (2012). Ácidos grasos trans: un análisis del efecto de su consumo en la salud humana, regulación del contenido en alimentos y alternativas para disminuirlos. Nutrición Hospitalaria, 27(1), 54-64. http://scielo.isciii.es/pdf/nh/v27n1/07_revision_06.pdf
  • Hicham Berrougui, Souad Ikhlef, Abdelouahed Khalil. Extra Virgin Olive Oil Polyphenols Promote Cholesterol Efflux and Improve HDL Functionality. (2015). ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606102/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.