Poziom witaminy D i utrata wagi - jak są ze sobą powiązane?

Jeśli nie schudniesz, może to być spowodowane niedoborem witaminy D. Taka sytuacja zmniejsza wrażliwość na insulinę i zapobiega efektywnemu utlenianiu tłuszczu.
Poziom witaminy D i utrata wagi - jak są ze sobą powiązane?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Poziom witaminy D we krwi może być ściśle powiązany z utratą wagi, nawet z kilku różnych punktów widzenia. Jeśli chodzi o witaminę D, mówimy o jednym z niedoborów składników odżywczych par excellence, a jest to niezwykle ważne dla funkcjonowania organizmu człowieka. O czym należy pamiętać jeśli chodzi o optymalizację syntezy tego pierwiastka w organizmie? Dowiedz się więcej, czytając ten artykuł.

Aby zapobiec niedoborom żywieniowym, warto zaplanować zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Kluczem będzie uwzględnienie wielu różnych produktów spożywczych, przy czym zawsze staramy się spożywać taką samą ilość kalorii, jaka jest wydatkowana. Jeśli chodzi o poziom witaminy D, należy pamiętać o kilku innych kwestiach, ponieważ ekspozycja na słońce wpływa na jej syntezę i metabolizm.

Poziom witaminy D a nadwaga

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że osoby z otyłością i nadwagą mają zwykle niższy poziom krążącej witaminy D. W takich przypadkach deficyty są bardziej wyraźne.

Dzieje się tak, ponieważ mówimy o związku rozpuszczalnym w tłuszczach, to znaczy gromadzi się w tłuszczu. Im większa ilość tej tkanki, tym mniejsza dostępność pierwiastka do rozwoju funkcji fizjologicznych. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie Jornal de Pediatria.

Nic więc dziwnego, że kiedy osoba zaczyna chudnąć, poziom składników odżywczych we krwi zaczyna wzrastać. Zasadniczo uważa się to za dobrą rzecz, chociaż może mieć szkodliwe skutki, jeśli przekroczone zostaną maksymalne zalecane zakresy. Nie jest to częste zjawisko. Aby tak się stało, musiałbyś schudnąć dużo i bardzo szybko.

W każdym razie, aby zapobiec tego typu zmianom, wskazane jest regularne wykonywanie badań krwi. Pozwoli to również ocenić potrzebę suplementacji w przypadku niedoboru. Nie wolno nam zapominać, że utrzymywanie niskiego poziomu tego składnika odżywczego zwiększa zachorowalność na wiele chorób przewlekłych. Potwierdzają to badania opublikowane w International Journal of Molecular Sciences.

Waga do ciała
Skład ciała wpływa na ilość witaminy D krążącej we krwi.

Niedobór witaminy D i problemy z utratą wagi

Utrzymanie stałego deficytu witaminy D może utrudnić utratę wagi, ułatwiając gromadzenie podskórnej tkanki tłuszczowej. Wynika to z genezy stanu zapalnego wynikającego z postępującej insulinooporności. Od tego momentu organizm staje się nieefektywny w wykorzystywaniu kwasów tłuszczowych jako substratu energetycznego, więc zwykle są one zarezerwowane.

Niezbędna jest poprawa nawyków związanych z przebywaniem na słońcu, aby utrzymać poziom witaminy D w optymalnym zakresie, a tym samym odwrócić problem. Należy również zauważyć, że sam deficyt będzie warunkował wartości siły, zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of Strength and Conditioning Research . Rezultatem jest zmniejszona zdolność do wykonywania ćwiczeń fizycznych, co wprawia osobę w pętlę w kierunku uzyskania większej masy tłuszczowej.

Jakby tego wszystkiego było mało, zbyt niski poziom witaminy D w krwiobiegu utrudni homeostazę wapnia. Z tego powodu mniej minerału zostanie utrwalone w kościach. Tak więc z biegiem lat może to prowadzić nie tylko do sarkopenii, ale także do osteoporozy. Obie te choroby mają bardzo negatywny wpływ na jakość życia człowieka, zwiększając częstość występowania wielu innych chorób przewlekłych.

Jak zwiększyć poziom witaminy D, aby schudnąć?

U osób bez otyłości konieczne jest promowanie dobrych nawyków dotyczących ekspozycji na światło słoneczne, aby utrzymać właściwy poziom witaminy D i promować utratę wagi. Najlepiej wystawiać się na słońce poza centralnymi godzinami dnia przez około 15 do 20 minut.

Ta rutyna powinna być progresywna i stała. Oparzenia spowodowane słońcem są szkodliwe dla skóry i można ich uniknąć, zachowując szczególne środki ostrożności. Niezwykle ważne jest noszenie kremów przeciwsłonecznych i ograniczanie ekspozycji na słońce w najgorętszych godzinach dnia. Jeśli będziesz nadal przebywać na słońcu, będziesz musiała również często nakładać krem.

Zobacz też: Witamina D i jej znaczenie dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego

Jednak zawsze zaleca się sprawdzanie etykiet produktów przeciwsłonecznych, aby zapobiec ewentualnym zaburzającym hormony w ich składnikach. Jeśli jest obecny, synteza testosteronu i innych substancji wewnętrznych może ulec zmianie, co również negatywnie wpłynie na wartości siły mięśni i zdolność do utraty wagi.

Krem do opalania
Nie wystarczy każdy krem przeciwsłoneczny. Sprawdź etykietę i skonsultuj się z idealnym SPF dla Twojej skóry.

Niedobór witaminy D może wpłynąć na utratę wagi

Niedobór witaminy D niekorzystnie warunkuje utratę wagi, choć może być również związany z sytuacjami otyłości. Jest to podstawowy składnik odżywczy, który utrwala dobry stan zdrowia w perspektywie średnio- i długoterminowej, dlatego kluczowe jest utrzymanie optymalnego zakresu tej witaminy. Jednym z rozwiązań może być skorzystanie z suplementacji.

Szczególny nacisk należy położyć na potrzebę wspólnego utrzymania szeregu zdrowych nawyków, aby zapobiegać rozwojowi chorób przewlekłych. Nie wystarczy nie tylko dobrze się odżywiać i wystawić się na słońce, ale także regularnie ćwiczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fiamenghi, V. I., & Mello, E. D. (2021). Vitamin D deficiency in children and adolescents with obesity: a meta-analysis. Jornal de pediatria97(3), 273–279. https://doi.org/10.1016/j.jped.2020.08.006
  • Latic, N., & Erben, R. G. (2020). Vitamin D and Cardiovascular Disease, with Emphasis on Hypertension, Atherosclerosis, and Heart Failure. International journal of molecular sciences21(18), 6483. https://doi.org/10.3390/ijms21186483
  • Chiang, C. M., Ismaeel, A., Griffis, R. B., & Weems, S. (2017). Effects of Vitamin D Supplementation on Muscle Strength in Athletes: A Systematic Review. Journal of strength and conditioning research31(2), 566–574. https://doi.org/10.1519/JSC.0000000000001518

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.