Pozbycie się bolesnych wspomnień - czy to możliwe?
Są takie rzeczy, które mogły się nam przydarzyć i którym przypisane jest uczucie smutku. Wspomnienia te mogą sprawić, że nie jesteśmy w stanie prowadzić spokojnego życia, bez poczucia strachu. Czy pozbycie się bolesnych wspomnień jest w ogóle możliwe?
Czym są wspomnienia?
„Pamięć” to słowo z łacińskimi korzeniami, które oznacza „wracać poprzez serce”. Pamiętanie czegoś to pewien sposób na to, aby Twój umysł pokazał Ci, jak dana sytuacja bądź wydarzenie wyglądało w przeszłości.
Zobacz również: Miłość to uczucie, nie oznacza posiadania kogoś
Do czego potrzebne są nam wspomnienia?
Ogólnie rzecz biorąc, wspomnienia służą uporządkowaniu Twojego życia.
Bez pamiętania pewnych rzeczy i bez wspomnień – nie bylibyśmy w stanie żyć. Oznaczałoby to, że musisz uczyć się wszystkiego od nowa, przez cały czas.
Zatrzymanie lub przekazanie dalej jakiegokolwiek doświadczenia byłoby wówczas niemożliwe. Pozbycie się bolesnych wspomnień wydaje się być dobrym pomysłem, ale tak naprawdę wszystkie nasze wspomnienia są ważne.
W jaki sposób nasz mózg przechowuje wspomnienia?
Umysł może przechowywać wspomnienia na wiele sposobów, ustalając różne zasady dla różnych typów wspomnień.
Tego typu lista jest jednak bardzo długa. Aby to uprościć, załóżmy, że wspomnienia są podzielone na krótkoterminowe, długoterminowe i sensoryczne.
Pamięć sensoryczna
Zacznijmy od tego, że jest to pamięć, która tworzy wspomnienia poprzez Twoje zmysły.
Wspomnienia te są przechowywane bardzo krótko, nie dłużej niż przez 300 milisekund. Po tym czasie znikają całkowicie, chyba, że staną się częścią Twojej pamięci krótkotrwałej.
Pamięć krótkotrwała
Po wybraniu danego doświadczenia z pamięci sensorycznej jest ono wdrażane w pamięci krótkotrwałej. Kategoria ta jest czasami nazywa pamięcią operacyjną. W sumie może zawierać od pięciu do dziewięciu elementów naraz.
Pamięć długotrwała
I na koniec, oto w jaki sposób Twój umysł przechowuje wspomnienia w trwały sposób. To właśnie w tym miejscu znajdują się również bolesne wspomnienia. Pamięć długotrwała dzieli się na pamięć niejawną i jawną.
Polecamy ten artykuł: Ciemna czekolada – sposobem na zdrowie i młodość!
- Pierwszy rodzaj zapisuje Twoje nieświadome wspomnienia i jest związany z nauką różnych rodzajów umiejętności. Dzięki temu rodzajowi pamięci możesz wykonywać pewne czynności, takie jak jazda na rowerze lub jazda samochodem.
- Pamięć jawna wiąże się ze świadomą aktywnością. Istnieją dwa typy pamięci jawnej: semantyczna i epizodyczna. Semantyczna odnosi się do historycznych lub naukowych wspomnień, a także wiedzy geograficznej lub przestrzennej. Nazwisko danej osoby również byłoby przechowywane w tego typu pamięci.
Pamięć epizodyczna to miejsce, w którym przechowywane są bolesne wspomnienia. To tutaj przechowujesz historie o sobie i zachowujesz określone fakty lub przypominasz sobie pewne doświadczenia. Przykładem doświadczeń przechowywanych w pamięci epizodycznej byłby dzień Twojego ślubu, ukończenie szkoły, kłótnia lub coś złego, co kiedyś Ci się przydarzyło.
Czy pozbycie się bolesnych wspomnień jest możliwe?
To, że ludzie przechodzą przez bolesne wydarzenia przez całe życie, jest naturalne. Czasami możliwe jest przetrawienie tej sytuacji i wspomnień i ruszenie do przodu. Dla niektórych osób pozbycie się bolesnych wspomnień jest po prostu kolejnym krokiem.
Czasem jednak jest to nieco bardziej skomplikowane. Depresja i stres pourazowy wynikające z wydarzeń z przeszłości mogą być trudne do zniesienia.
Ze względu na sposób przechowywania Twoich wspomnień, to, czy można je zapomnieć, zależy od tego, jak skonsolidowana jest pamięć każdego z nas. To prowadzi nas do dziedziny nauki znanej jako nauka o mózgu.
Badania w tej dziedzinie wykazały, że za każdym razem, gdy odzyskujesz (przypominasz sobie) pewne doświadczenie, staje się ono mniej stabilne i plastyczne.
Dzięki temu możesz dodać do niego nowe informacje. Wraca ono następnie do swojej lokalizacji nieco zmienione, w stosunku do oryginału.
Mechanizm ten zapewnia nam przestrzeń, w której możemy modyfikować bolesne lub traumatyczne wspomnienia. W rezultacie jesteśmy w stanie zmienić naszą emocjonalną reakcję, która jest z nim związana.
Negatywne emocje
Wierzcie lub nie, ale psychoterapia może również pomóc w zwalczaniu negatywnych emocji, pomagając w reinterpretowaniu faktów, które są dla nas bolesne.
Jeśli zmienimy znaczenie danego wydarzenia, bolesny fakt również ulegnie zmianie. W celu zmniejszenia cierpienia przez nas odczuwanego, możemy dodawać lub zastępować pewne informacje w naszych wspomnieniach.
Naukowcy opracowują obecnie leki, które pomogą pomóc pacjentom w pracy nad radzeniem sobie z bolesnymi wspomnieniami. Substancje, które hamują produkcję kortyzolu, hormonu stresu, mogą nawet pomagać w rozwiązywaniu problemów z przeszłości w naszej głowie.
Większość teorii związanych z badaniem tych wspomnień sugeruje jednak, że musisz zaakceptować pewne fakty i zrozumieć, że nie możesz ich zmienić.
To bardzo ważne, abyśmy po pewnym czasie mogli patrzeć na ciężkie wydarzenia z przeszłości z innej perspektywy. Pozbycie się bolesnych wspomnień może wydawać się idealnym rozwiązaniem, ale nie zawsze tak jest.
Bez względu na to, jak istotne lub traumatyczne było dane wydarzenie, zawsze może być ono pozytywną lekcją dla Ciebie.
Kolejną ważną rzeczą jest przebaczanie. Wybaczanie pozwala Ci wszystko przezwyciężyć, pozostawiając przeszłość tam, gdzie powinna być – w przeszłości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Manzanero, A. L., & López, B. (2007). Características de los recuerdos autobiográficos sobre sucesos traumáticos. Boletín de psicología, 90, 7-18.
- Odriozola, Enrique Echeburúa. “Modulación emocional de la memoria: de las viviencias traumáticas a los recuerdos biográficos.” Eguzkilore: Cuaderno del Instituto Vasco de Criminología 28 (2014): 169-176.
- Puebla, Antonio Lucas Manzanero. “Recuerdo de hechos traumáticos: de la introspección al estudio objetivo.” Psicopatología Clínica Legal y Forense 10.1 (2010): 149-164.
-
Carrillo-Mora, P. (2010). Sistemas de memoria: reseña histórica, clasificación y conceptos actuales. Segunda parte: Sistemas de memoria de largo plazo: Memoria episódica, sistemas de memoria no declarativa y memoria de trabajo. Salud mental, 33(2), 197-205.
-
Jáuregui, M., & Razumiejczyk, E. (2011). Memoria y aprendizaje: una revisión de los aportes cognitivos. Psicología y psicopedagogía, (26), 20-44.