Pozbądź się nadmiaru soli z organizmu!
Nie wyobrażamy sobie życia bez soli! Jest ona niewątpliwie jedną z przypraw najczęściej używaną w kuchniach na całym świecie.
Niestety wiele badań wykazuje, że nadmiar soli w organizmie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Stąd też należy znacznie ograniczyć jej spożycie.
Bez wątpienia sól jest niezbędna naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jednak nie należy jej nadużywać. Specjaliści zapewniają, że najlepiej jest ograniczyć sól w swojej codziennej diecie i przyjmować dzienną dawkę sodu pod postacią innych produktów.
Jedzenie zbyt dużych ilości soli może prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych. Wśród nich nie bez znaczenia są choroby układu krążenia, udary i wiele innych schodzeń mających swe źródło w niezdrowych nawykach żywieniowych.
Nadmiar soli jest na przykład główną przyczyną zatrzymywania się wody w organizmie i obrzęku.
Na szczęście możesz pozbyć się niezdrowego nawyku dodawania soli do wszystkiego, co jesz. W ten sposób uwolnisz się od negatywnych skutków tej zgubnej dla naszego organizmu substancji.
Przeczytaj także artykuł: Różowa sól himalajska – 10 korzyści dla zdrowia
Jak pozbyć się nadmiaru soli z organizmu?
- Pij dużo wody. Eksperci zalecają picie 6-8 szklanek wody dziennie. Paradoksalnie, picie wody wspomaga wydalanie nadmiaru płynów z organizmu i wspomaga pozbycie się sodu wraz z moczem. Prosty nawyk picia wody pomoże Ci oczyścić organizm, zapewni nawodnienie i złagodzi obrzęk.
- Wyeliminuj sól ze swojej diety. Dla wielu z nas sól jest niezbędnym składnikiem wielu potraw, jednak warto poszukać alternatywnych sposobów dodawania im smaku. Świetnie sprawdzają się tu na przykład zioła.
Oczywiście sól jest niezbędna do życia i nie musisz całkowicie eliminować jej z diety. Staraj się jednak kontrolować jej spożycie. Unikaj zatem przetworzonych i gotowych produktów, w których czai się jej spora dawka. Przygotowuj samodzielnie posiłki, a będziesz solić i dawkować tę substancję świadomie.
Pamiętaj jednak, że w przetworzonej i gotowej żywności znajduje się jej znacznie więcej, niż potrzeba Twojemu organizmowi.
- Wzbogać swoją dietę w owoce i warzywa, a pomoże Ci to w przyspieszeniu trawienia i wydaleniu nadmiaru sodu z organizmu.
- Zastąp sól innymi przyprawami, na przykład czosnkiem, czarnym pieprzem, curry, pietruszką, oregano czy rozmarynem.
- Ćwicz regularnie. Aktywność fizyczna wywołuje pocenie się, a wraz z potem z organizmu wydalane są szkodliwe substancje i nadmiar soli. Wybierz najbardziej odpowiadający Ci sposób aktywności i nie zapomnij zabierać ze sobą butelki wody na każdy trening.
Przeczytaj także artykuł: Zatrzymywanie wody w organizmie – to Twój problem?
Pietruszka sposobem na pozbycie się nadmiaru soli
Pietruszka to roślina znana ze swoich właściwości oczyszczających. Pobudza ona pracę nerek i stymuluje wydalanie toksyn wraz z moczem.
Nerki zajmują się filtrowaniem krwi, a ich dobre funkcjonowanie jest niezbędne w celu pozbycia się nadmiaru soli z organizmu.
Jak wykorzystać właściwości pietruszki?
Aby wykorzystać oczyszczające właściwości pietruszki, możesz przygotować z niej napar.
Użyj garści pokrojonych liści pietruszki i dodaj je do litra wrzącej wody, a następnie gotuj przez 10 minut. Tak przygotowaną herbatkę pij na pusty żołądek. Napar możesz przechowywać w lodówce i pić kilka razy w ciągu dnia.
Zapamiętaj!
- Aby picie naparu z pietruszki było skuteczne, połącz go z innymi sposobami na pozbycie się soli z organizmu opisanymi powyżej.
- Herbatka z pietruszki pomoże Ci także uporać się z nadmiarem wody w organizmie, zapobiega nadciśnieniu i wspomaga utratę zbędnych kilogramów. Nie zapominaj jednak, że koniecznym warunkiem jest zmiana nawyków na zdrowe i ogólna poprawa swojego stylu życia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- World Health Organization, Sodium intake for adults and children, 2012, ISBN 978 92 4 150483 6 (NLM classification: WB 424)
- Weinberger MH, “Salt sensitivity of blood pressure in humans”, Hypertension. 1996 Mar;27(3 Pt 2):481-90.
- Adler AJ, Taylor F, Martin N, Gottlieb S, Taylor RS, Ebrahim S., “Reduced dietary salt for the prevention of cardiovascular disease”, Cochrane Database Syst Rev. 2014 Dec 18;(12):CD009217.