Obrzęk palców - co go powoduje? Poznaj przyczyny
Na pewno spotkało Cię to nie jeden raz: nagle wyczuwasz ucisk w palcach i zauważasz nieznaczny stan zapalny. Obrzęk palców jest tak duży, że nie możesz zdjąć pierścionka. Czasami dzieje się tak, gdy dużo chodzisz lub gdy jest późne popołudnie. Co jest tego przyczyną?
Przyczynami klasycznego obrzęku palców może być wiele rzeczy. Wyjaśnimy je poniżej.
Obrzęk w dowolnej części ciała jest zwykle spowodowany przez nagromadzenie się płynów. Twoje palce są tą częścią ciała, która bardzo często cierpi z powodu nadmiaru pracy. Są one często przeciążone, co skutkuje dyskomfortem i obrzękiem.
Przyczyny obrzęku palców
Oto najczęstsze przyczyny obrzęku palców. Niektóre z nich są proste do wyeliminowania, inne będą wymagać konsultacji z lekarzem.
1. Słabe krążenie
Nadmiar cholesterolu, wysokie lub nierównomierne ciśnienie krwi powoduje, że krew przepływa z serca do płuc szybciej niż normalnie. Przez to szybciej się męczysz, a w konsekwencji, intensywność krążenia w klatce piersiowej nie może być zrównoważona w kończynach, między innymi w palcach.
Twoje ręce są chłodniejsze i masz bardziej spuchnięte palce, ponieważ naczynia krwionośne otwierają się coraz bardziej, pojawia się obrzęk i opuchlizna.
2. Nadwaga
Otyłość lub posiadanie kilku dodatkowych kilogramów powoduje zmiany w układzie limfatycznym, co z kolei skutkować może większą retencją płynów w Twoich rękach i stopach.
Stają się one napuchnięte, przez co nie możesz włożyć butów, możesz także odczuwać mrowienie w lekko napuchniętych palcach.
3. Obrzęk wywołany cieśnią nadgarstka
Przy tzw. cieśni nadgarstka występuje zmniejszenie przepływu krwi w tym obszarze ze względu na kompresję nerwu, co może powodować, mrowienie i chłód w palcach, a także obrzęk.
4. Reakcja alergiczna
Czasem, jakieś ciało obce może dostać się do wnętrza Twojego organizmu. W celu obrony, Twój organizm uwalnia do krwi histaminę, aby zwalczyć intruza. To czasami powoduje obrzęk palców. Kiedy masz tę reakcję, musisz zażyć środki antyhistaminowe.
5. Infekcja
Z zakażeniem mamy do czynienia, gdy zarazki przenikają przez skórę w miejscu zranienia. Czasami wystarcza tylko małe skaleczenie. Jeden z palców jest obolały i może zacząć puchnąć. Zdarza się, że tkanka może zostać zakażona i gdy zakażenie dostanie się do kości, występuje gorączka.
6. Reumatoidalne zapalenie stawów
Zużycie Twoich stawów i chrząstki może z czasem odbić się na Twoich palcach. Jakie są objawy? Twój wiek nie ma znaczenia. Nagle może pojawić się obrzęk i mocne zaczerwienienie palców.
Jest to bolesne, szczególnie w godzinach porannych, wtedy całkiem normalne jest, że Twoje palce są sztywne i trudno Ci nimi poruszać.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Reumatoidalne zapalenie stawów – naturalne remedia
Jak zwalczać obrzęk palców?
1. Ćwiczenia eliminujące mrowienie w palcach i zmniejszające retencję płynów
- Możesz zmniejszyć retencję płynów, ruszając palcami jak na zdjęciu poniżej. Ten ruch sprawia, że przepływająca krew przepchnie nadmiar płynów. Wystarczy wielokrotnie ruszać kciukiem na zewnątrz i do środka. Ćwiczenie tak proste pozwala przywrócić równowagę płynów w palcach.
- Innym ćwiczeniem, które pomoże Ci w takiej sytuacji, jest złożenie dłoni razem. Złóż swoje dłonie (jakbyś się miała modlić) i unieś je nad głowę. Pomoże ci to wyrównać krążenie.
2. Zażywaj naturalne leki moczopędne
Pozwolą one wyeliminować Ci nadmiar płynów z organizmu. Spróbuj pić dwa litry czystej wody dziennie.
Dodaj do swojej diety naturalne produkty spożywcze mające właściwości moczopędne, takie jak zielona herbata, seler, marchew, pomidory, cebula, bakłażan, szparagi, karczochy, rzeżucha, ogórek, brukselka czy sałata.
3. Zbilansowana wolna od soli dieta
Usuń sól ze swojej diety.
Jeśli Twoja dieta jest bogata w błonnik i warzywa, postaraj się dodatkowo usunąć z niej tłuszcze przetworzone przemysłowo i sól. Poprawisz stan swojego organizmu, a w szczególności będziesz zapobiegała odkładaniu się w nim płynów, dzięki czemu poprawisz krążenie i łatwiej schudniesz.
Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Sól – 8 przypraw, które ją zastąpią
4. Rękawice kompresyjne
Jeśli Twoje palce mają tendencję do puchnięcia, możesz używać rękawic kompresyjnych, które są sprzedawane w aptekach lub sklepach ze sprzętem medycznym . Są one bardzo przydatne w walce z obrzękiem rąk.
Regulują one ciśnienie w Twoich rękach i palcach, które dzięki temu uwalniają nadmiar zgromadzonych w nich płynów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cappuccio, F. (2013). Cardiovascular and other effects of salt consumption. Kidney International Supplements, 3(4), 312–315. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4089690/
- Carneiro, D., et al. (2014). Randomized, Double-Blind Clinical Trial to Assess the Acute Diuretic Effect of Equisetum arvense (Field Horsetail) in Healthy Volunteers. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2014, 760683. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24723963/
- Genova, A., Dix, O., Saefan, A., Thakur, M., & Hassan, A. (2020). Carpal Tunnel Syndrome: A Review of Literature. Cureus, 12(3), 7333. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7164699/
- Institute for Quality and Efficiency in Health Care. (2023). Allergic contact dermatitis: Overview. InformedHealth.org. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK447113/
- Institute for Quality and Efficiency in Health Care. (2020). Causes and signs of edema. InformedHealth.org. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279409/
- Largeau, B., Cracowski, J., Lengellé, C., Sautenet, B., Jonville, A. (2021). Drug-induced peripheral oedema: An aetiology-based review. Britsh Journal of Clinical Pharmacology, 87 (8), 3043-3055. https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bcp.14752
- National Institutes of Health. (2022). Cuando las partes del cuerpo se hinchan. https://salud.nih.gov/recursos-de-salud/nih-noticias-de-salud/cuando-las-partes-del-cuerpo-se-hinchan
- National Health Services. (2 de diciembre de 2023). Linfedema. https://www.nhs.uk/conditions/lymphoedema/
- National Health Services. (2 de marzo de 2022). Swollen arms and hands (oedema). https://www.nhs.uk/conditions/swollen-arms-and-hands-oedema/
- The British Society for Surgery of the Hand. (s. f.). Finger sprains. Consultado el 8 de febrero de 2024. https://www.bssh.ac.uk/patients/conditions/33/finger_sprains