Powierzchowne oparzenie - jak udzielić pierwszej pomocy
Prawie każdemu z nas przytrafiło się kiedyś powierzchowne oparzenie na ciele. Wiele razy są one wynikiem drobnych wypadków domowych, głównie w kuchni, takich jak mimowolne dotknięcie gorącej patelni lub opryskanie wrzącym olejem.
Ale oparzenia mogą być również wynikiem wystawienia na popołudniowe słońce bez ochrony lub kontaktu z bardzo różnorodnymi przedmiotami, takimi jak żelazko lub rura wydechowa. Oparzenia te są zazwyczaj bardzo łatwe do wyleczenia w domu i na ogół nie wymagają pomocy medycznej.
Ważne jest jednak, aby nauczyć się odróżniać łagodne oparzenia od głębszych. Jeśli chodzi o powierzchowne oparzenie, istnieją pewne środki zaradcze do zastosowania miejscowego, które mogą być bardzo przydatne w łagodzeniu pieczenia i bólu, który powodują.
Co to jest powierzchowne oparzenie?
Różne poziomy oparzeń
Oparzenia są klasyfikowane według stopnia ich ingerencji w skórę. Wyróżnia się oparzenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Zgodnie z tą klasyfikacją, również leczenie będzie się różnić w zależności od stopnia urazu.
- Większość oparzeń domowych to poparzenia pierwszego stopnia. Oznacza to, że zmiana jest powierzchowna i dotyczy tylko zewnętrznej warstwy skóry.
- Niektóre oparzenia mogą jednak osiągnąć drugi stopień, w którym nadmiernie wysoka temperatura uszkadza pierwszą warstwę skóry lub naskórka, a także drugą warstwę lub skórę właściwą.
- Oparzenia trzeciego stopnia uszkadzają warstwę tłuszczu pod skórą i są na ogół bardziej dotkliwe. Mogą stanowić zagrożenie dla nerwów, powodując drętwienie dotkniętych miejsc. Do przyczyn tego typu oparzeń zalicza się źródła ciepła, takie jak ogień lub elektryczność ale także toksyczne chemikalia.
Powierzchowne oparzenia zwykle powodują zaczerwienienie i ból. Skóra może również wyglądać na opuchniętą, a na palcach lub dowolnej innej części ciała mogą powstać pęcherze.
W przypadku drobnych oparzeń należy zastosować pewne podstawowe środki pielęgnacyjne w domu. Istnieje kilka środków stosowanych miejscowo, które mogą pomóc uspokoić pieczenie, ból i obrzęk.
Zobacz także: Pęcherze – 5 rozwiązań, które przyspieszą ich gojenie
Powierzchowne oparzenie – pierwsza pomoc
Pierwszą rzeczą, która należy zrobić w przypadku powierzchownego oparzenia jest schłodzenie skóry. Aby to osiągnąć, musisz użyć zimnej wody, ale nie lodowatej, a w żadnym wypadku nie należy stosować lodu. Ekstremalne zimno może spowodować jeszcze większe uszkodzenie skóry. Idealnie będzie jeśli potrzymasz zranioną skórę pod bieżącą wodą przez kilka minut.
Po upewnieniu się, że zmiana jest powierzchowna, możesz delikatnie umyć obszar mydłem i wodą, aby dobrze go oczyścić. W przypadku pęcherzy bardzo ważne jest, aby ich nie rozerwać.
Pamiętaj, że otwarty pęcherz może ulec zainfekowaniu, co bardzo skomplikowałoby obrażenia. Uszkodzonej skóry nie należy przykrywać opatrunkami, które pozostawiają włókna, ponieważ mogą one przykleić się do oparzenia.
Klasyczne domowe środki, takie jak masło, pasta do zębów, olej lub białko jaja nie zawsze są zalecane. Można natomiast stosować specjalne kremy na oparzenia, a na rynku dostępnych jest wiele opcji.
Jeśli ból wywołany oparzeniem utrzymuje się, można go również złagodzić przyjmując środki przeciwbólowe takie jak na przykład paracetamol lub ibuprofen. Dzięki natychmiastowemu udzieleniu pierwszej pomocy podczas oparzenia skutecznie kontrolujemy ból i następstwa urazu.
Przeczytaj również: Leczenie ran – poznaj podstawowe techniki służące do tego celu
Krem z aloesu
Aloes ma cudowne właściwości łagodzące podrażnienia, obrzęki i ból. Ponadto ma właściwości antybakteryjne.
Jest to naturalna, bezpieczna i skuteczna opcja łagodzenia dyskomfortu spowodowanego drobnymi oparzeniami.
Krem z nagietka
Krem z nagietka jest również bardzo skutecznym naturalnym sposobem na złagodzenie podrażnień i obrzęków spowodowanych oparzeniami. Nie zawiera sztucznych barwników ani perfum.
Krem leczniczy na powierzchowne oparzenie
Leczniczy krem do skóry jest bardzo silnym naturalnym lekarstwem i jednym z najlepiej sprzedających się, jeśli chodzi o leczenie powierzchownych oparzeń. Jest to maść, która nie powoduje pieczenia ani dyskomfortu, natychmiast przynosi skórze ulgę i pomaga jej się zregenerować.
Zazwyczaj tego rodzaju kremy są wytwarzane z olejków eterycznych i innych składników o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Mają również właściwości i regenerujące skórę. Działanie takiego kremu bardzo pozytywnie wpływa na skórę właściwą.
Na koniec należy pamiętać, że w przypadku poważniejszego poparzenia pacjent powinien zawsze zgłosić się po pomoc do przedstawiciela służby zdrowia. Pozwoli to ocenić stopień poparzenia i zapewni najbardziej odpowiednie leczenie w danym przypadku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ana Peñalba Citores, Rafael Marañón Pardillo .Sección de Urgencias Pediátricas. Hospital Universitario Gregorio Marañón. Madrid. Tratamiento de las quemaduras en urgencias. Extraído de: https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/tratamiento_de_las_quemaduras_en_urgencias.pdf
- Miguel Aladro Castañeda, Sara Díez González. Revisión del tratamiento de las quemaduras. Extraído de: https://www.seapaonline.org/UserFiles/File/Revistas/invierno%202013/Revision_del_tratamiento_de_las_quemaduras.pdf