Poważne obrażenia Jeremy'ego Rennera po wypadku z pługiem śnieżnym

Jeremy Renner miał ostatnio bardzo poważny wypadek - tutaj dowiesz się wszystkiego o jego urazach.
Poważne obrażenia Jeremy'ego Rennera po wypadku z pługiem śnieżnym
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2023

Docierają do nas stale aktualizowane wiadomości o wypadku Jeremy’ego Rennera z pługiem śnieżnym i związanych z nim obrażeniach. Aktor Marvela, znany z roli Hawkeye’a w serii Avengers, przechodzi krytyczne chwile podczas hospitalizacji.

Podczas oczyszczania dróg wokół swojej posiadłości w Lake Tahoe, z powodu intensywnych noworocznych śnieżyc, maszyna, której używał, w jakiś sposób go zmiażdżyła. Ze wstępnych ustaleń miejscowej policji nie można zaryzykować żadnej hipotezy, gdyż pojazdy te posiadają wiele zabezpieczeń i nie można ustalić, dlaczego doszło do wywrotki.

Ale bez względu na wątpliwości co do przyczyn wypadku Jeremy’ego Rennera, fanów zaniepokoił rozwój jego stanu klinicznego. Obecnie przebywa w szpitalu w Nevadzie na oddziale intensywnej terapii, ale zdążył już wysłać wiadomość przez Instagram.

Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Jestem zbyt zmęczony, żeby pisać. Ale przesyłam wam wszystkim miłość.

~ Jeremy Renner's Instagram, 4 stycznia 2023 ~

Co wiadomo o wypadku Jeremy’ego Rennera z pługiem śnieżnym?

W niedzielę, 1 stycznia, do biura szeryfa hrabstwa Washoe wpłynęło wezwanie z prośbą o pomoc w wypadku na Rose Highway (Reno, Nevada).

Chodziło o problem z pługiem śnieżnym, którego Renner jest właścicielem. Na swojej posiadłości, która zimą jest narażona na obfite opady śniegu, regularnie wykonywał prace konserwacyjne. W rzeczywistości w sieciach społecznościowych jest kilka filmów i zdjęć, które pokazują zadanie, które aktor wytrwale wykonuje podczas pobytu w Lake Tahoe.

Tym razem maszyna spłatała mu figla. Nie jest jasne, jak to się stało, że pojazd się przewrócił, a następnie zmiażdżył jedną z kończyn dolnych aktora. Ponadto Renner doznał zamkniętego urazu klatki piersiowej.

Z powodu obrażeń, w pierwszej kolejności, Jeremy’emu Rennerowi pomocy udzielił lekarz z sąsiedztwa. Gdy oficjalna i instytucjonalna pomoc była w drodze, ten fachowiec założył opaskę uciskową na zranioną nogę, gdyż aktor obficie krwawił.

O 9:50 czasu lokalnego przybył helikopter i załadował aktora Avengersów, zabierając go do szpitala. Tymczasem zastępcy szeryfa zajęli pług śnieżny jako dowód do analizy przyczyny wypadku.

Máquina quitanieves como la de Jeremy Renner.
Pługi śnieżne występują w różnych modelach. Często mają zabezpieczenia zapobiegające wypadkom.

Co to jest tępy uraz klatki piersiowej i jak poważne może mieć następstwa?

Jedno z obrażeń Jeremy’ego Rennera, oficjalnie zgłoszone przez jego rzecznika, wskazuje na tępy uraz klatki piersiowej. Oznacza to, że zewnętrzna siła uderzyła w klatkę piersiową pacjenta, ale jej nie przebiła, więc mogło dojść do uszkodzenia wewnętrzna, bez urazu wychodzącego na zewnątrz.

Szacuje się, że blisko jedna czwarta ofiar śmiertelnych wypadków samochodowych ma swoją bezpośrednią przyczynę w tego typu urazach. Statystyka najbardziej dotyczy osób w wieku poniżej 40 lat.

Dobrą wiadomością jest to, że wiele tępych urazów klatki piersiowej nie wymaga poważnej operacji. Zwykle można je leczyć za pomocą drobnych nacięć, na przykład w celu wykonania pleurotomii, lub za pomocą leków.

Jednak w przypadku osoby, która doznała urazu wielonarządowego, tj. ma obrażenia różnych części ciała w tym samym czasie, scenariusz się zmienia. Wypadek Jeremy’ego Rennera może należeć do tej cięższej kategorii z mniej korzystnymi prognozami.

Co ulega uszkodzeniu w tych urazach?

Ogólnie rzecz biorąc, tępy uraz klatki piersiowej, taki jak uraz Rennera, mógł mieć wpływ na dwa rodzaje struktur w klatce piersiowej:

  1. Kości lub tkanki twarde.
  2. Tkanki miękkie, takie jak płuca, mięśnie lub opłucna.

W pierwszej grupie najczęściej występują złamania żeber. Do 40% urazów klatki piersiowej obejmuje uraz żebra. Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, stanowi to poważny czynnik ryzyka, który zwiększa śmiertelność.

Poważnym problemem złamania żebra jest to, że jego część obraca się do wewnątrz i przebija płuco. Sytuacja jest poważna, dlatego należy ją uznać za priorytet działań. Ponadto w perspektywie średnioterminowej może generować powikłania infekcyjne, takie jak zapalenie płuc.

Innym urazem pochodnym może być traumatyczna zamknięta odma opłucnowa. Jest to nagromadzenie powietrza w opłucnej, czyli przestrzeni pokrywającej płuca, która naturalnie nie powinna mieć żadnej zawartości.

Odma opłucnowa pojawia się w tych przypadkach z powodu złamania żebra. Chociaż możliwe jest również, że uraz przełyku lub pęknięcie oskrzeli w wyniku uderzenia może doprowadzić do przedostania się powietrza do opłucnej.

Chociaż w urazach klatki piersiowej większą wagę przywiązuje się do urazów płuc i żeber, nie można lekceważyć uszkodzenia serca. Obraz kliniczny takiego obrażenia nazywa się stłuczeniem serca.

Wykrycie go nie jest łatwe. Wymaga wiedzy lekarzy prowadzących. Natomiast opóźnione rozpoznanie zwiększa śmiertelność, która wynosi około 76%.

Stłuczenie serca może wahać się od łagodnego, bezobjawowego, ewoluującego z samoistnym ustąpieniem, do pęknięcia mięśnia sercowego. Oprócz tej klasyfikacji możliwe jest również wystąpienie u pacjenta arytmii lub zawału serca.

o wypadku Jeremy'ego Rennera
Złamania żeber mogą prowadzić do powikłań wewnętrznych, wpływających na płuca.

Czego spodziewać się po operacji kontuzjowanej nogi Jeremy’ego Rennera?

Obrażenia Jeremy’ego Rennera po wypadku z pługiem śnieżnym wymagały dostępu chirurgicznego. Chociaż nie ujawniono zbyt wielu oficjalnych informacji na temat procedur, do tej pory przeprowadzono dwie operacje. Jedna miała dotyczyć chorej nogi.

Warto przypomnieć, że pierwszą akcję pomocy na tej kończynie wykonał sąsiadujący z nim lekarz, który założył opaskę uciskową. Metoda polega na uciskaniu krwawiących naczyń krwionośnych kończyn dolnych lub górnych.

Według czasopisma JAMA American Medical Association oraz badań Kinga i współpracowników, każdy dostępny materiał tekstylny może służyć temu celowi. Idealnie, materiał użyty do wykonania opaski uciskowej powinien mieć około 7 centymetrów szerokości.

Gdy układ uciskowy jest na swoim miejscu, nie należy go poluzowywać do czasu przybycia wykwalifikowanej pomocy. Metoda jest zarezerwowana dla nagłych przypadków, tak jak w przypadku Rennera. Bez dostępności innych instrumentów, działanie sąsiada mogło uratować jego kończynę.

W szpitalu aktor pozostaje pod obserwacją na oddziale intensywnej terapii. Rzecznik rodziny poinformował, że trwa ocena uszkodzeń.

Możemy potwierdzić, że Jeremy doznał tępego urazu klatki piersiowej i urazów ortopedycznych i przeszedł dzisiaj operację. Wrócił z operacji i przebywa na oddziale intensywnej terapii w stanie krytycznym, ale stabilnym.

Fani i koledzy filmowi i telewizyjni proszą o solidarność z aktorem, który już pojawił się publicznie na swoich portalach społecznościowych. Raporty na temat jego stanu są ciągle aktualizowane, chociaż wciąż nie ma ostatecznej prognozy.

To może Cię zainteresować ...
Sprzęt medyczny, który uratował życie kibica Cádiz FC
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Sprzęt medyczny, który uratował życie kibica Cádiz FC

Kibic Cádiz FC doznał ataku serca na trybunach. Uratowała go szybka interwencja i odpowiedni sprzęt medyczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cantos Vinces, Juan Carlos y Solís Moreira, Ayrton David (2018). “Estudio de caso: Criterios radiológicos de un neumotórax cerrado causado por un traumatismo directo”. Revista Caribeña de Ciencias Sociales (mayo 2018). En línea: https://www.eumed.net/rev/caribe/2018/05/criterios-radiologicos-neumotorax.html
    //hdl.handle.net/20.500.11763/caribe1805criterios-radiologicos-neumotorax
  • Carriquiry, Guillermo M., and Julio Trostchansky. “Manejo actualizado de las fracturas costales.” Revista argentina de cirugía 112.4 (2020): 380-387.
  • Cortés Valerio, Asdrúbal, et al. “Alteraciones electrofisiológicas y/o bioquímicas del trauma cardíaco.” Medicina Legal de Costa Rica 36.1 (2019): 62-67.
  • González, Roberto, et al. “Traumatismo torácico contuso.” Revista chilena de enfermedades respiratorias 35.2 (2019): 96-103.
  • King, David Richard, Andreas Larentzakis, and Elie P. Ramly. “Tourniquet use at the Boston Marathon bombing: lost in translation.” Journal of trauma and acute care surgery 78.3 (2015): 594-599.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.