Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy jest możliwy?

Decyzja o porodzie naturalnym po wcześniejszym cesarskim cięciu ma swoje plusy ale i czynniki ryzyka. Aby poród przebiegł pomyślnie, ciężarna musi spełnić określone warunki i wymagania. Dowiedz się więcej w dzisiejszym artykule.
Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy jest możliwy?

Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2019

Poród naturalny po cesarskim cięciu (VBAC, czyli Vaginal Birth After Caesarean Section) jest dopuszczalny wyłącznie wtedy, kiedy zdrowiu i życiu matki i dziecka nic nie zagraża.

Zanim przedyskutujemy szczegółowo zalety i ryzyko jakie niesie ze sobą poród naturalny po cesarskim cięciu, zdefiniujmy dokładnie kilka najważniejszych pojęć i terminów.

Cesarskie cięcie

Cięcie cesarskie to zabieg chirurgiczny, którego celem jest wyjęcie płodu i łożyska poprzez rozcięcie podbrzusza i macicy. Tego typu zabieg jest przeprowadzany bardzo często i może on zapobiec komplikacjom związanym z porodem naturalnym. Dzięki temu można zadbać o bezpieczeństwo matki i dziecka.

Poród naturalny

Poród naturalny to tradycyjna metoda porodu. Dziecko wydostaje się z brzucha matki poprzez pochwę. Jest to najbardziej polecana metoda porodu w przypadkach, w których nie występują żadne zagrożenia.

Szanse na poród zakończony powodzeniem bez komplikacji rosną, jeśli matka rodziła już wcześniej. Z drugiej zaś strony jeśli przy poprzednich ciążach pojawiały się komplikacje, kolejne porody również mogą przebiegać trudno.

Komplikacje związane z porodem naturalnym

Przedłużający się poród

Poród naturalny po cesarskim cięciu nie jest rekomendowany jeśli kobieta musi przyjmować oksytocynę.

Słabe i nieregularne skurcze sygnalizują przedłużający się poród. Rozwarcie szyjki macicy następuje powoli i cały proces porodu trwa dłużej. Czynniki które mogą wpływać na opóźnianie porodu to:

  • dysproporcje między rozmiarem główki dziecka a miednicą matki
  • bardzo wąska szyjka macicy
  • nieregularna budowa ciała dziecka.

Przedwczesny poród

Przedwczesny poród to taki, który następuje przed 37. tygodniem ciąży. Może dojść do takiej sytuacji w wyniku przerwania membran, nieprawidłowości związanych z dzieckiem, chorób matki, niedożywienia i infekcji. Niekiedy nieznane są przyczyny wczesnego rozpoczęcia akcji porodowej.

Zagrożenie płodu związane z brakiem tlenu

To powikłanie występuje wtedy, gdy tętno dziecka jest znacząco zbyt szybkie lub też wtedy, gdy w płynie owodniowym znajduje się smółka, co sprawia, że dziecko nie otrzymuje potrzebnej ilości tlenu.

Położenie podłużne miednicowe płodu

Kiedy dziecko znajduje się w podłużnym położeniu miednicowym, ryzyko urazu podczas porodu naturalnego wzrasta czterokrotnie. Tego rodzaju komplikacje mogą pojawić się również wtedy, kiedy przodującą częścią ciała dziecka są kolanka lub stópki.

Po tym jak matka otrzyma informację o tym, że z różnych powodów możliwe są komplikacje związane z porodem naturalnym, powinna rozważyć swoją decyzję. Jeżeli wciąż będzie zdecydowana na poród naturalny po cesarskim cięciu, koniecznie musi skonsultować się z lekarzem i upewnić się ponownie, czy w jej przypadku jest to dopuszczalne rozwiązanie.

Poniżej przedstawiamy profil idealnej kandydatki do porodu naturalnego po cesarskim cięciu.

Poród naturalny po cesarskim cięciu: u kogo jest możliwy?

W ujęciu ogólnym, kobieta która decyduje się na poród naturalny po cesarskim cięciu powinna:

  • Być po dokładnie jednym cięciu cesarskim tzw. majtkowym, czyli poziomym
  • Nie mieć żadnych innych blizn na macicy
  • Mieć miednicę w rozmiarze spełniającym wymagania kliniczne
  • Nie mieć przebytego pęknięcia macicy, powikłań medycznych, wcześniejszych problemów położniczych ani mięśniaków macicy.
  • Cieszyć się dobrym zdrowiem i nie mieć cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca i nie chorować na opryszczkę.

Poród naturalny po cesarskim cięciu: plusy

Poród naturalny po cesarskim cięciu pozwala na uniknięcie kolejnego inwazyjnego zabiegu.
  • Brak inwazyjnego zabiegu
  • Obniżenie ryzyka problemów z łożyskiem w przypadku kolejnych ciąż
  • W porównaniu do cesarskiego cięcia, utrata krwi jest mniejsza, podobnie jak ryzyko infekcji
  • Ryzyko komplikacji związanych z powtarzającym się zabiegiem również jest mniejsze – dotyczy to także uszkodzenia jelit i pochwy
  • Mniej bólu po porodzie
  • Dziecko rodzi się w zdrowym stanie i w odpowiednim czasie – cesarskie cięcia są często wykonywane wcześniej, niż nastąpiłby naturalny poród
  • Płuca dziecka urodzonego naturalnie są znacznie mocniejsze

Zagrożenia związane z porodem naturalnym po cesarskim cięciu

    • Żadna forma porodu nie jest całkowicie wolna od ryzyka. Jednakże badania wykazują, że liczba zgonów jest niższa w przypadku zakończonej sukcesem procedury VBAC niż w przypadku powtarzanych cesarskich cięć.
  • Ponadto, podczas naturalnego porodu macica może pęknąć w miejscu w którym przeprowadzono wcześniej cesarskie cięcie. To prowadzi do krwotoku i stwarza ogromne zagrożenie dla matki. Ogranicza też dostęp dziecka do tlenu.
  • Eksperci z dziedziny medycyny zalecają zarzucenie procedury VBAC jeśli matka musi przyjmować oksytocynę aby wywołać skurcze.
  • Kiedy lekarze muszą przerwać poród naturalny po cesarskim cięciu, występują zagrożenia związane z zabiegiem chirurgicznym takie jak krwotoki i infekcje macicy lub cięcia. W takich przypadkach i matce i dziecku grożą długotrwałe powikłania a nawet śmierć.

Poród naturalny po cesarskim cięciu: warunki

Należy monitorować stan matki i dziecka.

Oczywiście należy stale monitorować tętno dziecka. To dobry wskaźnik ewentualnych problemów i trudności. Ponadto, matce koniecznie trzeba podać kroplówkę i rozważać, czy w razie powikłań bezpieczniejsze nie będzie zarzucenie porodu naturalnego i skorzystanie z cesarskiego cięcia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Acosta, Manuel, Víctor Cruz, and Aldo Calero. “Parto vaginal posterior a cesárea.” Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia 41.1 (1995): 70-75.
  • Sánchez, Rodrigo, Hantz I. Ortiz, and Alberto Chávez. “Parto vaginal en pacientes con antecedente de una cesárea previa.” Revista de la Facultad de Medicina UNAM 46.1 (2003): 28-31.
  • Vergara Reina, Roberto, and Mayelín Acosta Pérez. “Experiencias en el parto vaginal poscesárea en un hospital haitiano.” Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología 29.1 (2003): 17-29.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.