Poród - różne możliwości i ich charakterystyka

Czy istnieje więcej niż jeden rodzaj dostawy? Oczywiście, że jest. Istnieją różne sposoby porodu i dostawy. Będzie to zależało od sytuacji klinicznych, decyzji matki i warunków systemu opieki zdrowotnej. Tutaj możesz odkryć cechy najbardziej odpowiednich form.
Poród - różne możliwości i ich charakterystyka
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2022

Czy wiesz o tym, że w rzeczywistości istnieje wiele różnych rodzajów porodów? Postęp medycyny przyczynił się do różnorodności i zrozumienia możliwości, jakie istnieją w tym procesie.

Większa świadomość tego, co oznacza ciąża i jak traktować ciało kobiety z filozoficznego punktu widzenia, znacznie zmodyfikowały zmedykalizowane interwencje. Doprowadziło to do powstania wariantów opartych na naturalnych metodach i angażujących jak najmniej osób.

6 rodzajów porodów

Skoncentrujemy się na 6 rodzajach porodu i wyjaśnimy, w jaki sposób one przebiegają. Ta klasyfikacja pod pewnymi względami mogłaby się wydawać nieco naciągana, ponieważ ściśle ujmując, dziecko można urodzić tylko na dwa sposoby: drogą naturalną lub przez cesarskie cięcie.

Jednak metoda siłami natury nie ma jednej modalności, podobnie jak cesarskie cięcie. Zobaczmy zatem cechy charakterystyczne każdej formy.

1. Poród waginalny z interwencją medyczną

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj porodu ma miejsce, gdy dziecko przychodzi na świat drogą naturalną. Jest to naturalny sposób porodu, zarówno dziecka, jak i przyczepionych struktur, takich jak łożysko. Pamiętajmy, że nacięcie wykonane do cięcia cesarskiego jest zabiegiem chirurgicznym.

Interwencja medyczna wiąże się z pewnymi rodzajami terapii i protokołami, które są stosowane w celu zmniejszenia ryzyka powikłań. To procedura, którą stowarzyszenia medyczne oraz ministerstwa zdrowia poszczególnych krajów wdrażają, mając na celu zmniejszenie śmiertelności zarówno matek, jak i noworodków.

Poród odbywa się w kontrolowanym środowisku szpitalnym, z zespołem interwencyjnym, który zwykle składa się z lekarza, położnej lub położnika, pielęgniarek i neonatologów. Przestrzega się szeregu ustalonych kroków i często monitoruje parametry. Istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego.

Poród. Kobieta z zespołem lekarzy
Chociaż zdefiniowano sześć rodzajów porodu, poród możliwy jest tylko dwoma drogami: naturalną i brzuszną (cięciem cesarskim).

2. Poród naturalny

Poród naturalny to rodzaj porodu, który odbywa się drogą pochwową, ale opiera się na zasadzie minimalnej interwencji ze strony ludzi, takich jak zespół medyczny. Nie oznacza to, że bezpieczeństwo jest zagrożone, ale celem jest uniknięcie ingerencji.

Często zdarza się, że w porodzie bierze udział akuszerka. To osoba przeszkolona, aby w szczególny sposób towarzyszyć przy porodzie. Wspomaga matkę w jej ruchach, bez stosowania leków przeciwbólowych czy znieczulających, uniemożliwia kobiecie zbyt częste kładzenie się, zapewniając jej jednak pełną swobodę w podejmowaniu decyzji.

Kilka krajów uregulowało tę opiekę na mocy ustawy o humanizowanym porodzie. Ustawa ta ustanawia prawo matki do wyboru tego typu podejścia, które jest skoncentrowane na niej, a nie na nakazach medycznych, które mogłyby stanowić jakąś formę przemocy położniczej.

3. Narodziny w wodzie

Modalnością, która w ostatnich czasach zyskała popularność, są narodziny w wodzie. Poród taki polega na wydaleniu dziecka dopochwowo w płynnym podłożu. W tym celu matka pozostaje zanurzona w przeznaczonym do tego basenie.

Podstawa naukowa jest aktualna i potwierdzona. Dziecko przechodzi z jednego płynu do drugiego, a kobieta korzysta również z hydroterapii, która zmniejsza ból przy skurczach, a także wysiłek w fazie wydalania, który w innych pozycjach odbywa się w kierunku przeciwnym do działania siły grawitacji.

Ten rodzaj porodu można wykonać w domu lub w przystosowanych do tego celu klinikach, które posiadają do tego celu baseny. Nie neguje to nadzoru lekarskiego ani towarzyszenia przez akuszerkę.

4. Poród z indukcją

Poród może odbywać się drogą pochwową po indukcji, która polega na zastosowaniu leków mających na celu stymulowanie skurczów i porodu. Najczęstszą sytuacją, w której decyduje się o indukcji, jest ciąża, która przekroczyła przewidywaną datę urodzenia.

Kobieta jest hospitalizowana, a zespół medyczny podaje dożylnie, dopochwowo lub doustnie substancje farmakologiczne mające na celu pobudzenie skurczów. Jednocześnie monitorowana i kontrolowana jest dynamika macicy, tętno dziecka i ciśnienie krwi matki. Jeśli indukcja się powiedzie, poród przebiega normalnie.

Jeśli po kilku godzinach rozwarcie jest niewystarczające, skurcze nie prowadzą do wydalenia dziecka lub dziecko jest zagrożone, wykonuje się cesarskie cięcie.

5. Zaplanowane cięcie cesarskie

Cesarskie cięcie to poród przez brzuch matki za pomocą zabiegu chirurgicznego. Operację tę można zaplanować, znając prawdopodobny termin porodu i warunki położnicze ciąży.

Przyczyn cięcia cesarskiego jest wiele, a niektóre kobiety decydują się na cesarskie cięcie zamiast porodu pochwowego. Towarzystwa medyczne nalegają, aby zabieg był zarezerwowany dla uzasadniających go sytuacji klinicznych i że nie jest to wygodna opcja ani dla kobiety, ani dla lekarza.

Cesarskie cięcie.
Cięcie cesarskie obejmuje zabieg chirurgiczny. Można go zaplanować, szacując możliwy termin dostawy.

6. Cięcie cesarskie w nagłych wypadkach

Ciąża może się skomplikować, a to może doprowadzić do sytuacji awaryjnej, która będzie wymagała usunięcia dziecka w celu ratowania życia, a także uniknięcia komplikacji dla matki. Jeśli poród nie rozpocznie się lub z jakiegoś powodu będzie niebezpieczny w wykonaniu, zostanie wykonane cięcie cesarskie w trybie natychmiastowym.

Sytuacje, które prowadzą do tej interwencji, obejmują ciężkie infekcje u matki z wysoką gorączką i spontaniczne przedwczesne pęknięcie błon, któremu nie towarzyszą skurcze ani rzucawka. Decyzja o jego wykonaniu jest trudna, ponieważ nadal jest to operacja chirurgiczna, która niesie ze sobą odrębne czynniki ryzyka.

Każdy rodzaj porodu ma swoje wady i zalety

Różne rodzaje porodu niosą ze sobą korzyści i zagrożenia. Cesarskie cięcie nie jest naturalne, ale często jest jedynym sposobem na osiągnięcie najlepszego możliwego wyniku.

Jeśli jesteś w ciąży, ważne jest, aby w miarę możliwości omówić poród i cesarskie cięcie ze swoim położnikiem. Od początku ciąży intencje matki i dostępne jej opcje powinny być zupełnie jasne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hernández-Hernández, Diana, et al. “Complicaciones maternas y neonatales secundarias a parto vaginal instrumentado con fórceps.” MÉDICA SUR SOCIED A SUR SOCIED A SUR SOCIEDAD DE MÉDICOS, AC AD DE MÉDICOS, AC 52 (2012).
  • España, José Andrés Calvache, and Juan Carlos Zafra Pedone. “Analgesia epidural para el trabajo de parto.” Iatreia 21.4 (2008): ág-355.
  • Intriago, Mariela G. Macías, et al. “Importancia y beneficios del parto humanizado.” Dominio de las Ciencias 4.3 (2018): 392-415.
  • Lits, Ruth Ysabel Tavera, María Verónica Aveiga Hidalgo, and Ana Morabia Gómez Vargas. “Papel de la enfermera como doula en la labor de parto humanizado.” Dilemas contemporáneos: Educación, Política y Valores (2019).
  • Felitti, Karina, and Leila Abdala. “El parto humanizado en la Argentina: activismos, espiritualidades y derechos.” Parterías de Latinoamérica. Diferentes territorios, mismas batallas (2018): 123-152.
  • Gesteira, Cecilia Rodríguez, and Mercedes Soto González. “Efectos maternos y neonatales del parto en el agua. Una revisión sistemática.” Clínica e Investigación en Ginecología y Obstetricia (2020).
  • Mallen-Perez, Laura, et al. “Uso de hidroterapia durante el parto: evaluación del dolor, uso de analgesia y seguridad neonatal.” Enfermería Clínica 28.5 (2018): 309-315.
  • Sampedrano, Istria Molinero, et al. “Impacto del cambio de fármaco utilizado en la inducción del parto: misoprostol vaginal versus dinoprostona.” Progresos de obstetricia y ginecología: revista oficial de la Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia 59.4 (2016): 205-210.
  • Morgan-Ortiz, Fred, et al. “Frecuencia de las indicaciones de operación cesárea de acuerdo con la clasificación de robson.” Rev Med UAS; Vol 8.1 (2018).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.