Popękane pięty - zapobieganie i leczenie

Popękane pięty - zapobieganie i leczenie
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele czynników wpływa na popękane pięty. Nie trzeba nawet wspominać o nieestetycznym wyglądzie, do tego popękane pięty sprawiają, że czujemy dyskomfort, a czasami nawet ból. Jedną z najczęstszych przyczyn pękania pięt jest ciągłe noszenie otwartych butów, takich jak sandały czy klapki. 

Problem popękanych pięt dotyka głównie kobiet, ponieważ to one zdecydowanie częściej decydują się na otwarte buty. Oczywiście nie chcemy przez to powiedzieć, że ten problem nie dotyczy mężczyzn, jasne, że też ich dotyczy! Ponieważ noszenie otwartych butów nie jest jedyną przyczyną popękanych pięt.

Pewnie każda z nas wie, jak nieestetycznie wyglądają popękane pięty i jaki straszny dyskomfort nam sprawiają. Należy pamiętać, że nadwaga czy gorący klimat to też przyczyny które, mogą powodować pękanie skóry na piętach. Osoby uprawiające czynnie sport są również mocno narażone na tę dolegliwość, dlatego warto aby pamiętały o ciągłym nawilżaniu stóp.

Zadbane pięty

Nie martwcie się jednak, w dalszej części artykułu podamy kilka wskazówek na to jak leczyć tę przykrą dolegliwość. Oczywiście najlepiej jest starać się nie dopuścić do tego stanu, ale jeśli zmagamy się z popękanymi piętami, te domowe sposoby pomogą się pozbyć tego problemu na stałe. Zostań z nami, aby poznać te wszystkie metody i wprowadzić je w życie!

Oto kilka przepisów na popękane pięty!

Masło kakaowe

Jako pierwszy środek, można zastosować masło kakaowe, które jest jednym z najlepszych środków złuszczających jakie istnieją, można zatem używać go w celu zmiękczenia suchej skóry na piętach.

Masło kakaowe

Bez wątpienia sposób ten okaże się skuteczny.

Miód pszczeli

 

Również można przygotować ciepłą kąpiel dla stóp z dodatkiem miodu pszczelego. Aby przygotować taką kąpiel należy do miski ciepłej wody wlać filiżankę miodu, dokładnie wymieszać i moczyć stopy przez 20 minut.

Miód i cynamon

Po tym czasie wyciągnąć stopy z wody, osuszyć czystym ręcznikiem i do twardych miejsc na piętach, zastosować pumeks. Następnie spłukać wodą i gotowe. Zabieg ten można powtarzać trzy razy w tygodniu, pozwoli to na zachowanie miękkiej skóry na stopach.

Olejek rycynowy

 

Innym bardzo dobrym sposobem na zmiękczenie twardej skóry na piętach jest olejek rycynowy. Jest to jeden z najlepszych środków złuszczających i zmiękczających skórę.

Olejek rycynowy

Moczymy czystą szmatkę w olejku rycynowym, po czym masujemy nią popękane pięty przez 10 minut, a następnie spłukujemy ciepłą wodą. Aby zobaczyć szybkie efekty, należy ten zabieg powtarzać codziennie przed snem.

Olej kokosowy

 

Olej kokosowy jest jednym z najlepszych domowych środków na popękane pięty. Usuwa bardzo dobrze martwy naskórek i pomaga zatrzymać wodę w skórze, co ochroni skórę na piętach przed twardnienie.

Olej kokosowy

Używamy go w następujący sposób: przed snem nacieramy pięty olejem kokosowy, po czym opłukujemy je ciepłą wodą, nakładamy skarpety i gotowe.

Pumeks

 

Na koniec przypominamy, aby pielęgnować pięty za pomocą pumeksu i ciepłej wody. Jest to doskonałe połączenie do ratowania popękanej skóry na piętach. Cały proces jest relaksujący i przyjemy, a do tego pozwoli na całkowite usunięcie stwardniałej skóry.

Pumeks

Do miski nalewamy gorącą wodę i zostawiamy ją na chwilę, po czym zanurzamy w niej stopy na 15 minut, wyjmujemy i osuszamy ręcznikiem, następnie używamy pumeksu, po czym ponownie opłukujemy stopy ciepłą wodą. Zabieg ten pomoże wyeliminować wszelakie zgrubienia skóry na stopach i piętach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kapuścińska, A., & Nowak, I. (2015). Zastosowanie kwasów organicznych w terapii tradziku i przebarwień skóry. Postepy Higieny i Medycyny Doswiadczalnej. https://doi.org/10.5604/17322693.1145825
  • Bojarowicz, H., & Płowiec, A. (2010). Wpływ witaminy A na kondycję skóry. Probl Hig Epidemiol.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.