Pompa infuzyjna - czy wiesz co to jest i do czego służy?

Pompa infuzyjna to system podawania leków bezpośrednio do krwi pacjenta. Niezbędne jest nadzorowanie samej procedury, w celu uniknięcia infekcji i nieprawidłowości.
Pompa infuzyjna - czy wiesz co to jest i do czego służy?
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Pompa infuzyjna stanowi narzędzie podawania leków, w którym substancja ma bezpośredni dostęp do krwi. Istnieją dwa główne typy pomp infuzyjnych. W tym artykule poznasz charakterystykę danego systemu oraz najważniejsze informacje w tym zakresie.

Pompa infuzyjna może bazować na intratalnym systemie podawania leków. Oznacza to, iż lek dociera do płynu mózgowo-rdzeniowego, otaczającego rdzeń kręgowy. Stosuje się ją tylko w przypadkach pacjentów, którzy obarczeni są niezwykle silnym bólem.

Niektóre z pomp korzystają z systemu intathecal space – wykorzystując podawanie leków do przestrzeni podpajęczynówkowej. Jest to obszar pomiędzy oponą pajęczą a oponą miękką.

Bezpośredni dostęp do centralnego układu nerwowego poprzez płyn mózgowo-rdzeniowy ma wiele zalet. Pozwala na wprowadzenie środków znieczulających, czy uspokajających itp. Dzięki temu niweluje się skutki uboczne. 

Wyróżniamy też pompy infuzyjne dożylne i strzykawkowe (dwustrzykawkowe i jednostrzykawkowe). Występują między nimi interesujące różnice, na które warto zwrócić uwagę. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż ceny przyrządów nie różnią się od siebie.

Pompa strzykawkowa pozwala na podawanie bardzo małych ilości leków w bezpieczny, kontrolowany sposób. W przeciwnym razie nie nadawałaby się do użytku. Inną zaletą jest jej proste oprogramowanie, które pacjent może wykorzystać samodzielnie – otrzymując infuzję we właściwym dla siebie czasie.

Typ strzykawkowy jest najbardziej powszechnym modelem, dlatego w tym artykule w głównej mierze do niego odnosimy rozważania i opis.

Innymi typami stosowanych pomp są te perystaltyczne (tzw. pompy wężowe) i wolumetryczne. W zdecydowanej większości pomp infuzyjnych, kilka leków może być podawanych za pomocą tego samego urządzenia. Przede wszystkim dzięki pompom infuzyjnym zespół medyczny może z łatwością podawać różne związki chemiczne.

Pompa infuzyjna – jak działa?

Aby dostarczyć zalecane związki leków, w danych przypadkach klinicznych, lekarze od lat używają właśnie tego urządzenia. Maszyna ta jest zaprogramowana tak, aby wytwarzać ciśnienie na wytorowanej ścieżce podawania leków u pacjenta. W ten sposób jest on w stanie przenieść substancję chemiczną ze środowiska zewnętrznego do organizmu pacjenta.

W porównaniu z urządzeniami sprzed kilkunastu lat, dzisiejsze pompy infuzyjne są zdecydowanie bardziej precyzyjne i łatwiejsze w obsłudze, a co za tym idzie – bezpieczniejsze dla pacjenta.

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje infuzji, które są podawane w zależności od wybranej drogi. Z jednej strony stosuje się wlewy dojelitowe (wykorzystujące drogę pokarmową).

Lekarz przepisuje leki

Z drugiej strony można zastosować wlewy pozajelitowe (które wykorzystują drogę dożylną lub IV). Pompy mogą dozować infuzję w sposób ciągły lub przerywany.

Dzięki temu personel medyczny oszczędza czas i potrzebną energię, w celu kontrolowania transferu danych płynów. W przeszłości bowiem personel musiał obserwować postawę pacjenta, mocowanie cewnika, aparaturę, czas dozowania leku itp.

Ponadto pompa infuzyjna zapewnia większą dokładność dawkowania i umożliwia pacjentowi poruszanie się (w zalecanych granicach). Przyczynia się też do zmniejszenia możliwego ryzyka lub komplikacji wynikających z owej procedury.

Istnieją różne rodzaje ambulatoryjnych pomp infuzyjnych (np. dla pacjenta do użytku domowego). Wyróżnia się je w zależności od ich możliwości, rodzaju potrzebnego programowania itp.

Pompa infuzyjna – co pacjenci powinni wziąć pod uwagę?

Zasadniczo zespół medyczny powinien wyjaśnić pacjentowi, jak działa pompa infuzyjna. Doradzają również w sprawie szeregu zaleceń, których należy przestrzegać podczas procedury leczenia przy użyciu pomp.

Co najważniejsze, oprogramowanie tych maszyn jest łatwe w zrozumieniu. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy zwrócić się do specjalistów.

Często personel medyczny zabezpiecza pompy hasłem, aby zdezorientowani i niepewni pacjenci nie zmienili rytmu podawania, prowadząc do negatywnych konsekwencji.

Wizyta u pani doktor

Ponadto, eksperci muszą zwrócić uwagę na regulację baterii, aby uniknąć odłączenia urządzeń. Początkowy poziom leku może wymagać specjalnego oznaczenia, w niektórych klinicznych przypadkach. Chociażby w sytuacji stosowania pompy strzykawkowej.

Podsumowując, niezwykle istotne jest też, aby lekarz prowadzący wskazał Ci zmiany w stylu życia, jakich wymagać będzie okres przeprowadzania zabiegu. Dotyczy to między innymi higieny osobistej, zmian w diecie czy aktywności fizycznej, którą możesz wykonywać. Zbilansowany, harmonijny tryb życia jak zawsze jest kluczem do sukcesu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bomba de infusión. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 14 de diciembre de 2018 de https://es.wikipedia.org/wiki/Bomba_de_infusi%C3%B3n
  • Santos Ramos, B.; Guerrero Aznar, M.D. (1994). «13. Bombas de infusión». Administración de medicamentos: teoría y práctica. Ediciones Díaz de Santos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.