Choroba Willisa-Ekboma - czyli niespokojne nogi

Jeśli odczuwasz niepokój w nogach i zauważasz nadmierną potrzebę ruchu dolnych kończyn, to może wskazywać na tzw. zespół niespokojnych nóg. To patologia, którą jak najszybciej należy poddać kontroli.
Choroba Willisa-Ekboma - czyli niespokojne nogi

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Jeśli odczuwasz szereg dolegliwości w nogach i tylko ruch, np. chodzenie przynosi Ci ulgę – to może być objaw syndromu RLS (ang. restless legs syndrome). Choroba Willisa-Ekboma może być niezmiernie uciążliwa.

Objawia się szczególnie przed snem, kiedy odczuwamy nieustanną potrzebę potrząsania nogami. Być może na początku wydaje Ci się to chwilowym i niegroźnym schorzeniem. Upewnij się jednak, że nie dopadła Cię choroba Willisa-Ekboma, czyli tzw. zespół niespokojnych nóg. 

Największym problemem jest fakt, iż pochodzenie choroby wciąż jest nieznane. Wskazuje się na neurologiczne podłoże choroby, ale opinie są wciąż mieszane. Co ważne, 3 % światowej populacji może cierpieć na tę dolegliwość.

Choroba Willisa-Ekboma – co wiemy o zespole niespokojnych nóg?

Statystyki wskazują, iż prawie 10 % światowej populacji wykazuje pewne objawy związane z danym schorzeniem. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w każdym wieku. Objawy jednak najczęściej ujawniają się po czterdziestym roku życia.

Nie zidentyfikowano jeszcze ani jednoznacznego pochodzenia, ani konkretnych przyczyn schorzenia. Wymienia się jednak: cukrzycę, niedokrwistość, niewydolność nerek i skutki niektórych leków (np. antydepresantów). U kobiet do jej występowania schorzenia często dochodzi po ciąży.

choroba willisa-ekboma

Obecnie uważa się, że choroba Willisa-Ekboma związana jest z aktywnośćią dopaminy. Niepokój w nogach i niezbędny ruch uzależnione są od tego neuroprzekaźnika i jego koordynacji w centralnym układzie nerwowym. 

Podzielono chorobę na dwa typy. Choroba Willisa-Ekboma dzieli się więc na formę pierwotną (dziedziczną) i wtórną. W pierwszym przypadku pochodzenie choroby jest nieznane, jednak wskazuje się na występowanie jej w rodzinie.

Ustalono, że chorobę tę dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący lub rzadziej autosomalny recesywny. W drugim zaś przypadku (rodzaj wtórny) uznaje się ją za konsekwencję, objaw innych dolegliwości neurologicznych.

Nieoczywista symptomatologia – objawy zespołu niespokojnych nóg

Największym problemem w leczeniu schorzenia jest problem zdiagnozowania choroby. Objawy są mylące, zróżnicowane i trudne do określenia. W niektórych przypadkach choroba Willisa-Ekboma, na początku objawia się tylko i wyłącznie potrzebą ruszania nogami.

Nie zmienia to faktu, że chorobie bardzo często towarzyszą inne uciążliwe objawy.

Niektórzy pacjenci skarżą się na dyskomfort i uczucie ciężkości w nogach. Czasami zamienia się w skurcze i mrowienie. Wiele z tych objawów spotyka nas w nocy, stąd często powodują one bezsenność i chroniczne problemy z zasypianiem.

Oczywiście skutkuje to zmęczeniem i sennością w ciągu dnia. Ponadto potrzeba nieustannego ruchu wskazuje rytmiczną tendencję. To oznacza wzrost natężenia objawów między popołudniem a porą spania. Choroba Willisa-Ekboma ma znamiona schorzenia przewlekłego i postępującego z czasem. 

Choroba Willisa-Ekboma – rozpoznanie i diagnoza

Należało ustalić szereg powszechnych objawów, które pozwolą na skuteczną identyfikację choroby. Poniżej przedstawiamy najczęściej wymieniane symptomy:

  • Niepokój i przymus ruchu występuje w spoczynku: nie należy mylić tej choroby z odruchami i nadpobudliwością. Przymus ruchu i niepokój występują zawsze kiedy odpoczywamy.
  • Objawy manifestują się w nocy: to najbardziej charakterystyczna cecha tego schorzenia. Większość pacjentów zdiagnozowanych syndromem RLS nie odczuwa przymusu poruszania kończynami dolnymi w ciągu dnia.
  • Nocne skurcze: to jeden z objawów bezpośrednio powiązanych z chorobą. Skurcze bardzo często dotykają pacjentów w nocy, podczas snu. Jednakże nie powinny być jedynym symptomem. Jeśli zauważamy tylko ten objaw, może wskazywać to na braki elektrolitów bądź zwyczajne przemęczenie.
  • Ulga, która nadchodzi tylko w ruchu: w przypadku tej choroby ulga nadchodzi, kiedy spełniamy oczekiwania naszego organizmu, tj. poruszamy nogami. Ruch załagodzi zarówno mrowienie, ból jak i wszelki dyskomfort.

Możliwe leczenie zespołu niespokojnych nóg

Przede wszystkim pamiętaj, że w przypadku opisanych dolegliwości, właściwe będzie poruszanie się. Należy wtedy wstać z łóżka i rozchodzić problem przez kilka minut.

Naturalnie jedną z najcięższych konsekwencji jest pogarszająca się jakość życia. Wszystko to spowodowane jest trudnością w zasypianiu i przewlekłym zmęczeniem.

choroba willisa

Wskazane jest podjęcie pewnych działań, rozpoczęcie terapii i zabiegów, które pozytywnie wpływają na jakość naszego życia. Istnieją też pewne psychologiczne podejścia, które mogą przynieść ulgę w chorobie. Niektórzy specjaliści zalecają terapię poznawczo-behawioralną. Bardzo często zespół niespokojnych nóg ma bowiem podłoże psychologiczne i emocjonalne.

Czasami wyrównuje się poziom dopaminy u pacjenta, podając przed snem leki działające na zespół niespokojnych nóg. Najczęściej są one prekursorami dopaminy i działają bezpośrednio na receptory dopaminowe.

Jeśli przypuszczasz, że Twoje dolegliwości odpowiadają właśnie chorobie Willisa-Ekbona – udaj się do specjalisty, aby postawić odpowiednią diagnozę. Być może szereg symptomów i charakterystyka choroby wydaje Ci się błaha.

Niestety objawy jej pogarszają się z wiekiem. Co istotne, nie istnieje nawet dokładny test diagnostyczny, ale wciąż jedynym rozwiązaniem jest współpraca z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.