Polerowanie drewnianych podłóg przy użyciu domowych produktów
Czy znasz domowe metody na polerowanie drewnianych podłóg? Musisz wiedzieć, że w domu masz kilka bardzo skutecznych opcji, takich jak ocet, oliwa z oliwek, sok z cytryny czy płyn do mycia naczyń.
Odkryj w tym artykule 4 metody, które ułatwią ci polerowanie drewnianych podłóg. Dajemy Ci przepisy, a także kilka ważnych wskazówek, aby drewno wyglądało doskonałe i służyło przez długi czas w dobrym stanie. Czytaj dalej i nie wahaj się wypróbować!
4 metody na polerowanie drewnianych podłóg
Drewniane podłogi nadają ciepły, rustykalny i przytulny wygląd każdemu pomieszczeniu w naszym domu. Chociaż wymagają szczególnej pielęgnacji, mogą również służyć bardzo długo, jeśli będziemy je odpowiednio traktować.
Dzięki zastosowaniu odpowiednich porad będziemy w stanie utrzymać idealny wygląd drewnianych podłóg. Trzeba będzie tylko wypolerować je konkretnymi produktami, o których wspominamy poniżej. Poza tym, co ważne, są to w większości naturalne i domowe środki, które zawsze mamy pod ręką.
Ponadto w ten sposób nie narażamy się niepotrzebnie na składniki, które przy wdychaniu mogą być toksyczne.
1. Ocet i olejki eteryczne
Przede wszystkim ocet jest bardzo powszechnym naturalnym i domowym składnikiem środków czystości. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na połączenie go z olejkiem eterycznym, aby zamaskować jego zapach, a jednocześnie w prosty i przyjemny sposób nadać przyjemny aromat w pomieszczeniu.
- 1⁄3 szklanki octu (83 ml)
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 15 kropli olejku eterycznego: cytrynowy, pomarańczowy, miętowy, eukaliptusowy, lawendowy itp.
Przeczytaj także ten ciekawy materiał: Lśniąca podłoga – kilka użytecznych trików
2. Oliwa z oliwek i ocet – naturalne metody na polerowanie drewnianych podłóg
Druga metoda, którą proponujemy to połączenie dwóch podstawowych składników z naszej kuchni: oliwy z oliwek i octu. Według życzenia możemy również dodać olejki eteryczne, aby nadać jakiś wyjątkowy czy ulubiony aromat.
Mieszanka oleju i octu jest idealna do głębokiego doczyszczania, a jednocześnie nadaje podłodze połysk. Jeśli jednak producent zaleci rezygnację z wody do danego rodzaju drewna, użyjemy tylko dwóch pierwszych składników. Przed użyciem, możemy nimi dobrze wstrząsnąć w butelce z rozpylaczem.
- 4 łyżki oliwy z oliwek (60 ml)
- 2 łyżki białego octu (20 ml)
- 2 szklanki wody (500 ml)
3. Oliwa z oliwek i sok z cytryny
W trzecim sposobie na naturalne polerowanie podłóg drewnianych zdecydowaliśmy się zastąpić ocet sokiem z cytryny. Ten cytrus odznacza się silnym działaniem antyseptycznym i świeżym aromatem. A ponadto nadaje połysk dzięki zawartym w nim enzymom.
- 4 łyżki oliwy z oliwek (60 ml)
- 3 łyżki soku z cytryny (30 ml)
- 1 szklanka gorącej wody (250 ml)
4. Płyn do naczyń i ocet to tani sposób na polerowanie drewnianych podłóg
Wreszcie praktyczna i domowa metoda, choć mniej naturalna niż poprzednie, polega na zmieszaniu detergentu używanego do mycia naczyń z octem. Tę opcję zastosujemy na podłogach drewnianych, które nie wymagają zbyt delikatnego traktowania i są mocno zabrudzone.
- ½ szklanki octu (125 ml)
- 1 łyżka detergentu (15 ml)
- 2 szklanki wody
Przeczytaj także ten interesujący artykuł: Kiedy coś upadnie – czy można to zjeść z podłogi?
Wskazówki dotyczące polerowania podłóg z twardego drewna
Na koniec, gdy już wybierzemy metodę czyszczenia podłogi, weźmy również pod uwagę następujące wskazówki:
- Zanim przejdziemy do polerowania drewnianej podłogi musimy ją całkowicie wyczyścić. Możemy zamieść brud miotłą lub, jeśli jest kurz lub drobne cząstki, możemy również użyć odkurzacza.
- Jeśli zauważymy, że drewno jest zbyt śliskie z powodu nadmiaru oleju, możemy je przetrzeć suchą szmatką.
- Istotne jest, aby po wypolerowaniu podłogi poczekać, aż całkowicie wyschnie, zanim na nią nadepniemy. Warto wtedy znaleźć sposób na zablokowanie przejścia, aby uniknąć nieporozumień, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta.
- Jeśli kiedykolwiek rozleje się na podłodze jakikolwiek płyn, musimy go natychmiast wyczyścić, aby uniknąć trwałego uszkodzenia drewna.
- Dodając olejki eteryczne musimy się również upewnić, że są one czyste i wysokiej jakości. Musimy unikać kupowania esencji syntetycznych, które są sprzedawane wyłącznie jako środki aromatyzujące i które mogą uszkodzić drewno.
Teraz znamy już 4 domowe metody na polerowanie drewnianych podłóg, które utrzymują je przez długi czas w dobrym stanie. Ponadto te końcowe wskazówki pomogą Ci na skuteczniejsze czyszczenie i bardziej błyszczący efekt końcowy. Wypróbuj je, a zobaczysz rezultaty od pierwszej chwili!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- KILONZO-NTHENGE, A., CHEN, F.-C., & GODWIN, S. L. (2016). Efficacy of Home Washing Methods in Controlling Surface Microbial Contamination on Fresh Produce. Journal of Food Protection. https://doi.org/10.4315/0362-028x-69.2.330
- Jayasena, D. D., & Jo, C. (2013). Essential oils as potential antimicrobial agents in meat and meat products: A review. Trends in Food Science and Technology. https://doi.org/10.1016/j.tifs.2013.09.002
- Rutala, W. A., Barbee, S. L., Aguiar, N. C., Sobsey, M. D., & Weber, D. J. (2012). Antimicrobial Activity of Home Disinfectants and Natural Products Against Potential Human Pathogens. Infection Control and Hospital Epidemiology.