Pokonywanie frustracji — zrób to na 7 różnych sposobów
Frustracja jest naszą naturalną reakcją, gdy nie jesteśmy w stanie osiągnąć wyznaczonego celu. Każda osoba ma wobec tego inny stopień tolerancji. Dziś przedstawiamy Ci 7 sposobów na pokonywanie frustracji, które ułatwią Ci radzenie sobie w trudnych sytuacjach.
Często tej reakcji towarzyszy bezradność, stres, rozczarowanie, a nawet niska samoocena. Przez całe życie mamy do czynienia z wieloma frustrującymi sytuacjami, dlatego posiadanie narzędzi do radzenia sobie z nimi jest bardzo ważne. Nasze sposoby na pokonywanie frustracji będą świetnym sprzymierzeńcem na przyszłość.
Pokonywanie frustracji — zrób to na 7 sposobów
Frustracja jest uwarunkowana wieloma czynnikami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Twoje oczekiwania, zainteresowanie rozwojem projektu, posiadane umiejętności, Twoje nastawienie i umiejętność rozwiązywania problemów to jedne z najważniejszych.
Przeczytaj również: Rozczarowanie – jak wyjść z niego silniejsza?
Eksperci są zgodni, że motywacja odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu frustracji. Pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia i pomaga szybciej wrócić do zdrowia, gdy cierpisz. Pamiętaj też, że frustracja jest emocjonalną reakcją na niepowodzenie.
Innymi słowy, w oparciu o swoją tolerancję możesz okazywać frustrację w sytuacjach, które możesz uznać za porażkę. Przedstawiamy więc najlepsze wskazówki, jak przezwyciężyć frustrację, których możesz użyć, aby wstać i iść dalej.
1. Co wywołało frustrację?
Ustaliliśmy już, że frustracja to emocja (lub emocje), które rozwijasz w obliczu porażki. Ogólnie rzecz biorąc, najczęstsze są gniew, rozczarowanie, bezradność, stres, nietolerancja i gorycz. Aby przezwyciężyć frustrację, musisz najpierw zidentyfikować, co spowodowało, że manifestujesz te uczucia.
Zobacz również: Rozczarowanie – czy naprawdę rozumiesz, czemu służy?
Nie mówimy o samym katalizatorze (na przykład skomplikowane zadanie w pracy), ale o tym, co faktycznie wywołało reakcję (niewykonanie zadania na czas, brak umiejętności i zdolności do jego ukończenia itd.).
Zidentyfikowanie dokładnie tego, co sprawiło, że poczułeś się sfrustrowany, ma podstawowe znaczenie dla zrozumienia, dlaczego zareagowałeś w taki czy inny sposób. Pozwoli to spojrzeć na ten problem z innej perspektywy. Dzięki temu następnym razem będziesz miał lepsze narzędzia, aby kontrolować frustrację.
2. Zaakceptuj to, co się stało
Wiele osób ciągnie za sobą swoje frustracje przez miesiące, a nawet lata. Aby temu zapobiec, musisz je zaakceptować, ale oznacza to również zaakceptowanie, że nie ukierunkowałeś swoich emocji w odpowiedni sposób.
To nie powinno być poważnym problemem w naszym życiu, przynajmniej jeśli weźmiesz pod uwagę, że wszyscy popełniamy błędy. Błędy są częścią życia, czasem w takiej samej proporcji jak sukcesy. Zaakceptowanie, że nie byłeś w stanie osiągnąć swoich celów, nie oznacza, że nie możesz spróbować ponownie. To prowadzi nas do następnej wskazówki, jak przezwyciężyć frustrację.
3. Uczenie się na własnych błędach
Naukowcy są zgodni, że frustracja jest źródłem uczenia się. To jest coś, o czym wiemy od dziesięcioleci, a jednak miliony ludzi marnują te możliwości uczenia się na własnych błędach. Frustracja będzie dla nas porażką w takim stopniu, w jakim na to pozwolimy. Jeśli spojrzysz na to z innej perspektywy, stanie się źródłem nowych możliwości.
Zachęcaliśmy już do zidentyfikowania źródeł frustracji. Kiedy już to zrobisz i zaakceptujesz, że wszystko potoczyło się tak, jak się stało, możesz dalej uczyć się na tych błędach. Oto kilka pomysłów, które mogą Ci pomóc:
- Cofnij się o krok. Oddychaj powoli i opanuj emocje, które biorą górę.
- Jeśli coś nie działa tak, jak tego oczekujesz, zatrzymaj się i oceń, co robisz źle.
- Nagromadzone zmęczenie może działać przeciwko tobie. Upewnij się, że odpoczywasz i ładujesz akumulatory, aby działać lepiej.
- Reguluj swoje oczekiwania na podstawie tego, co możesz zrobić (wyższe cele mogą oznaczać większe frustracje).
To tylko przykład, ponieważ lekcje, których się uczysz, powinny opierać się na twoich własnych konkretnych błędach. Im bardziej zagłębisz się w swoje doświadczenia, tym więcej się nauczysz.
4. Bądź elastyczny przy kolejnych celach
Przezwyciężanie frustracji wymaga również zaplanowania, co zrobisz, aby frustracja nie wróciła. Wiąże się to z byciem elastycznym w stosunku do przyszłych celów, elastycznym w zakresie czasu, w którym oczekujesz wyników, elastycznym w zakresie zdolności do adaptacji, w zakresie czasu, który możesz dać sobie na uspokojenie się, oraz zawsze brania pod uwagę stopnia trudności samego problemu.
Wiele frustracji pojawia się, ponieważ nie jesteś dobry sam dla siebie. Traktujesz siebie jak maszynę i zapominasz, że uwaga, troska i integralność z sobą są również ważne. Nie ma nic złego w nadawaniu priorytetu własnym sprawom przed innymi, zwłaszcza gdy wiesz, że robiąc to, oszczędzasz sobie wiele frustracji.
5. Uznaj swoje ograniczenia
Wszyscy mamy ograniczenia. Nie ma nic złego w przyznaniu się do tego, wręcz przeciwnie. W takim przypadku rozpoznanie swoich ograniczeń pozwoli ci ustalić trudność celów, a także opracować strategie, które pozwolą ci je pokonać. Na przykład, jeśli szczerze rozpoznasz swoje słabe punkty, możesz popracować nad nimi, aby je wzmocnić. Kiedy przekraczasz swoje granice, nie robiąc tego drugiego, naturalne jest, że pojawia się frustracja.
6. Nie bój się prosić o pomoc
Czasami kluczem do przezwyciężenia frustracji jest proszenie o pomoc. Rozumiemy przez to zarówno profesjonalną pomoc, jak i pomoc, którą możesz znaleźć wokół siebie. Pamiętaj, co powiedzieliśmy na początku: wszyscy mamy różne poziomy tolerancji, więc nie oczekuj, że twój proces zdrowienia będzie taki sam jak u innych osób.
Twój partner, przyjaciel, członek rodziny lub kolega może być ramieniem, na którym możesz „się wypłakać”, aby dać upust swoim frustracjom, nie wspominając już o tym, że będą w stanie pomóc Ci określić, gdzie leży problem. Jeśli problem będzie się powtarzał, zawsze możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że jest związany z innymi problemami, takimi jak niska samoocena, lęk i inne.
7. Wstań i idź dalej
W końcu jedynym realnym rozwiązaniem jest wstać i iść dalej. Każdy upadek implikuje potrzebę wstawania, więc prędzej czy później będziesz musiał to zrobić. Oczywiście nie spiesz się i uporządkuj swoje myśli i uczucia, aby kolejne kroki, które podejmujesz, były bezpieczniejsze i pewniejsze.
Frustracje są częścią życia. Nie są one wyjątkowe, ponieważ wszyscy musimy sobie z nimi radzić w ramach naszej życiowej podróży. To samo dotyczy błędów, niepowodzeń czy rozczarowań. Nie oznacza to, że musisz się do nich przyzwyczaić, ale po prostu zrozum, że wcześniej czy później się pojawią. W ten sposób możesz być lepiej przygotowany na to, by dobrze sobie z nimi poradzić.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Krieglmeyer, R. How to overcome frustration? The influence of frustration on motivational orientation and motivational intensity (Doctoral dissertation, Universität Würzburg). 2007.
- Yulis San Juan, A., & Murai, Y. Frustration as an Opportunity for Learning: Review of Literature. In FabLearn Europe/MakeEd 2021-An International Conference on Computing, Design and Making in Education. 2021; 1-8.