Pokój żałobny i 5 etapów smutku

Pokój żałobny to takie pomieszczenie, które każdy z nas musi odwiedzić w pewnym momencie naszego życia. Przetrwanie tego okresu sprawi, że odrzucisz wszelkie urazy, puścisz przeszłość w niepamięć i ruszysz dalej przed siebie po swoje dalsze życie.
Pokój żałobny i 5 etapów smutku

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pokój żałobny to specyficzne pomieszczenie, do którego wszyscy musimy się udać po przeżyciu, jakiejś straty. Są jednak różnego rodzaju sposoby, których ludzie używają jako wymówek, by uniknąć wizyty w nim.

Drzwi do tego pokoju otwierają się zawsze wtedy, gdy kończy się jakiś związek. A także gdy stracisz pracę lub gdy Twoja ukochana osoba zniknie z Twojego życia na zawsze. To właśnie pokój żałobny stanowi wtedy najlepsze rozwiązanie.
Są w życiu pewne etapy, które się powtarzają, bez względu na tę, czy inną konkretną stratę. Dzisiaj postaramy się nieco bliżej zagłębić w ten temat. Zapraszamy zatem do lektury!

Pokój żałobny, a jego unikanie

Chociaż pokój żałobny otwiera swoje drzwi zaraz po przebytej stracie, faktem jest jednak to, że można uniknąć wchodzenia do środka. Jednak jego drzwi pozostaną otwarte i gotowe, aby Cię wpuścić w każdej chwili.

Kiedy na przykład kończysz jeden związek i nie chcesz wchodzić do tego pokoju, natychmiast szukasz dla siebie nowego partnera. W ten sposób unikasz pierwszego etapu, przez który pokój żałobny mógłby pomóc Ci zdecydowanie, szybko i sprawnie przejść.

Ale Twój wybór nie jest jednak optymalnym rozwiązaniem. A wszystko dlatego, że zaczniesz nowy związek, nie będąc przygotowanym na niego. Wejdziesz w nową relację, nie dając sobie przy tym okazji do zamknięcia poprzedniego rozdziału swojego życia.

Jakie są różne etapy żalu?

Żal dzieli się zawsze na pięć podstawowych etapów, które następują po kolei. Nie można pominąć lub przeskoczyć żadnego z nich. Etapy te są następujące:

Wyparcie faktu straty ze swojej świadomości

Na tym pierwszym etapie wprowadzasz swój umysł w specyficzny stan wyparcia. Zaprzeczasz w ten sposób, że Twoja ukochana osoba odeszła, zaprzeczasz temu, że relacja z Twoim partnerem została już nieodwołalnie na zawsze zerwana. Albo też wypierasz się tego, że tak naprawdę nie jesteś już potrzebny w swojej pracy.

Wyparcie

Wyparcie faktu utraty jest jednym ze sposobów na przymykanie oka na to, co się naprawdę dzieje w Twoim życiu. Powodem, dla którego ludzie to robią, jest to, że uważają, że wydarzenia, jakie ostatnio miały miejsce po prostu są dla nich szkodliwe. A przynajmniej negatywnie wpływają na stan ich psychiki.

Czasami wiele osób wymyśla na swój własny użytek różnego rodzaju historie. Na przykład wmawiamy sobie, że osoba, która w rzeczywistości zmarła, jest po prostu w trakcie dalekiej podróży lub że nasz były już teraz partner po prostu potrzebował dla siebie trochę więcej miejsca w życiu.

Jednak ten etap wyparcia rzeczywistości prędzej czy później osiągnie swój własny koniec. Wtedy nadejdzie pora na kolejny etap.

Gniew

Kiedy przestajesz zaprzeczać rzeczywistości i zdajesz sobie w końcu sprawę z tego co się stało, wiele rzeczy się nagle zmienia. Wpadasz w tym momencie w etap gniewu skierowanego w stronę osoby, która Cię opuściła, bez względu na to, czy odeszła z tego świata, czy po prostu z Tobą zerwała.

Gniew

Zaczniesz myśleć na przykład: “Dlaczego mi to robisz?”, “To tylko Twoja wina”, “Nie zasługuję na to”, “Nigdy Ci nie wybaczę tego, że mnie zostawiłaś”. To właśnie ten etap, w którym obwiniasz drugą osobę o cały ból w Twoim życiu. Jednocześnie pociągasz ją do odpowiedzialności za to, co sam czujesz.

Targowanie się (negocjacja

Po zakończeniu etapu gniewu zaczynasz odczuwać nadzieję na odwrócenie procesu utraty. Zaczynasz szukać więc różnego rodzaju alternatyw pozwalających Ci odzyskać to, co straciłeś.

Jeśli zmarła Twoja ukochana osoba, możesz spróbować skontaktować się z nią za pośrednictwem mediów lub innych osób, które twierdzą, że potrafią rozmawiać ze zmarłymi. Jeśli jednak masz za sobą zerwanie, być może spróbujesz uratować Wasz dawny związek i sprawić, że Twoja była partnerka ponownie zakocha się w Tobie.

Negocjacje

Inna opcja polega na tym, że jeśli na przykład straciłeś pracę, możesz spróbować podjąć działania zmierzające do tego, by zostać ponownie zatrudnionym.

Jeśli wykonasz to, co masz zamiar zrobić, proces żałoby zostanie przerwany. Jeśli utracisz tę osobę lub tę pracę ponownie, wejście do tego stanu, który symbolizowany jest przez pokój żałobny okaże się jednak być o wiele bardziej bolesne, niż przedtem.

Depresja lub przygnębienie

Jeśli przezwyciężysz jednak etap negocjacji i zdasz sobie sprawę, że nie ma odwrotu od tego, co się stało w Twoim, zaczniesz czuć się po prostu smutny i przygnębiony.

Depresja

Przygnębienie jest po prostu znakiem świadczącym o tym, że akceptujesz w pełni to, co się stało. Wiesz zarazem, że wszystko jest już skończone, a Twoje łzy pomogą Ci uwolnić się od bólu. Dzięki nim po prostu będziesz mógł dalej żyć.

Jednak musisz być bardzo ostrożny, aby nie utknąć na tym etapie. A wszystko dlatego, że długotrwała depresja może być niebezpieczna także i dla Ciebie. Dlatego też pokój żałobny może Ci w tym momencie naprawdę bardzo pomóc.

Akceptacja

To jest ostatni etap, w którym ostatecznie akceptujesz stratę, jaka Ci się przytrafiła. Nie masz już nadziei na odzyskanie tego, co zostało utracone. Będziesz musiał po prostu zaakceptować to, co się stało. Niech te wydarzenia staną się dla Ciebie lekcją na przyszłość. Zapamiętaj ją dobrze i następnie wyrusz przed siebie drogą swojego własnego życia.

Akceptacja to naprawdę świetny i pożyteczny etap. To właśnie on pozwala Ci pamiętać dobre chwile i uczyć się na tych złych.

Akceptacja

Być może ten etap nie przyniesie Ci jednak natychmiastowej ulgi. Zamiast tego ciągle będzie Ci towarzyszyć zamiast tego rozpacz, żal, apatia i zmęczenie. Jednak z czasem zaczniesz ponownie doświadczać radości i woli życia.

Pokój żałobny to takie pomieszczenie w naszej psychice, które każdy z nas musi odwiedzić w pewnym momencie naszego życia. Przetrwanie tego okresu sprawi, że odrzucisz wszelkie urazy, puścisz przeszłość w niepamięć i ruszysz dalej przed siebie po swoje dalsze życie.

Czy zdarzyło Ci się, że utknąłeś w którymś z tych pięciu etapów żalu? Jeśli tak, to który z nich był najgorszy dla Ciebie?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.