Gniew – jak słuchać zamiast się złościć

Nie pozwól, aby zachowanie innych ludzi wpływało na Twoje życie. Jesteś odpowiedzialny za swoje emocje, dlatego musisz nauczyć się słuchać, a reagować później.

Gniew to jedna z naturalnych ludzkich emocji, którą odczuwamy niemal codziennie. Występuje nie tylko u dorosłych, ale także u małych dzieci, które nie wiedzą jak radzić sobie z emocjami i słuchać.

Gniew nie powinien być odbierany w zupełnie negatywny sposób. Każdy ulega złości, staje się pełen gniewu w sytuacjach, które uznajemy za niesprawiedliwe. Gniew jest także zdrowym odruchem,  gdyż pozwala nam reagować na zło i to co nas rani.

Jednakże, gniew nie powinien być czymś co czujemy cały czas. Pomyśl o nim jako „przełączniku” w Twoim umyśle, który aktywuje się, aby ostrzec Cię, że wokół Ciebie dzieje się coś na co powinieneś zwrócić uwagę.

Jeżeli pozwolisz, aby gniew Tobą sterował, zapewne wpadniesz w nieracjonalną złość, krzyk i potencjalnie zrobisz coś czego będziesz żałować. Twój gniew powinien być kontrolowany, tak abyś następnie mógł odpowiednio zareagować.

W dzisiejszym artykule zapraszamy do sięgnięcia w głąb siebie i zastanowienia się jak często gniew występuje w naszym życiu.

Poznaj swój gniew, aby lepiej sobie z nim radzić

Jednym z najbardziej znanych specjalistów w sprawach gniewu jest bez wątpienia Eckhart Tolle. Ten pozytywistyczny psycholog i przedstawiciel duchowego podejścia do wiedzy behawioralnej, dostarcza bardzo dokładne pojęcie gniewu jako pojęcia psychologicznego.

Zobacz także: Przytulanie lekiem na wszystko

 • Gniew wiąże się z potężnymi i negatywnymi emocjami. Niekontrolowany gniew, któremu pozwalasz zawładnąć sobą, wypełnia Twój umysł negatywnymi myślami.
 • To nie jest Twoja wina, że Twoje logiczne myślenie zawodzi w momencie kiedy gniew wzbiera.
 • Eckhart Tolle uważa, że czasami jesteśmy źli nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.
 • Wkrótce, uczucie gniewu i złości ogranie całego Ciebie i inne dziedziny Twojego życia, do tego stopnia, że staniesz się przytłoczony własnym pesymistycznym myśleniem.
 • Gniew jest rozprzestrzenia się na inne osoby. W pewnym momencie staje się złą energią, która dusi i tworzy dystans i dyskomfort wokół Ciebie. Nie jest to nic dobrego.

Pokażemy Ci jak poradzić sobie z gniewem i brakiem harmonii z samym sobą i Twoim otoczeniem.

Kolorowy słoń

Gniew – jak sobie z nim radzić

Rozważmy następujący przykład. Wyobraź sobie, że masz kiepski dzień w pracy. Kolega z biura stworzył toksyczną atmosferę, wypełnioną bezpodstawnymi plotkami i krytyką, która Cię rani i przeszkadza w wykonywaniu pracy.

 • Ty, jako zwolennik tłamszenia gniewu w sobie, robisz się zmęczony tą sytuacją. Wyobrażasz sobie, że wrócisz do domu i wylejesz swój gniew na najbliższych. Każda pojedyncze wydarzenie w pracy wyzwala niewspółmierną reakcję z Twojej strony.
 • Pierwszą rzeczą jaką należy rozpoznać w tej sytuacji, jest pogodzenie się z tym, że dyskomfort i złe emocje powstają w danym środowisku.
 • Negatywne emocje nie tylko tworzą negatywne myśli, ale także niewłaściwe zachowanie. Musisz nauczyć się to dostrzec, że walka toczy się w Tobie i tylko Ty jesteś w stanie nad sobą zapanować.

Zobacz: Negatywne emocje – Obroń się przed nimi!

Jak nauczyć się słuchać – a reagować później

Jesteś już świadomy tego co gniew może zrobić z Twoim ciałem i umysłem.  Rozwiązanie tego problemu nie leży w domu czy w pracy, ale w Twoim umyśle.

 • Czasami nie możesz zmienić zachowania ludzi wokół Ciebie. W tym przypadku, Twój współpracownik się nie zmieni. Jego charakter jest jaki jest i od zawsze był krytycznie nastawiony do wszystkich oraz rozpuszczał plotki.
 • Jeżeli nie jesteś w stanie zmienić ludzi oraz środowiska, w którym przebywasz, wówczas musisz zmienić sposób w jaki reaguje ono na Twoje emocje.
 • Nie musisz udawać, że problem nie istnieje lub że on Ciebie nie dotyczy. Jednakże, spróbuj wyćwiczyć odrobinę „kontroli”. Pokonaj swoje negatywne emocje i gniew, tak aby nie zdominowały Ciebie i nie zmieniły Twojego życia w piekło.
 • Gdy dajesz się kontrolować emocjom, sprawia to że  zaczynasz żyć w jak niewolnik we własnym ciele, pozbawiony radości z życia. Nigdy na to nie pozwól.
Kobieta z latarnią

Musisz okiełznać swój gniew, być asertywnym, spokojnym i zrównoważonym. Powiedz osobie, która wyzwala w Tobie negatywne emocje, że jej zachowanie jest nieodpowiednie. Jesteś zdolny to panowania nad swoimi emocjami, ale nie znaczy to, że nie możesz działać.

W momencie gdy dałeś jasno do zrozumienia osobie, która jest źródłem Twojej złości, że jej zachowanie jest niewłaściwe, wówczas możesz pozbyć się wszystkich złych emocji, które w Tobie pozostały.

 • Jego krytyka mnie nie dotyczy, ponieważ mnie nie definiuje. Jego obelgi nie ranią mnie ponieważ wiem kim jestem i wiem jak chronić własną samoocenę.
 • Cokolwiek inni o mnie myślą, jest to wyłącznie ich opinia, część wszechświata w jego szczególnym i ograniczonym zakresie. Nie określa to kim ja jestem w moim świecie. Dlatego też, będę dążyć do tego, aby zdezaktywować cały mój gniew i negatywne emocje. Jestem wolny.

Przeczytaj także: Naucz dzieci marzeń, a nie strachu

Gniew żywi się negatywnymi emocjami, kontrolując je i kierując nimi. Nie zapomnij, że przedstawione wyżej rozwiązania są także dobre dla dzieci.

Im wcześniej zaczniesz rozumieć swoje emocje, tym lepiej dla Ciebie. Naucz się słuchać, być spokojnym i silnym.

WIĘCEJ DLA CIEBIE