Podwyższony poziom cukru we krwi – 7 objawów

Hiperglikemia to choroba, która rozwija się po cichu. Jeśli nie zostanie wykryta na czas, może prowadzić do rozwoju cukrzycy. Stąd tak ważna jest znajomość podstawowych objawów wskazujących na podwyższony poziom cukru we krwi.
Podwyższony poziom cukru we krwi – 7 objawów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Kiedy spożywamy zbyt dużo słodyczy i produktów o wysokim indeksie glikemicznym, podwyższony poziom cukru może prowadzić do rozwoju nie tylko otyłości, ale także i cukrzycy.

Glukoza stanowi podstawowe źródło energii dla wszystkich komórek naszego ciała. Ten typ cukrów występuje między innymi w mące, miodzie, marchwi czy ryżu. Kiedy stężenie glukozy znajduje się w normie, organizm jest w stanie prawidłowo spełniać wszystkie życiowe funkcje, takie jak trawienie, pompowanie krwi do serca, oddychanie.

Podwyższony poziom cukru oznacza z kolei liczne problemy zdrowotne i sygnał do natychmiastowej zmiany codziennych nawyków żywieniowych i włączenia aktywności fizycznej do planu dnia.

Podwyższony poziom cukru – co oznacza to pojęcie?

Stężenie glukozy w naszym organizmie powinno mieścić się w granicach między 70 i 110 mg/dl.  Jeśli ulega ono podwyższeniu, znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia.

Mówimy wówczas o hiperglikemii, czyli przekroczeniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Sytuacja ta prowadzi do znaczących uszkodzeń w naszym organizmie.

Kiedy stężenie glukozy we krwi przekracza poziom 180 mg/dl, stajemy w obliczu cukrzycy. Wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie choroba ta niesie dla naszego organizmu. Regularne mierzenie poziomu cukru we krwi odgrywa kluczową rolę w trosce o ogólny stan zdrowia.

Poznaj najczęstsze objawy, jakie nasz organizm wysyła wówczas, gdy poziom glukozy przekracza dopuszczalną normę.

Podwyższony poziom cukru we krwi – przyczyny

Podwyższony poziom cukru we krwi fachowo nazywa się hiperglikemią. Do sytuacji tej dochodzi wówczas, gdy stężenie glukozy we krwi przekracza 140 mg/dl. Jest ona wywołana zaburzeniami w pracy podstawowych narządów ciała, głównie trzustki.

Aparat badający poziom cukru we krwi
  • Poziom glukozy wzrasta, gdy trzustka nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości insuliny – hormonu odpowiedzialnego za naturalną regulację poziomu cukru we krwi.
  • Innym powodem tego problemu jest sytuacja, w której organizm nie potrafi prawidłowo wykorzystywać wyprodukowanej insuliny.

W obydwu przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza oraz poddanie się odpowiedniej kuracji leczniczej. Specjalista pomoże ci dobrać prawidłowe leki oraz wskaże, jakie zmiany powinieneś wprowadzić do swojej codziennej diety. Doradzi ci także, ile czasu poświęcać tygodniowo na aktywność fizyczną.

Objawy podwyższonego poziomu cukru we krwi

Bardzo często przez lata zmagamy się z hiperglikemią, nawet o tym nie wiedząc. Jest to bowiem choroba, która rozwija się powoli i jeśli nie zwrócimy uwagi na niektóre symptomy, możemy przez długi okres czasu żyć w nieświadomi nadchodzącej poważnej choroby, jaką jest cukrzyca.

Idealny scenariusz zakłada podawanie się specjalnym badaniom dwa razy w roku. Najlepiej jest je wykonywać co sześć miesięcy. Wówczas bez problemu będziesz mógł wykryć wszelkie, nawet najmniejsze zmiany w stężeniu glukozy we krwi oraz uszkodzenia związane z jego wzrostem.

Test glukozy jest tani i bardzo prosty w wykonaniu. Wystarczy niewielkie nakłucie i pozyskanie kropli krwi do badania.

Obok regularnego badania poziomu glukozy we krwi warto również zwrócić uwagę na inne objawy, jakie wysyła nam organizm, gdy poziom cukru zostaje przekroczony. Poznaj najpopularniejsze z nich!

1. Polidypsja

Polidypsja to niekontrolowana i przesadna potrzeba picia wody, której bardzo często towarzyszy uczucie suchości w ustach. W takiej sytuacji staraj się przyjmować tyle płynów, ile twój organizm się ich domaga. W ten sposób twoje ciało stara się w naturalny sposób ustabilizować poziom cukru we krwi.

Szklanka wody a poziom cukru

Problem niezaspokojonego pragnienia będzie się utrzymywał tak długo, aż organizm samodzielnie obniży stężenie glukozy we krwi. Zwalczysz go szybciej wprowadzając do swojej codziennej rutyny dawkę aktywności fizycznej. Dodatkowo zażywaj przepisane przez lekarza leki i stosuj się do wszystkich jego zaleceń.

2. Zmiany skórne

Podwyższony poziom cukru we krwi może objawiać się również zmianami skórnymi. Najczęściej występujące z nich to:

  • Ciemne plamy na nogach – zwykle przyjmują one barwę kawy.
  • Zaczerwienie skóry twarzy.
  • Nadmierna suchość skóry.
  • Żółtawy odcień paznokci, wewnętrznej strony dłoni oraz stóp.
  • Siniaki, które nie znikają po kilku dniach. W takim przypadku koniecznie powinieneś umówić się na wizytę u lekarza. W przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia naczyń krwionośnych.

3. Częste zmiany nastroju

Podwyższony poziom cukru we krwi bywa również sprawcą częstych, niekontrolowanych zmian nastroju. W niektórych przypadkach może prowadzić nawet do depresji. Generalnie jednak pacjentów z hiperglikemią często dopada zwyczajne rozdrażnienie i złość.

Oczywiście wiele osób na co dzień ma tendencję do złości, nerwowości i złego humoru. Jeśli jednak nie należysz do tej grupy, koniecznie powinieneś się zgłosić do lekarza. Być może masz problem z utrzymaniem prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Nerwowa kobieta w pracy

Należy podkreślić, że nasze emocje ściśle zależą od procesów chemicznych zachodzących w mózgu, a gdy te ulegają zaburzeniom wynikającym z nieprawidłowego poziomu cukru, mogą pojawiać się negatywne emocje i drażliwe zachowanie.

4. Zmęczenie i bezsenność

Kiedy komórki naszego organizmu nie są w stanie prawidłowo przyswajać dostarczanych im cukrów, znacząco maleje ilość produkowanej energii. Stąd też pojawiają się objawy takie jak:

  • Chroniczne zmęczenie
  • Skrajne wyczerpanie organizmu
  • Bezsenność i inne zaburzenia snu
  • Częste omdlenia

Aby zapobiec nadmiernemu zmęczeniu i zaburzeniom snu, wzbogać swoją codzienną dietę o świeże warzywa. Dostarczą ci one cennych, wysokiej jakości witamin i składników mineralnych. Jeśli problem osiągnął zaawansowane stadium, koniecznie wybierz się do lekarza – przepisze ci on odpowiednie suplementy diety oraz poradzi, jak wrócić do formy.

5. Powolne gojenie się ran

Jednym z wielu objawów hiperglikemii są zaburzenia krzepliwości krwi. Można je zaobserwować przede wszystkim na przykładzie ran i uszkodzeń skóry. Dodatkowo pojawiają się siniaki, które utrzymują się pod skórą przez długi okres czasu.

Jeśli zauważyłeś, że rany na twojej skórze goją się dłużej niż zwykle, a siniaki nie zanikają samoistnie po kilku dniach, umów się na wizytę u lekarza. Prawdopodobnie podskoczył ci poziom cukru we krwi. Kiedy go ustabilizujesz, problem powinien ustąpić.

6. Zaburzenia widzenia

Jak już wspomnieliśmy, podwyższone stężenie glukozy może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych. Szczególnie podatne na wahania poziomu cukru we krwi są małe tętnice i żyłki zlokalizowane w siatkówce i plamce oraz główny nerw wzrokowy.

Oko człowieka a poziom cukru

Wśród najczęściej występujących problemów ze wzrokiem spowodowanych podwyższeniem stężenia glukozy we krwi są:

  • Niewyraźne widzenie
  • Występowanie ciemnych punkcików i plamek w polu widzenia
  • Ból w obrębie oczu
  • Zaburzenia widzenia obwodowego (wyraźnie widzimy środek obrazu, natomiast jego obrzeża są zaciemnione)

Regularne wizyty u okulisty pomogą ci ustalić źródło zaburzeń prawidłowego widzenia. Specjalista pomoże ci również ustabilizować poziom cukru we krwi oraz zapobiec przyszłym problemom.

7. Zaburzenia funkcji seksualnych

Wywołane podwyższonym stężeniem glukozy we krwi uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych prowadzą do zaburzeń pracy organów seksualnych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

W przypadku mężczyzn hiperglikemia może powodować:

  • Zaburzenia erekcji – niemożność jej wywołania lub utrzymania. Stosunek seksualny w takim wypadku jest niemożliwy.
  • Wytrysk wsteczny – patologię, w której sperma podczas wytrysku nie kieruje się do końcówki penisa, by wydostać się na zewnątrz organizmu, lecz trafia przez cewkę moczową do pęcherza moczowego.

Z kolei u kobiet hiperglikemia może spowodować:

  • Suchość pochwy
  • Brak pożądania seksualnego lub zmniejszone libido
  • Ból podczas stosunku seksualnego

Jeśli zauważyłeś jakiekolwiek objawy podwyższonego poziomu cukru we krwi, jak najszybciej umów się na wizytę u specjalisty. Pamiętaj, że cukrzyca to poważna choroba, która znacząco obniża jakość codziennego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hernánez AQ., Granja LL., Sosa AL., Papel de la insulina en el tratamiento de la diabetes mellitus tipo 2. Revista Cubana de Medicina General Integral, 1997.
  • Jenkins DW, Jenks A. Exercise and Diabetes: A Narrative Review. J Foot Ankle Surg. 2017 Sep-Oct;56(5):968-974. doi: 10.1053/j.jfas.2017.06.019. PMID: 28842107.
  • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019 Mar-Apr;13(2):1643-1647. doi: 10.1016/j.dsx.2019.03.033. Epub 2019 Mar 16. PMID: 31336535.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.