Podwójny podbródek - 5 ćwiczeń i domowych sposobów

By pozbyć się podwójnego podbródka wykonuj ćwiczenia wzmacniające, a także wcieraj w skórę olejki i inne naturalne produkty, które poprawią kondycję skóry.
Podwójny podbródek - 5 ćwiczeń i domowych sposobów

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Podwójny podbródek to problem, którego każdy chce się pozbyć, może on pojawić się nawet u osób, które nie mają nadwagi. Nie zawsze jest on konsekwencją nadmiaru kilogramów, ważną rolę wpływającą na podwójny podbródek odgrywają również czynniki genetyczne, wiek oraz problemy zdrowotne.

W tym artykule przedstawimy 5 najlepszych ćwiczeń oraz domowych sposobów na pozbycie się podwójnego podbródka. Jeżeli będziesz stosować je systematycznie, Twoja szyja szybko stanie się smukła!

Ćwiczenia i domowe sposoby na podwójny podbródek

1. Ćwiczenia żuchwy

Czasami podwójny podbródek nie ma żadnego związku z nadwagą. Wierz lub nie, ale może on pojawić się również z powodu napięć w okolicy żuchwy. Ciągłe zaciskanie szczęki może spowodować ponadto problemy z elastycznością i jędrnością podbródka.

Ćwiczenia na podwójny podbródek

By pozbyć się podwójnego podbródka, codziennie należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Pomogą one także, gdy masz problem ze zgrzytaniem zębami. A oto kilka z nich:

 • Otwórz i zamknij usta.
 • Ruszaj szczęką w lewo i w prawo.
 • Wysuń szczękę i podbródek do przodu i z powrotem.
 • Rób kółka żuchwą raz w prawo raz w lewo.
 • Rób “głupie miny”.

2. Ćwiczenia szyi na podwójny podbródek

Szyja zdradza Twój wiek. Jeżeli ją zaniedbasz, podwójny podbródek pojawi się przedwcześnie. Zawsze pamiętaj o nawilżaniu skóry w tej okolicy. Ponadto, wykonuj ćwiczenia by utrzymać szyję w dobrej kondycji.

Ćwiczenia szyi na podwójny podbródek
 • Można wykonywać je na leżąco, w pozycji siedzącej lub na stojąco. Ważne jest, by poruszać szyją w każdą stronę. Pamiętaj jednak, by nie wysuwać szyi za bardzo do tyłu. W pozycji leżącej nie jest to możliwe.
 • Wykonuj ćwiczenia krok po kroku. Kolejno napinaj i rozluźniaj mięśnie szyi.

3. Peeling i masaże

Jeżeli chcesz pozbyć się podwójnego podbródka ważne jest, by dbać o skórę szyi. Pamiętaj o peelingu tej części ciała co najmniej raz w tygodniu. Możesz używać do tego gotowych produktów lub tych domowej roboty, na przykład fusów z kawy, soli, cukru lub sody oczyszczonej.

Pielęgnacja szyi

Możesz także zastosować masaże szczotką, by pozbyć się martwych komórek naskórka i przyspieszyć jego regenerację. Nacieraj i masuj szyję szczotką z naturalnego włosia.

 •  Ruchami pionowymi masuj szyję około 1 minuty. Najlepiej zrobić to wieczorem przed spaniem, bo po takim masażu szyja będzie zaczerwieniona.

4. Nawilżanie olejkami

Po wykonaniu peelingu nie zapomnij o jej nawilżaniu. Wiele osób nawilża skórę twarzy, lecz zapomina o szyi. 

Olejki do pielęgnacji skóry

Gdy włączysz nawilżanie szyi do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, skóra podbródka będzie lepiej odżywiona. To sprawi, że będzie ponadto jędrna i elastyczna. Możesz również przygotować własny balsam by pozbyć się podwójnego podbródka.

Składniki

 • 1/2 szklanki oleju migdałowego lub oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia (100 g)
 • 15 kropli olejku eterycznego z grejpfruta
 • 5 kropli eterycznego olejku lawendowego
 • 10 kropli eterycznego olejku różanego

Olejki eteryczne są bardzo skuteczne, by pozbyć się podwójnego podbródka. Olejek grejpfrutowy pomaga pozbyć się nadmiernej ilości płynów oraz spalić zbędną tkankę tłuszczową. Olejek lawendowy działa rozluźniająco, a olejek różany ujędrnia skórę.

Ponadto, te trzy olejki połączone ze sobą przepięknie pachną!

Przygotowanie i zastosowanie

 • Najpierw wymieszaj wszystkie składniki i wlej je do słoika zamykanego hermetycznie.
 • Wcieraj w skórę szyi dwa razy dziennie: rano po przebudzeniu i wieczorem przed spaniem.

5. Maseczka z glinki na podwójny podbródek

By wyeliminować toksyny i nadmiar płynów nagromadzonych w podbródku możesz zastosować maseczkę z glinki.

Maseczka z glinki

Ta maseczka jest bardzo skuteczna zarówno w pielęgnacji szyi jak i całego ciała. Glinka zawiera duże ilości minerałów.

 • Przygotowując maseczkę nie zapominaj o tym, by nie używać do tego plastikowych lub metalowych pojemników. Wybierz pojemniki szklane lub ceramiczne. Pamiętaj również, że jeżeli Twoja skóra jest sucha, mieszaj glinkę z jogurtem zamiast wody.
To może Cię zainteresować ...
Podwójny podbródek – jak się go pozbyć
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Podwójny podbródek – jak się go pozbyć

Podwójny podbródek może wpływać negatywnie na samoocenę. Kilka prostych ćwiczeń może pomóc spalić tłuszcz i ujędrnić skórę szyi. Czytaj dalej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • W.W., T., & J.D., B. (2017). Neck contouring and treatment of submental adiposity. Journal of Drugs in Dermatology.

 • Hatef, D., Koshy, J., Sandoval, S., Echo, A., Izaddoost, S., & Hollier, L. (2009). The Submental Fat Compartment of the Neck. Seminars in Plastic Surgery. https://doi.org/10.1055/s-0029-1242180

 • Avelar, J. (1985). Fat-suction of the submental and submandibular regions. Aesthetic Plastic Surgery.

 • Shamban, A. T. (2016). Noninvasive Submental Fat Compartment Treatment. Plastic and Reconstructive Surgery – Global Open. https://doi.org/10.1097/GOX.0000000000001155


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.